آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

همه چیز درباره دیالیز! چه زمانی دیالیز لازم می شود

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ۵:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
همه چیز درباره دیالیز! چه زمانی دیالیز لازم می شود

کلیه عضوی مهم در بدن است که به هر دلیل ممکن است دیگر نتواند کار اصلی خود را انجام دهد. کلیه ها مسئول تصفیه مواد زائد از خون هستند. دیالیز به افرادی که کلیه هایشان به خوبی کار نمی کند این امکان را می‌دهد تا بتوانند زندگی خوب و مفیدی را بگذرانند.

بیماران معمولاً زمانی که مواد زائد بدن شان آنقدر زیاد می شود که به خاطر آن دچار ناراحتی می‌شوند، نیاز به انجام دیالیز پیدا می کنند. سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزایش می یابد. پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می شود. دو مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می شوند، کراتینین و اوره خون است. وقتی مقدار این دو ماده در خون بالا می رود، نشان دهنده این است که توانایی کلیه ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.

انواع دیالیز

دیالیز دو نوع اصلی دارد:

۱-  دیالیز خونی

۲-  دیالیز صفاقی

  • در دیالیز خونی یا همودیالیز برای خارج کردن مواد زائد و آب اضافی از بدن به وسیله دستگاه همودیالیز از یک نوع فیلتر خاص استفاده می کنند.
  • در دیالیز صفاقی یک مایع با یک لوله پلاستیکی در حفره شکم بیمار قرار داده می شود تا به وسیله آن مواد زائد و آب اضافی از بدن خارج شود.

بیمار طی دیالیز چه می کند

همودیالیز: درمان همودیالیز در واحد همودیالیز صورت می گیرد. واحد همودیالیز یک ساختمان خاص است که با دستگاه هایی تجهیز شده است که درمان دیالیز را انجام می دهند. بیماران باید معمولاً سه بار در هفته به واحد دیالیز مراجعه کنند. برای مثال، شنبه/دوشنبه/چهارشنبه یا یکشنبه/سه شنبه/پنجشنبه. هر جلسه همودیالیز حدود ۲ تا ۴ ساعت طول می کشد.

دیالیز صفاقی: در دیالیز صفاقی لازم است که بیمار نقش فعالتری را در درمان خود داشته باشد. یکی از مهمترین مسائل مسئولیت بیمار برای حفظ استریلیتی است تا از عفونت جلوگیری شود. در این عملیات، بیمار ابتدا خود را وزن می کند تا مایع مناسب انتخاب شود. آنگاه بیمار ماسکی زده و محل لوله را تمیز می‌کند. اجازه می‌دهد مایعی که در حفره پریتوئن بوده خارج شود و یک محلول جدید را به داخل حفره پریتوئن می‌فرستد. این عملیات معمولاً ۳۰ دقیقه زمان می برد.

مزایای انواع مختلف دیالیز

  • هر دو نوع دیالیز مزایا و معایبی دارند که برحسب شیوه زندگی، سیستم حمایتی، و میزان مسئولیت پذیری بیمار تصمیم گیری می شود. هر بیمار باید از دیدگاه خود به این دو نوع روش درمانی نگاه کند.
  • برای بسیاری از بیماران، یکی از مهمترین مزیت های همودیالیز این است که هیچ مشارکتی در درمان ندارند. تنها کاری که باید بکنند این است که تا بیمارستان یا کلینیک مخصوص دیالیز بروند.
  • برای آن دسته از بیمارانی که درمان های مستقل تری را ترجیح می دهند، دیالیز صفاقی برنامه تغییرپذیرتری دارد و می تواند در خانه هم انجام گیرد. اما هنوز هم باید روزانه ساعتی را صرف عملیات دیالیز کند.
  • مهمترین مشکل دیالیز صفاقی احتمال عفونت است. بیمار یک لوله پلاستیکی دارد که از حفره پریتوئن به خارج بدن می رود و این می تواند احتمال وارد شدن باکتری را به بدن افزایش دهد.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!