آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

چای نباید لب سوز و لب دوز باشه !

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ۶:۵۰ بعد از ظهر سرآشپز
چای نباید لب سوز و لب دوز باشه !

نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار داغ که از آن‌ها بخار بلند می‌شود، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
در مقاله‌ای که توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان – وابسته به سازمان بهداشت جهانی– منتشر شد، نوشیدنی‌های بسیار داغ را در گروه «احتمالا سرطان‌زا برای انسان‌ها» دسته بندی کردند.
به شکل دقیق‌تر، بازبینی انجام شده توسط گروه بین‌المللی متخصصین نشان داد، نوشیدن نوشیدنی‌هایی که دمای آن‌ها بالای ۶۵ درجه‌ی سانتی‌گراد – ۱۴۹ درجه‌ی فارنهایت – باشد، می‌تواند باعث سرطان مری شود. سرطان مری هشتمین سرطان رایج در جهان است. نوشیدن چای، قهوه، یا نوشیدنی‌های گرم دیگر در این دما می‌تواند باعث تاول زدن مری شود و در گذشته هم با افزایش خطر سرطان در این قسمت از بدن مرتبط دانسته شده بود.
در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، معمولا نوشیدنی‌ها با این دما یا بالاتر از آن نوشیده نمی‌شوند اما در آفریقای شمالی و خاورمیانه بسیار رایج است ، به خصوص در هنگام نوشیدن چای . این دما بیشتر از دمای آبی است که از شیر آب گرم می‌آید (دمای آب شیر معمولا از ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بیشتر نیست)  از دمای آب جوش کمتر است (۱۰۰ درجه‌ی سانتی گراد).
آزانس تحقیقات سرطان خاطر نشان شد که دمای ۶۵ درجه‌ی سانتی گراد برای  سوزاندن زبان کافی است و بر اساس گفته‌ی انجمن سوختگی آمریکا، تماس پوست با مایعی به این داغی در صورت مداوم بودن می‌تواند سوختگی آنی ایجاد کند.

تحقیقات

این یافته‌ها با تلاش گروهی از ۲۳ دانشمند بین‌المللی به دست آمد که تمام اطلاعات موجود از سرطان‌زایی قهوه، ماته – نوعی نوشیدنی که در آمریکای جنوبی نوشیده می‌شود – و یک سری نوشیدنی‌های داغ دیگر شامل چای را بررسی کردند. آن‌ها نتیجه گرفتند که نوشیدنی‌هایی که با دمای بسیار بالا نوشیده می‌شوند، با سرطان مری در انسان‌ها مرتبط هستند.
آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار داغ را در گروهی قرار داده است که موارد دیگری مانند در معرض سرب، گازولین و گاز قرار گرفتن در آن هستند .
بنا بر این آژانس، مدارک اثبات کننده‌ی این یافته‌ها محدود بودند، اما مطالعات انجام شده در چین، ایران، ترکیه و آمریکای جنوبی، نشان دهنده‌ی رابطه‌ای مستقیم بین احتمال ابتلا به این نوع سرطان و دمای نوشیدنی مصرفی می‌شد. در این مناطق انواع چای، که ماته هم جزو آن به حساب می‌آید، معمولا در دمای بسیار بالایی (بالاتر از ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) مصرف می‌شوند.
دکتر کریستوفر وایلد، رئیس آژانس: این نتایج نشان می‌دهند، نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار داغ می‌تواند یکی از دلایل احتمالی سرطان مری باشد و دمای آن مهم‌تر از خود نوشیدنی است.
مدارک قطعی برای سرطان‌زایی قهوه و ماته وقتی در دمای سرد یا ولرم مصرف می‌شدند، وجود نداشت. یعنی خود این نوشیدنی‌ها به عنوان سرطان‌زا دسته‌بندی نشدند.
در سال ۲۰۱۲، ۴۰۰۰۰۰ مرگ در جهان به علت سرطان مری ثبت شد که ۵٪ از تمام مرگ‌های سرطان را در بر می‌گرفت.
با این که در کشورهای پردرآمد، سیگار کشیدن و نوشیدنی‌های الکلی دلایل اصلی سرطان مری هستند اما اکثر موارد این شکل از سرطان در بخش‌هایی از آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقای شرقی اتفاق می‌افتد. وایلد گفت: در این مناطق نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار داغ بسیار رایج است و دلایل شیوع زیاد این سرطان واضح نیست.

