آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

پیشگیری از ایجاد سنگ‌ کلیه با کمک عصاره یک میوه

۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ۲:۱۸ بعد از ظهر مرضیه شکری
پیشگیری از ایجاد سنگ‌ کلیه با کمک عصاره یک میوه

محققان متوجه قابلیتی در عصاره طبیعی یک میوه شده‌اند که می‌تواند کریستال‌های اگزالات کلسیم را که شایع‌ترین ترکیب سنگ‌های کلیه در انسان هستند، در خود حل کند. به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، این یافته می‌تواند به اولین پیشرفت در درمان سنگ‌های اگزالات کلسیم در عرض ۳۰ سال منجر شود.

این مطالعه به عنوان اولین سند نشان می‌دهد که ترکیب هیدروکسی سیترات در نوعی میوه بومی جنوب شرق آسیا به نام Garcinia Cambogia  بازدارنده‌ای مؤثر برای رشد بلور اگزالات کلسیم است و تحت برخی شرایط واقعاً می‌تواند این کریستال‌ها را حل کند. این یافته نتیجه مجموعه مطالعات تجربی، محاسباتی و انسانی است.

در مطالعات انسانی هیدروکسی سیترات، این ترکیب روی ۷ انسان آزمایش شد و افراد مورد مطالعه این مکمل را برای ۳ روز مصرف کردند؛ در نهایت محققان دانشگاه هوستون متوجه شدند که ترکیب یاد شده از طریق ادرار دفع می‌شود، قابلیتی که لازمه یک مکمل است تا بتواند به عنوان یک گزینه درمانی عمل کند.

سنگ‌های کلیه، دارای رسوبات کوچک و مواد معدنی سخت هستند که درون کلیه‌ها تشکیل می‌شوند و بیش از ۱۲ درصد مردان و هفت درصد زنان را مبتلا می‌کند. پرفشاری خون، دیابت و چاقی خطر ایجاد سنگ‌های کلیه را افزایش می‌دهد و در حقیقت، موارد گزارش شده در این خصوص رو به افزایش است.

درمان‌های پیشگیرانه سنگ کلیه در عرض ۳ دهه گذشته تغییر نکرده است؛ پزشکان به بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به این سنگ هستند، توصیه می‌کنند که به مقدار زیاد آب بنوشند و از مصرف خوراکی‌های غنی از اگزالات پرهیز کنند. آنها اغلب به مصرف سیترات به شکل پتاسیم سیترات توصیه می‌کنند. این مکمل می‌تواند رشد بلور را کند کند، اما برخی افراد قادر به تحمل عوارض جانبی آن نیستند.

به گفته محققان هیدروکسی سیترات به عنوان یک درمان بالقوه برای پیشگیری از سنگ‌های کلیه نوید بخش است. محققان این تحقیق را زمینه ساز دستیابی به یک داروی مؤثر می‌دانند و در عین حال تاکید دارند که هنوز سؤال‌های زیادی باقی مانده و به مطالعات طولانی مدت و آزمایش‌های بیشتری روی انسان برای تعیین بی خطر بودن این ترکیب و دوز استفاده آن نیاز است. این مطالعه در شماره ۸ اوت نشریه مجله Nature منتشر شد./ایرنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!