آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

هشدار! تخریب جبران ناپذیر کبد با داروهای لاغری گیاهی

۳ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
هشدار! تخریب جبران ناپذیر کبد با داروهای لاغری گیاهی

احتمالاً با تبلیغات داروهای لاغری با منشاء گیاهی بسیار رو به رو شده‌اید، اما یادتان باشد هر چیز گیاهی ذاتاً مفید نیست! انباشته شدن مواد حاصل از متابولیسم داروهای گیاهی لاغری در کبد، خطر ایجاد نارسایی کبد را به شدت افزایش می‌دهد. مصرف نا آگاهانه داروهای گیاهی عرضه شده در تبلیغات مختلف، خطرات بسیاری را برای سیستم گوارش به خصوص کبد در پی دارد.

مصرف برخی گیاهان موجب ایجاد بی ‌اشتهایی در فرد می‌شود. کاهش وزن به دنبال بی ‌اشهایی از جمله عوارض مصرف برخی گیاهان است و در این میان، سودجویانی وجود دارند که از این عوارض برای تبلیغ و عرضه داروهای گیاهی لاغری به مشتری جهت کاهش وزن استفاده می کنند.

سودجوهایی که قاتل کبد شما هستند

در حقیقت وجود یک ماده شیمیایی در این گیاهان به بدن آسیب می‌رساند و موجب ایجاد بی ‌اشتهایی و حتی حالت تهوع می‌شود و افراد سودجو آن را به عنوان داروی کاهش وزن تحت عنوان داروی گیاهی بی ‌خطر به مشتری عرضه می‌کنند. موارد متعددی در این زمینه بوده است که فرد برای لاغری از داروهای گیاهی عرضه شده در تبلیغات مختلف استفاده کرده و دچار عوارض و بیماری‌ هایی مانند نارسایی ریه، فیبروز ریه، نارسایی کلیه و آسیب ‌های جدی کبدی شده است.

به دلیل این ‌که ترکیبات این مواد در کبد متابولیزه می‌شوند، عوارض مصرف آنها با مرور زمان و تداوم در مصرف بروز می‌کنند و در نهایت ماحصل متابولیسم این داروها در کبد انباشته شده و منجر به ایجاد عوارض شدید و برگشت‌ ناپذیر گوارشی در فرد می‌شود.

عوارض مصرف نا آگاهانه داروهای گیاهی لاغری بر روی کبد به دو گونه است: نخست این ‌که مصرف این داروها موجب ایجاد نوعی واکنش حساسیت‌زای آلرژیک در کبد شده و منجر به بروز یک فرایند التهابی در کبد می‌شود.

از دیگر عوارض مصرف این داروها این است که مواد حاصل از متابولیسم دارو در بدن منجر به ایجاد آسیب در کبد و همچنین ایجاد لخته‌ های خون در وریدهای کبدی می‌شود. علاوه بر این، مواد حاصل از این فرایندها در کبد موجب می‌شود در مسیر عبور نمک‌ های صفراوی و خروج آنها از کبد اشکال ایجاد شود و موجب برگشت صفرا به کبد می‌شود. صفرا نیز در این شرایط مانند یک سم روی کبد اثر می‌کند.

پیوند کبد، ایستگاه آخر رژیم لاغری گیاهی

نارسایی کبد از جمله آثار سوء مصرف داروهای گیاهی لاغری است. هرچند از طریق پیوند کبد امکان درمان نارسایی کبد وجود دارد ولی به این معنی نیست که پیوند کبد امری آسان و در دسترس است. گاهی بیماران مدت‌های زیادی در صف انتظار دریافت عضو پیوندی می‌مانند و بسیاری از این افراد نیز جان خود را از دست می‌دهند. بیمارانی هم که به دلیل نارسایی کبد، پیوند کبد شده‌اند باید به صورت مادام ‌العمر داروهای زیادی استفاده کنند.

هیچگونه شناختی از بسیاری از داروهای گیاهی که متاسفانه با تبلیغ‌های بسیار فریبنده عرضه می‌شوند، وجود ندارد و بیماران زیادی هستند که به دلیل بروز عوارض ناشی از مصرف این داروها مراجعه می‌کنند. حتی گاهی عده‌ ای به صورت تقلبی، داروهای شیمیایی را با داروهای گیاهی مخلوط و ضررهای جبران ناپذیری را به فرد مصرف‌کننده وارد می کنند.

چنانچه به استفاده از داروهای گیاهی تمایل دارید بهتر است به سراغ افراد دارای دانش در این حوزه بروید و آگاهانه مصرف کنید. از مصرف خودسرانه و نا آگاهانه داروهای گیاهی جدا خودداری شود زیرا موارد بسیاری از نارسایی کبد ناشی از مصرف داروهای گیاهی داریم که متاسفانه بیمار به دلیل ناآگاهی به افراد غیر مسئول در این زمینه مراجعه و از منابع غیراستاندارد استفاده کرده است.

دکتر پژمان علوی نژاد – فوق تخصص گوارش و کبد

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!