طبقه‌بندی دوباره قهوه

آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان،  در سال ۱۹۹۱ بر اساس مدارک محدودی، قهوه را «احتمالا سرطان‌زا برای انسان‌ها» طبقه‌بندی کرد اما با توجه به افزایش تعداد مطالعات و مدارک به دست آمده بعد از آن زمان، این طبقه بندی در بازبینی‌ها، بازنگری شد.
این گروه بیش از هزار مطالعه را بررسی کردند و نتیجه گرفتند که مدارک کافی از سرطان‌زایی نوشیدن قهوه، جدا از دمایی که در آن نوشیده می‌شود، وجود ندارد.
در این گزارش شرح داده شد که قهوه را نمی‌توان سرطان‌زا برای انسان‌ها طبقه‌بندی کرد.
در این گزارش گفته شد: بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژی نشان دادند که نوشیدن قهوه هیچ تاثیر سرطان‌زایی برای سرطان‌های لوزالمعده، سینه و پروستات نداشته و خطر ابتلا به سرطان‌های کبد و مخاط رحم را کاهش می‌ٔهد. همچنین مدارکی که هر سرطان دیگری را به نوشیدن قهوه ربط دهد بی نتیجه بود.
گرمای ناشی از یک فنجان قهوه یا هر نوشیدنی داغ دیگری به عنوان یک ریسک باقی می‌ماند و در مطالعات پیشین نشان داده شده بود که دمای مناسب برای نوشیدن ۵۷٫۸ درجه‌ی سانتی‌گراد یا کمتر از آن است.

سرطان و تغذیه

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ دریافت که تنها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از سرطان‌ها به شکل طبیعی در بدن افراد شکل می‌گیرد و از آن نتیجه گرفتند که اکثر سرطان‌ها به دلیل عوامل محیطی است.
در اکتبر، سازمان بهداشت جهانی نتایج به دست آمده از گزارشی را اعلام کرد که خوردن گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس را با سرطان مرتبط دانسته بود و بر اساس مدارک به دست آمده از صدها مطالعه، گوشت فرآوری شده در گروه مواد سرطان‌زا قرار گرفت. گوشت قرمز فرآوری نشده در گروه «احتمالا سرطان‌زا» قرار گرفت.
مطالعات اخیر رژیم غذایی غربی را با افزایش احتمال ابتلا به سرطان کولون و پروستات همراه دانستند. مردانی که از رژیم غذایی غربی پیروی می‌کنند، ۲٫۵ برابر بیشتر احتمال دارد تا از سرطان پروستات بمیرند. به طور کلی رژیم غذایی غربی فیبر کمی دارد و شکر افزوده، چربی اشباع شده و پروتئین حیوانی در آن زیاد است.
گروه EWG بعد از بازبینی بیش از ۱۰۰۰ مطالعه، بیش از ۴۲۰ ماده شیمیایی در خون، ادرار، مو یا نمونه‌های دیگر از انسان‌ها یافتند که سرطان‌زا دانسته می‌شد یا احتمال می‌دادند که باعث سرطان می‌شود.
البته حضور مواد شیمیایی سمی در بدن لزوما به آن معنی نیست که باعث آسیب بدن می‌شود، اما این گزارش نشانگر مقدار خیره کننده‌ی تعداد مواد سرطان‌زایی است که تقریبا در تمام بخش‌های زندگی‌ای که داریم  حضور دارند و ما در معرض آن قرار می‌گیریم.

 

منبع : آشپزباشی ، ترجمه شده از CNN

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!