آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ تیر

همه مضرات ظروف آلومینیومی و تفلون

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ۴:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
همه مضرات ظروف آلومینیومی و تفلون

هر چند مواد غذایی خام نسبت به غذاهای پخته شده‌ مفیدتر هستند، با وجود این می‌توان سوپ‌های مغذی و تعداد دیگری از غذاها را به نحو بهتری تهیه کرد. یکی از راه‌ها برای اطمینان از سالم بودن غذای پخته شده، انتخاب دقیق ظروف آشپزخانه است.

استفاده از ظروف مناسب مثل ظروف سنگی، شیشه‌ای، مس و قلع اندود شده و… برای طبخ غذا به خوشمزگی و لذیذتر شدن فوق‌العاده غذا کمک می‌کند، چون هیچ نوع مواد غذایی با این ظروف ترکیب نمی‌شود و آرایش ملکولی ترکیبات غذایی به هم نمی‌ریزد و در نتیجه ایجاد کسالت و بیماری و اختلال نمی‌کند. ترکیبات مولکولی این نوع ظروف با بدن انسان هماهنگ هستند و مواد غذایی در آنها با حرارت مناسب و ملایم و بهتر طبخ و آماده می‌شود.

بهتر است از کاربرد ظروف و یا وسایل آشپزخانه آلومینیومی خودداری شود. غذاهایی که در ظروف آلومینیومی پخته و یا نگهداری می‌شوند ماده‌ای را به وجود می‌آورند که شیره گوارشی را بی اثر می‌کند و منجر به بروز «اسیدوز» و انواع زخم‌ها می‌شود.

از آن بدتر این که ظروف آلومینیومی موجود در آشپزخانه می‌تواند از ظروف جدا شود و وارد غذا شود. هنگامی که غذا می‌خورید، بدن آلومینیوم را جذب می‌کند و این ماده در مغز و بافت‌های سیستم عصبی انباشته می‌شود. افزایش بیش از حد این رسوب آلومینیومی باعث «بیماری آلزایمر» می‌شود و آلومینیوم جایگزین قدرتمند آهن است که موجب «کم خونی» (آنمی) نیز خواهد شد.

ظروف دیگری که باید از کاربرد آن خودداری کرد انواع قابلمه و ماهی‌تابه با روکش نچسب یا تفلون است. زیرا بیشتر اوقات، فلزات با سایر مواد موجود در ته این ظروف خرد شده و وارد غذا می‌شود و در نهایت این مواد شیمایی به بدن منتقل می‌شوند.

سید جواد علوی/ کارشناس طب سنتی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!