آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ خرداد

چای در وعده سحری نخورید

۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
چای در وعده سحری نخورید

خبرگزاری ایمنا: از نوشیدن زیاد چای در وعده سحری اجتناب کنید چون باعث افزایش ادرار و دفع مواد معدنی مورد نیاز بدن و بروز تشنگی در طول روز می‌شود.
الهام عشوریون مشاور تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با ایمنا با اشاره به ضرورت اهمیت دادن به الگوی تغذیه‌ای مناسب و صحیح در ماه رمضان، به توضیحی در رابطه با ویژگی‌های یک برنامه غذایی عمومی در ماه مبارک رمضان پرداخت.
وی گفت: روزه خود را ابتدا با آب جوش یا شیر گرم و خرما یا کشمش باز کنید و بعد از آن نان و پنیر و سبزی و مغزهایی مثل گردو و پسته ، شامی، انواع کوکو، فرنی یا شیر برنج و… صرف کنید.
عشوریون با تاکید بر اینکه در وعده شام از مصرف غذای سنگین خودداری شود، بیان داشت: شام با فاصله ۲ ساعت بعد از افطار میل شود تا سبب سیری در زمان خوردن سحری نشود.
سوپ، آش سبک، حلیم، خوراک لوبیا، عدسی، خوراک سبزیجات با کمی نان به همراه ماست و خیار یا دوغ و سبزی خوردن یا سالاد از جمله غذاهای مناسبق برای شام است که وی با ذکر آن، یادآور شد: در صورت استفاده از نان بهتر است نان‌های سبوس‌دار مثل سنگک مصرف کنید.
این مشاوره تغذیه اظهار کرد: بلافاصله بعد از شام از مصرف چای خودداری کنید چون جذب آهن را کاهش می‌دهد.
وی گفت: بهتر است به عنوان دسر بعد از شام از میوه‌ها مخصوصا مرکبات که حاوی مقادیر بالایی ویتامین C هستند استفاده کنید زیرا جذب آهن در بدن را افزایش می‌دهد و در متابولیسم طبیعی بدن و تولید برخی از هورمون ها نقش ویژه‌ای دارد.
عشوریون ادامه داد: تا پایان شب و هنگام خواب از میوه‌ها، چای کمرنگ و سایر مایعات مخصوصا آب استفاده کنید.
وی عنوان کرد: وعده سحری بهتر است حاوی مواد پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی، شیر و حبوبات و مشابه وعده ناهار با حداقل مقدار روغن و چربی باشد و غذای اصلی در این وعده صرف شود.
این مشاوره تغذیه گفت: انواع چلو خورش‌ها و پلوهای مخلوط با حبوبات و سبزیجات (عدس پلو و لوبیا پلو، سبزی پلو) به همراه مرغ، ماهی یا گوشت و سبزی‌های تازه مثل سبزی خوردن یا سالاد و ماست برای این وعده مناسب هستند.
وی با اشاره به اینکه بلافاصله بعد از اتمام سحری از نوشیدن چای اجتناب کنید، یادآور شد: همان طور که گفته شد جذب آهن را کاهش می‌دهد و بهتر است از میوه‌ها و آب استفاده کنید.
عشوریون تاکید کرد: از نوشیدن زیاد چای در وعده سحری اجتناب کنید چون باعث افزایش ادرار و دفع مواد معدنی مورد نیاز بدن و بروز تشنگی در طول روز می‌شود.
وی بیان داشت: توصیه می‌شود که در وعده‌های سحری و افطار از پرخوری، مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی و غذاهای حاوی مقادیر زیاد قندهای ساده مثل قند، شکر، زولبیا و بامیه پرهیز کرد.
این مشاوره تغذیه مصرف کربوهیدرات‌های مرکب در سحر که مدت طولانی‌تری هضم می‌شوند، را باعث گرسنگی کمتر افراد دانست و گفت: حلیم یک منبع عالی پروتئین بوده و از غذاهائی است که دیر هضم می‌شود.
وی در خصوص دیگر مواد غذایی مناسب سحر بیان داشت: خرما یک منبع عالی قند،‌ فیبر، کربوهیدرات، پتاسیم و منیزیوم است، مغزها هم غنی از پروتئین و فیبر بوده و حداقل چربی را دارا است و موز یک منبع خوب پتاسیم، منیزیوم و کربو هیدرات است
عشوریون عنوان کرد: مصرف زیاد آب یا آب‌میوه در صورت امکان در فاصله بین افطار و زمان خواب باعث تأمین آب مورد نیاز بدن می‌شود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!