آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

چرا باید کودکان خود را ببوسیم؟

۲۲ آذر ۱۳۹۵ ۵:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
چرا باید کودکان خود را ببوسیم؟

کودکان

چند نوع نوازش داریم؟

نوازش انواع مختلفی دارد که سه دسته از عمده‌ ترین آن ها عبارتند از:

  • ۱- نوازش‌ های کلامی مانند ابراز محبت، تشویق و تحسین کودک
  • ۲ـ نوازش ‌های لمسی مانند بوسیدن کودک، در آغوش گرفتن و لمس کردن کودک
  • ۳- نوازش‌ هایی از طریق زبان بدن مانند نگاه‌ های محبت‌ آمیز

هر کودک چه مقدار به نوازش پدر و مادر خود احتیاج دارد؟

نوازش و محبت از لحاظ عاطفی می ‌تواند روح و روان هر انسانی را به شدت تحت تأثیر خودش قرار دهد. وقتی صحبت از کودکان به میان می‌ آید، این تاثیر بسیار برجسته ‌تر می‌شود چون می ‌تواند رشد عاطفی و هوش هیجانی کودک را ارتقا دهد. اما در این مورد نمی‌توان معیار عددی داد که هر کودک نیاز دارد روزانه x مرتبه بوسیده یا در آغوش گرفته شود.

تاثیر نوازش و بوسیدن کودک روی سلامت جسمی او

طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده تأثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است. اهمیت این مسأله تا جایی است که مواردی وجود دارد از کسانی که در کودکی نوازش دریافت نکرده‌ اند و در بزرگسالی دچار خشکی در ناحیه نخاع شده‌اند. تحقیق دیگری نیز در مورد کودکان بی ‌سرپرست انجام شده که در آن دو گروه از نوزادان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند:

  • نوزادانی که بغل گرفته می‌ شدند و حرف ‌های محبت ‌آمیز می ‌شنیدند، از لحاظ تغذیه و رشد شرایطی به مراتب بهتر داشتند.
  • نوزادان که موقع شیر خوردن، پرستاران شان شیشه شیر را به دست خود نوزاد می ‌دادند و با آنها حرف نمی ‌زدند، آسیب ‌پذیری بیشتری داشتند و حتی از نظر جسمی دچار مشکل می ‌شدند، یعنی سیستم ایمنی آنها در مقابل بیماری ‌ها ضعیف‌ تر بود.

تاثیر نوازش بر رشد هوش هیجانی کودک

بسیاری از افراد در ارتباط عاطفی ضعیف هستند، نمی ‌توانند ابراز احساسات کنند و عواطف خود را به زبان آورد. برای اینکه بچه‌ ها از نظر رشد هیجانی و عاطفی بتوانند بهتر رشد کنند، توجه بیشتر والدین به آن ها مورد نیاز است. خیلی از پدر و مادرها اسباب بازی را جلوی بچه ‌شان می ‌گذارند و فکر می‌ کنند همین که کودک با اسباب‌بازی ‌اش سرگرم باشد، برایش کافی است اما اگر شما موقع بازی کودک همراهش باشید و وقتی که او با اسباب ‌بازی چیزی می‌ سازد یا حرکت خلاقانه ‌ای انجام می‌دهد، همان موقع او را با تشویق کلامی یا بوسه و بغل حمایت کنید، روی رشد هوش فرزند شما بسیار تأثیرگذار است.

ویژگی های کودکانِ دارای هوش هیجانی بالا

هوش هیجانی کمتر به صورت موروثی منتقل می‌شود و بیشتر اکتسابی است. بچه‌ ها تحت تأثیر رفتار والدین، محیط اطراف، ارتباط با همسالان و… این مهارت‌ ها را کسب می‌ کنند. یکی از محیط‌ هایی که می ‌توان تفاوت کودکان را در میزان هوش هیجانی مشاهده کرد، محیط مدرسه است که در آن بعضی از کودکان بسیار عاطفی و حمایت ‌کننده هستند، نسبت به دوستان شان ابراز محبت می ‌کنند، احساس همدلی با دیگر کودکان دارند و در تشخیص غم و ناراحتی دیگران نیز مهارت دارند اما در مقابل، برخی از کودکان دچار ضعف ابراز احساسات یا تشخیص حالات مختلف عاطفی دیگران هستند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!