آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۴ اردیبهشت

وقتی طحال بزرگ می شود

۱۰ آبان ۱۳۹۵ مرضیه شکری
وقتی طحال بزرگ می شود

طحال ، عضوی ۲۵۰ گرمی و به اندازه مشت بسته انسان است و زیر قفسه سینه و سمت چپ بدن قرار گرفته است. این عضو کوچک و نرم در دوران جنینی، وظیفه خون ‌سازی را به عهده دارد، اما پیش از تولد نوزاد این وظیفه مهم را به مغز استخوان واگذار می‌کند و پس از آن تصفیه خون و نیز تقویت سیستم ایمنی را با نگهداری از گلبول ‌های سالم قرمز و سفید و پلاکت خون به عهده می‌گیرد، اما این عضو تحت تاثیر عوامل میکروبی و ویروسی یا برخی نارسایی ‌های کبدی، بزرگ و دچار بیماری می‌شود.

بزرگ ‌شدن طحال به خودی خود قابل پیشگیری نیست، بلکه درمان و کنترل آن به درمان بیماری‌ های زمینه ‌ای عامل بروز این بیماری باز می ‌گردد. بزرگی طحال در برخی موارد از طریق معاینه کلینیکی از سوی متخصص به علت قابل لمس بودن یک برجستگی در زیر دنده‌ های سمت چپ بدن قابل تشخیص است، اما گاهی اوقات پزشک فقط با گرفتن شرح حال و انجام معاینه به این عارضه مشکوک می‌شود.

نشانه های بزرگ شدن طحال

گرچه تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و شمارش تعداد گلبول‌ های قرمز و سفید و پلاکت‌ ها ممکن است، اما هیچ روشی برای تشخیص بزرگ‌ شدن طحال از سونوگرافی دقیق ‌تر نیست. فراموش نکنید علائمی چون بروز سریع خونریزی در شخص، احساس درد در قسمت بالا و سمت چپ شکم، احساس سیری بدون صرف غذا، کم‌ خونی، احساس خستگی، عفونت ‌های مکرر، سکسکه‌ های مکرر و بی ‌دلیل، بی‌ اشتهایی، تنگی‌ نفس، احساس سردی و تعریق پوست می‌تواند ناشی از بزرگ ‌شدن طحال باشد.

افرادی که عادت به ورزش ندارند وقتی تمرینات ورزشی می‌کنند یا به سرعت می‌ دوند در طرف چپ بدن شان در ناحیه زیر شکم احساس درد می‌کنند که می‌تواند خبر از وارد آمدن فشار به طحال بدهد که البته مورد جدی نیست و رفع می‌شود.

چرا طحال بزرگ می‌شود

وقتی صحبت از درمان بزرگی طحال می‌شود ذهن متخصصان معطوف به درمان بیماری ‌ها و علل ثانویه ‌ای می‌شود که به بزرگی طحال منجر شده است. بزرگ ‌شدن طحال بیشتر علل عفونی، ویروسی و باکتریایی دارد و در درجه دوم به اشکالات جریان خون و نارسایی‌ های کبدی مربوط می‌شود. یعنی اگر کبد دچار مشکل و التهاب بشود به طحال فشار می‌آورد. در برخی موارد، بیماری‌ هایی چون روماتیسم و برخی از انواع تالاسمی و حتی در مواردی تومورهای طحال نیز به بزرگ ‌شدن آن منجر می‌شود.

خوب است بدانید که از عفونت‌ هایی که می‌تواند به بزرگی طحال منجر شود عفونت ‌های ویروسی مانند مونونوکلئوز (یکی از بیماری ‌های مسری ویروسی در دستگاه تنفس، کبد و دستگاه لنفاوی است که بیشتر نوجوانان را درگیر می‌کند)، عفونت‌ های باکتریایی مانند سیفلیس یا عفونت لایه داخلی قلب و عفونت ‌های انگلی مانند مالاریاست. همچنین بیماری‌ هایی چون سیروز و سایر بیماری ‌های کبدی، برخی انواع کم خونی و سرطان ‌های خون و نیز بروز فشار خون در رگ طحال یا کبد نیز می‌تواند بزرگی طحال را به دنبال داشته باشد.

زندگی بدون طحال

نکته مهم در درمان بزرگی طحال آن است که بسیاری از افراد می‌توانند فقط با درمان علل و بیماری ‌های ثانویه‌ ای که به بزرگی طحال منجر شده است، اصلاح الگوی فعالیت شان و نیز مراقبت از ابتلا به بیماری ‌های عفونی به درمان موثر این مشکل دست یابند و برخی دیگر نیز باید تن به جراحی بدهند و این عضو از بدنشان را خارج کنند.

افرادی که دچار بزرگ‌ شدن طحال شده‌اند، باید از ورزش حرفه‌ ای و شدید اجتناب کنند، اگر بزرگ‌ شدن طحال تشخیص داده شود، ابتدا پزشک به درمان بیماری‌ های مرتبط با این عارضه و در مرحله آخر، روش جراحی فکر می‌کند. البته هر فردی می‌تواند بدون طحال به زندگی خود ادامه دهد، اما از آنجا که این‌ گونه افراد بیشتر در معرض ابتلا به انواع عفونت‌ ها قرار دارند باید پیش از عمل جراحی به آنها واکسن ذات ‌الریه چند ظرفیتی طبق دستورالعمل خاصی تزریق شود.

این واکسن‌ها از بروز عفونت خون، استخوان و مفاصل در این افراد جلوگیری می‌کند. همچنین این افراد نه ‌تنها باید از سفر به مناطقی که احتمال ابتلا به بیماری مالاریا در آنجا وجود دارد اجتناب کنند، بلکه باید بهداشت فردی خود را با دقت و حساسیت بیشتری حفظ و سعی کنند تا از مواجهه با افراد مبتلا به بیماری ‌های عفونی دوری کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر در طرف چپ بالای شکم احساس درد می‌کنید، به خصوص اگر درد شدید است یا هنگام نفس عمیق کشیدن بدتر می‌شود، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

پاسخ دهید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!