آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

ویتامین دی می‌تواند از حملات آسم بکاهد

۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ۶:۳۰ بعد از ظهر سرآشپز
ویتامین دی می‌تواند از حملات آسم بکاهد

مطالعه‌ای که به تازگی توسط بنیاد همیاری کوکران انجام شد و در مجله‌ی Cochrane Library today منتشر شد، نشان داد که استفاده از مکمل‌های خوراکی ویتامین دی علاوه بر دارو‌های استاندارد آسم از حملات شدید آسم می‌کاهد.
آسم یک بیماری مزمن رایج است که نزدیک به ۳۰۰ میلیون نفر را در دنیا به خود مبتلا کرده است. علائم آسم شامل خس خس سینه، سرفه، گرفتگی سینه و گرفتگی نفس است.
کمبود سطح ویتامین دی خون، با افزایش خطر حمله‌ی آسم در کودکان و بزرگسالان همراه بوده است. از آن جایی که ویتامین دی می‌تواند به کاهش التهابات بخش بالایی دستگاه تنفسی (مانند سرماخوردگی) که می‌تواند منجر به تشدید آسم شود، کمک کند، محققان علاقه‌مند شدند تا نقشی را که ویتامین دی می‌تواند در کنترل آسم داشته باشد، به دست آورند. آزمایشات بالینی متعددی، تاثیر خوردن ویتامین دی را به عنوان یک مکمل بر حملات آسم، علائم و عملکرد شش را در کودکان و بزرگسالان مبتلا به آسم بررسی کردند.
تیم محققین کوکران آزمایشات بسیاری را انجام دادند که شامل ۴۳۵ کودک بود و دو مطالعه انجام دادند که ۶۵۸ بزرگسال را شامل می‌شد. شرکت کنندگان در این مطالعات از نظر نژاد متفاوت بودند تا بتوانند بررسی‌ها را در سطح جهانی انجام دهند. اکثر افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، آسم خفیف یا متعادل داشتند و حداقل این افراد دچار آسم شدید بودند. اکثر این افراد به خوردن داروی معمولیشان در طی این مطالعه ادامه داند. این مطالعه بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان برد.
محققان دریافتند که دادن مکمل ویتامین دی به صورت خوراکی، احتمال حمله‌ی شدید آسم را به صورتی که به بستری شدن در بیمارستان یا مراجعه به بخش اورژانس نیاز باشد، از ۶٪ به حدود ۳٪ کاهش داد. آن‌ها همچنین دریافتند که خوردن مکمل ویتامین دی ، آمار حملات آسم را که به درمان با استفاده از قرص‌های استروید نیاز باشد نیز کاهش داد. این نتایج عمدتا بر اساس تحقیقاتی است که بر روی بزرگسالان انجام شد.
محقق ارشد مطالعه‌ی کوکران، پروفسور آدریان ماتینیو گفت: ما دریافتیم که خوردن مکمل ویتامین دی در کنار داروهای استانداردی که برای درمان آسم تجویز می‌شوند، بدون آن که احتمال عوارض جانبی را افزایش دهند، به شکل چشمگیری خطر حملات شدید آسم را کاهش دهد.
او افزود: این یک نتیجه‌ی بسیار جالب است، اما باید یک سری اخطارها داده شود. اول، یافته‌هایی که مربوط به حملات شدید آسم بودند، تنها با سه آزمایش به دست آمدند: اکثر بیمارانی که در این مطالعات شرکت داشتند، بزرگسالانی بودند که به آسم خفیف یا متعادل دچار بودند. آزمایشات دیگری که بر روی کودکان و بزرگسالان مبتلا به آسم شدید انجام خواهند شد، باید به دنبال آن باشند که آیا این گروه‌ها هم از استفاده از ویتامین دی فایده خواهند برد. دوم: مشخص نیست که آیا مکمل ویتامین دی می‌تواند خطر حمله‌ی آسم شدید را در تمام بیماران کاهش دهد یا این اثر تنها در افرادی به وجود می‌آید که در شروع آزمایش سطح ویتامین دی آن‌ها کم بوده است. بررسی‌های بیشتری که به دنبال این سوال‌ها باشند در حال انجام هستند و در ماه‌های آتی، نتایج آن‌ها باید به دستمان برسد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!