آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

همه آنچه که لازم است درباره جراحی های درمان چاقی بدانید

۶ مهر ۱۳۹۵ ۵:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
همه آنچه که لازم است درباره جراحی های درمان چاقی بدانید

برای خلاص شدن از چاقی و رسیدن به وزن نرمال راه های زیادی وجود دارد و یکی از این راه ها جراحی است.جراحی های چاقی (Bariatric surgery) شامل طیف مختلفی از عمل های جراحی بوده که بر روی افراد چاق و به منظور کاهش وزن و لاغر کردن آنها انجام می شود. برای رسیدن به هدف جراحی، یعنی لاغر کردن فرد از روش های مختلفی شامل حلقه معده، برداشتن بخشی از معده و یا روش بایپس معده (gastric bypass surgery) استفاده می شود. تحقیقات بلندمدت نشان داده اند که این جراحی ها کاهش وزنی چشم گیر، بهبود دیابت، بهبود در مشکلات قلبی و عروقی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و کاهش مرگ و میر را به همراه دارند.

جراحی درمان چاقی برای چه کسانی مناسب است

انستیتوی سلامتی آمریکا این جراحی ها را فقط برای افراد با BMI بالاتر از ۴۰ و یا افراد با BMI بالای ۳۵ که دچار بیماری هایی جدی، در نتیجه چاقی شان شده اند، توصیه می کند. با این حال تحقیقات نشان می دهند که این جراحی ها ممکن است برای افراد با  شاخص توده بدنی (BMI) پایین تر یعنی ۳۵ تا ۴۰  که مشکلی ندارند و یا ۳۰ تا ۳۵ که مشکلی جدی دارند نیز مفید باشد.

بعضی از گروه ها و افرادی که می توانند کاندیدای جراحی های درمان چاقی باشند، شامل:

  • افراد بزرگسال چاق (BMI بالای ۳۰) که دچار بیماری های مربوط به اضافه وزن همچون دیابت نوع ۲ هستند.
  • افرادی که از خطرات و فواید جراحی های چاقی آگاه اند.
  • افرادی که آماده تنظیم غذای خود و رپیم غذایی بعد از جراحی هستند.
  • افرادی که مصمم به تغییر در سبک زندگی برای لاغر ماندن، هستند.
  • عموما جراحی های چاقی برای نوجوانان استفاده نمی شود، مگر اینکه شدیدا چاق بوده (BMI بالای ۳۵) و دچار بیماری های مرتبط با چاقی هستند.

زمانی که جراحی چاقی انجام می دهید، جراح شما تغییراتی در معده شما، یا در روده کوچک شما و یا در هر دو ایجاد می کند.

در پایین سه روشی که جراح می تواند استفاده کند، بطور مختصر توضیح داده شده است:

بای پس معده (Gastric Bypass)

در این روش، جراح فقط بخش کوچکی از معده که به آن اصطلاحاً کیسه می گویند، را باقی می گذارد. این کیسه باقی مانده نمی تواند مقدار زیادی غذا نگاه دارد، پس در نتیجه شما مجبورید کم تر غذا بخورید. غذایی که می خورید، از سایر بخش های معده رد نشده و مستقیما از این کیسه کوچک به روده کوچک شما می رود. پزشکان می توانند این جراحی را با روش لاپاراسکوپی هم انجام دهند.

حلقه معده تنظیم پذیر (Adjustable Gastric Band)

در این روش جراح حلقه ای کوچک بر بالای معده شما می گذارد. این حلقه بالونی کوچک بر بالای خود دارد که شدت تنگی و گشادی آن را تنظیم می نماید. حلقه میزان غذایی که از معده شما می گذرد را محدود می کند. این جراحی بوسیله لاپاراسکوپ انجام می شود.

کوچک کردن معده (Gastric Sleeve)

در این روش بیشتر بخش ‌های معده برداشته شده و قسمتی کوچک در بالای معده که آستین معده نامیده می شود باقی می ماند. فرقی نمی کند که پزشک از این روش ها و یا سایر روش ها استفاده کند، در هرحال شما می بایست بعد از جراحی نیز رژیم غذایی سالمی داشته و فعالیت خود را افزایش دهید.

فواید جراحی های درمان چاقی

بعد از جراحی درمان چاقی، اکثر افراد برای ۱۸ تا ۲۴ ماه شروع به کاهش وزن می کنند، بعد از گذشت این مدت، بعضی از افراد شروع به چاق شدن کرده، اما تعداد کمی به اندازه قبل چاق می شود. اگر دچار هر بیماری مرتبت با چاقی هستید، این بیماری ها عموما بعد از جراحی چاقی بهبود می یابند. بعضی از این بیماری ها همچون دیابت با سرعت بیشتری بهبود می یابد، اما بعضی دیگر همچون فشار خون بالا، مدتی طول می کشد تا بهبود یابد.

خطرات و عوارض جانبی جراحی های چاقی

شایع ترین عوارض جانبی جراحی های چاقی شامل تهوع و استفراغ، نفخ و باد شکم، اسهال، تعریق شدید، و سرگیجه است. عوارض جانبی این جراحی ها می تواند شامل خون ریزی، عفونت، ترشح از محل بخیه ها و لخته خون در پاها باشد که می تواند بطرف قلب و ریه حرکت کند. اکثر افراد دچار این عوارض جدی نمی شوند.

مشکلات طولانی مدت جراحی های درمان چاقی بسته نوع جراحی شماست. یکی از مشکلات شایع، بخصوص در جراحی بای پس معده، سندرم دامپینگ است که در آن خوراکی ها به سرعت در روده کوچک حرکت می کنند. علایم این سندرم شامل تهوع، ضعف، تعریق، غش، اسهال بعد از غذا خوردن و عدم توانایی غذا خوردن بدون احساس خستگی زیاد است. این سندرم ممکن است در ۵۰ درصد افرادی که این جراحی را داشته اند، رخ دهد، اما اجتناب از غذاهای پر شکر و جایگزینی آنها با غذاهای پرفیبر به افراد برای پیشگیری از ابتلا به این سندرم کمک می کند.

سنگ های کیسه صفرا زمانی که شما سریعا وزن کم می کنید، ممکن است ایجاد شوند. برای کمک به پیشگیری از سنگ های کیسه صفرا، ممکن است پزشکتان از مکمل نمک های صفرا برای ۶ ماه بعد از جراحی استفاده نماید.

می بایست از اینکه مواد مغذی لازم را دریافت می دارید، اطمینان حاصل کنید، بخصوص اگر جراحی شما از نوعی بوده که جذب مواد مغذی از خوراکی ها را برای شما سخت نموده است.

از آنجایی که کاهش وزن سریع و اختلالات تغذیه ای ممکن است به جنین درون شکم مادر آسیب برساند، پزشکان به زنان قادر به بارداری توصیه می کنند تا زمانی که به وزنی ثابت و شرایطی ثابت نرسیده اند، از اقدام به بارداری اجتناب کنند.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!