آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۵ تیر

پیاز: مزایای سلامتی، اطلاعات تغذیه

۲۱ دی ۱۳۹۴ ۱۱:۵۵ قبل از ظهر مهراد مظاهری
پیاز: مزایای سلامتی، اطلاعات تغذیه

پیاز بخشی از خانواده سیرها از سبزیجات و گیاهان است که علاوه بر پیاز شامل پیازچه، سیر، تره فرنگی و موسیر می شود.
خانواده سیرها در طی قرنها نه تنها برای طعم تندشان ، بلکه برای خواص درمانیشان نیز کشت می شدند.
پیازها می توانند از لحاظ اندازه، شکل، رنگ و طعم متنوع باشند. رایج ترین نوع آن قرمز، زرد و پیاز سفید است. تنوع طعمها می تواند از شیرین و آبدار با طعم ملایم باشد تا تند، آتشین و سوزناک ، طعم آنها بستگی به فصلی دارد که در آن رشد می کنند و مصرف می شوند. تخمین زده می شود که حدود ۱۰۵ میلیارد تن پیاز هر ساله در جهان برداشت می شود.
مزایای مصرف پیاز، شامل پائین آوردن خطر انواع مختلف سرطان، بهتر شدن حالت پوست و مو و نگهداری سلامتی آنها است.

مواد غذایی پیاز به تفکیک

پیاز یک غذای مغذی متراکم است یعنی با اینکه از لحاظ کالری تهی است ولی از بابت بعضی از مواد غذایی مانند ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدانها غنی است. یک لیوان پیاز خرد شده شامل تقریباً ۶۴ کالری، ۱۵ گرم کربوهیدرات، صفر گرم چربی، صفر گرم کلسترول، ۳گرم فیبر، ۷ گرم شکر، دو گرم پروتئین است و ۱۰ درصد یا بیشتر از آن دارای ارزش غذایی روزانه برای ویتامین سی، ویتامین ب۶ و منگنز است. همچنین پیاز دارای مقدار کمی از کلسیم ، آهن، فولات، منیزیم، فسفر و پتاسیم و آنتی اکسیدان کرستین و سولفر است.
مزایای مصرف پیاز

سرطان

خانواده سیر در زمینه سرطان مورد مطالع قرار گرفته اند، به خصوص سرطان معده و روده. شاخص مفید بودن و پیشگیری آنها برمی گردد به وجود ماده ای به نام ارگانوسولفور. اگر چه هنوز چگونگی مهار سرطان به وسیله ارگانوسولفور مشخص نشده است، ولی فرضیه احتمالی آن است که باعث جلوگیری از رشد تومور و ازدیاد آن و محافظت از فرم رادیکالهای آزاد می شود.
به علاوه پیاز منبع غنی آنتی اکسیدان ویتامین سی است که با فرم رادیکال آزاد که علت سرطان است ، مقابله می کند.
سرطان روده
جذب فیبر میوه ها و سبزیجات با پایین آوردن خطر سرطان روده بزرگ در ارتباط است.
سرطان پروستات
در تحقیقی که به وسیله مجله سازمان ملی سرطان منتشر شد، محققان از روش آمارگیری و کنترل موردی تحقیق کردند. به این نتیجه رسیدند که مردانی که بیشترین جذب سبزیجات خانواده سیر را داشتند، از کمترین خطر سرطان پروستات برخوردار بودند.
سرطان مری و معده
جذب مکرر سبزیجات خانواده سیر، رابطه معکوسی با خطر سرطان ریه و معده دارد. بررسیهای مختلف بر تحقیقاتی که بر روی انسانها انجام شده، بیانگر آن است که نتیجه مصرف سیرها در انسانها همانند نتیجه آزمایشات بر روی حیوانات آزمایشگاهی ومهار تومور است.

خواب و روحیه

فولات موجود در پیاز ممکن است به رفع افسردگی از طریق جلوگیری از شکل گرفتن هوموسیستئین اضافی در بدن کمک کند، این ماده(هوموسیستئین) می تواند از رسیدن خون و سایر مواد مغذی به مغز جلوگیری کند. هوموسیستئین اضافی با هورمونهایی که عامل احساس شادی هستند مانند سروتنین، دوپامین و نورپینفرین که علاوه بر روحیه، خواب و اشتها را هم تنظیم می کنند، بر خورد می کند.

مو و پوست

جذب کافی ویتامین سی برای ساختن و نگهداری کولاژن که ساختمان پوست و مو را تأمین می کند لازم است.
این یک رژیم غذایی کامل و یا الگوی غذا خوردن کلی است که در پیشگیری از بیماری و دستیابی به تندرستی مهم است. بهترآن است که رژیمی با تنوع غذایی داشته باشیم تا اینکه بر روی غذاهای معدودی برای رسیدن به سلامتی تمرکز کنیم.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار مقالات

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!