آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

پیشرفت چشمگیر دانشمندان در جلوگیری از پیری

۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ۴:۲۹ بعد از ظهر مهراد مظاهری
پیشرفت چشمگیر دانشمندان در جلوگیری از پیری

دانسته‌های جدید از سلول‌های پوست انسان، امکان اعمال روش‌های جدیدی در جلوگیری از پیری را فراهم کرده‌اند.

برای اولین بار، محققین دریافته اند که یک آنزیم متابولیک اساسی در باتری سلول‌های پوست انسان قرار دارد که مخالف پیری عمل می‌کند.

در مطالعه‌ای توسط محققین دانشگاه نیوکاسل که در مجله‌ی اینترنتی Investigative Dermatology منتشر شد، نشان داده شد که در پوستی که پیر شده است، فعالیت مجموعه‌ی میتوکندری II به شدت کاهش یافته است.

این کشفیات، متخصصین را یک قدم به ایجاد راه‌های ضدپیری مؤثر و محصولات بهداشتی‌ای که بتوانند تنزل سطح فعالیت آنزیم‌ها را بی‌اثر کند، نزدیک‌تر کرده است.

همچنین ممکن است که این یافته‌ها بتوانند ما را به سمت درک بهتری از چگونگی پیر شدن سایر اعضاء نیز هدایت کنند و بتوانیم داروهای پیشرفته‌تری برای بیماری‌هایی مانند سرطان که مربوط به سن هستند، تولید کنیم.

محققین گفته اند: در حالی که بدنمان پیر می‌شود، باتری درون سلول‌هایمان نیز ضعیف می‌شود که این پدیده با عبارت انرژی زیستی کاسته شناخته می‌شود و رادیکال‌های آزاد مضر نیز افزایش می‌یابند. این روند به راحتی در افزایش چین و چروک پوست قابل مشاهده است. مطالعات ما برای اولین بار نشان داد که با افزایش سن در پوست انسان، کاهش محسوسی در میزان فعالیت‌های یکی از آنزیم‌های متابولیک اصلی در باتری سلولهای پوست به وجود می‌آید. این آنزیم، واسطه‌ی بین دو راه اصلی تولید انرژی در سلول‌ها است و کاهش میزان فعالیت آن منجر به کاسته شدن انرژی زیستی و پیر شدن پوست می‌شود. تحقیقات ما به آن معنی است که در حال حاضر، نشانگر زیستی یا مقصد مشخصی داریم تا بتوانیم بر اساس آن، روش‌هایی برای جلوگیری از پیری ابداع کنیم و یا کرم‌هایی بسازیم تا با کاهش در انرژی زیستی مقابله کنند. حال امکان آن وجود دارد که راه‌های جلوگیری از پیری را بیابیم که بتوان از آن برای هر سن و هر پوستی با هر رنگی استفاده کرد. و حتی احتمال یافتن چگونگی روند پیری سایر اعضای بدن نیز وجود دارد.

فعالیت‌های مجموعه‌ی II، در ۲۷ نفر که از ۶ سال سن تا ۷۲ سال در آن‌ها قرار داشت اندازه گیری شد. نمونه‌ها از نقاطی از پوست که در معرض نور خورشید قرار نداشتند گرفته شد تا ببینند سن، در میزان فعالیت تاثیر گذار هست یا نه.

از چندین شیوه استفاده شد تا میزان فعالیت آنزیم‌های اصلی در میتوکندری که درگیر تولید انرژی سلول‌های پوست هستند و به نوعی باشگاه میتوکندری به حساب می‌آیند، را اندازه بگیرند. این کارها بر روی سلول‌های رویین پوست (epidermis) و سلول‌های زیرین پوست (dermis) انجام شد.

نتایج حاکی از آن بود که فعالیت‌های مجموعه‌ی II به وضوح به مرور زمان کاهش یافته بود و این اتفاق در نمونه‌هایی که از سلول‌های زیرین برداشته شده بود شدت بیشتری داشت. چنین مشاهداتی تا به حال راجع به پوست انسان گزارش نشده بود.

محققین دریافتند که دلیل این اتفاق، کاهش آنزیم پروتئین بوده و این کاهش تنها در سلول‌هایی که تکثیرشان را متوقف کرده بودند قابل مشاهده بود.

در حال حاضر، برای درک پیامدهای این اتفاقات در پوست و سایر بافت‌ها و همچنین برای رسیدن به استراتژی‌هایی در جلوگیری از پیری پوست به مطالعات بیشتری نیاز است.

محققین افزودند که: دانشمندان همواره میتوکندری را در روند پیری دارای نقشی اساسی می‌دانستند و باز هم نقش دقیق آن نامشخص باقی ماند. اما با همه‌ی این ها، تحقیقات، ما را یک قدم به درک چگونگی تاثیر ساختار سلول در روند پیری انسان‌ها نزدیکتر کرد و ما امید داریم تا بتوانیم با استفاده از دانشمان نقاطی از میتوکندری را هدف قرار دهیم تا علائم پیری را خنثی کنیم.

مطالعات اخیر انجام شده بر روی موش‌ها، نشان داد که به طور طبیعی، فعالیت مجموعه II در پوست موش‌های پیر کندتر از موش‌های جوان است.

منبع: آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!