آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

ویروس زیکا در محاصره ۳ روش جدید درمانی

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۴۲ قبل از ظهر مرضیه شکری
ویروس زیکا در محاصره 3 روش جدید درمانی

این روزها در آستانه برگزاری مسابقات المپیک تابستانی ریو هستیم. شاید تنها چیزی که نگرانی عمده تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات را بر انگیخته ترس از گزیده شدن توسط پشه‌های ناقل ویروس «زیکا» باشد. اما ظاهرا خبرهای خوشی در راه است و  به گفته دانشمندان  هر سه نوع رویکردی که برای ساخت واکسن زیکا به کار گرفته شده نتایج موفقیت‌آمیزی به دنبال داشته است. بر اساس تحقیقیات پژوهشگران، میمون‌هایی که با این واکسن‌ها مورد آزمایش قرار گرفته‌اند ایمنی کامل در برابر زیکا نشان داده‌اند.

دانشمندان می‌گویند در آخرین تحقیقات هر سه رویکرد مختلف برای تهیه واکسن زیکا مورد توجه قرار گرفته است: روش استفاده از عامل غیرفعال که در آن از شبیه‌سازی ویروس استفاده شده، و دو روش دیگر که در آنها از اصلاح کدهای ژنتیکی ویروس زیکا استفاده شده است.

نتایج این تحقیقات با مصون‌شدن کامل آزمایش‌ شوندگان همراه بوده و هیچ عارضه جانبی مهمی هم در پی استفاده از این واکسن‌‎ها مشاهده نشده است.

محققان می‌گویند نتایج مثبت این آزمایش‌ها می‌تواند درستی رویکرد تحقیقات برای تهیه واکسن زیکا را نوید دهد. گام بعدی در این تحقیقات، تزریق آزمایشی آن بر روی تعداد محدودی از انسان‌هاست که قرار است اواخر امسال آغاز شود. با وجود این، دانشمندان بریتانیایی تاکید کرده‌اند که تا به بازار آمدن هر کدام از این واکسن‌ها راز درازی در پیش است.

گروه‌های متعددی از دانشمندان در نقاط مختلف جهان بر روی تهیه واکسن زیکا کار می‌کنند اما به نظر می‌رسد برای دسترسی به واکسنی که قابل تجویز برای انسان باشد هنوز باید چند سال دیگر صبر کرد.

زیکا که عامل اصلی انتقال آن پشه‌های ناقل این ویروس هستند هم اکنون در ۶۰ نقطه جهان شیوع پیدا کرده است./بی‌بی‌سی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!