آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

هشدار برای کباب خورها

۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۴:۰۴ بعد از ظهر مرضیه شکری
هشدار برای کباب خورها

در مطالعه ای جدیدی که در آمریکا به انجام رسید، مشخص شد که شیوع سرطان کلیه در افرادی که گوشت های قرمز و یا سفید را به صورت کبابی زیاد استفاده می کنند، بیشتر است. در واقع در این پژوهش که بر روی حدود ۶۰۰ نمونه به انجام رسید، نشان داد که اگرچه مصرف بالای غذاهای گوشتی با بروز سرطان ها در ارتباط هستند، اما در مورد سرطان کلیه، آن چه که باعث بروز آن می شود، نحوه طبخ گوشت به صورت کبابی است.

نحوه دقیق بروز سرطان کلیه در بدن

مکانیزم عمل تولید سرطان کلیه در بدن به این صورت است که اگر گوشت ها به مدت زیادی کباب شوند و یا به اصطلاح بر روی آتش خوب کبابی و مغزپخت شوند، در داخل خود ترکیباتی به نام ترکیبات سرطان زا تولید می کنند. این ترکیبات سرطان زا بر پایه ترکیبات آمین دار هستند و باید به سرعت از بدن خارج و دفع شوند، چون که تجمع آنها در بدن می تواند مسمومیت زا باشد.

فشار اضافه بر روی کلیه ها

به کلیه ها برای دفع این مواد بار اضافی وارد می شود. به علاوه این که این ترکیبات خود بر روی سلول های کلیوی اثرات مضری بر جای می گذارند و می توانند باعث بروز مشکلات سرطان زایی بر روی سلول های کلیوی شوند. به همین دلیل افرادی که به مقادیر زیاد گوشت های کبابی استفاده می کنند، با بالا بردن غلظت ترکیبات آمین دار در بدن خود می توانند خطر بروز سرطان کلیه را در بدن خود افزایش دهند.

آیا عوامل اولیه دیگری هم در سرطان کلیه موثرند؟

البته عوامل اولیه ای مانند چاقی، دریافت بالای انرژی از راه رژیم غذایی، مصرف کم میوه جات، سابقه خانوادگی به اختلال عملکرد کلیوی و بروز سرطان ها در اعضای درجه اول و دوم خانواده نیز از جمله مواردی هستند که خطر بروز این نوع سرطان را در فرد می توانند افزایش دهند.

نحوه پیشگیری از بروز سرطان کلیه

همانند سایر انواع سرطان ها توجه به یک شیوه زندگی سالم مبتنی بر داشتن فعالیت بدنی و ورزشی منظم، رژیم غذایی متعادل و استرس کم و خواب آرام می توانند در پیشگیری از بروز این نوع سرطان کمک کننده باشند.

به علاوه این که به طور اختصاصی توصیه به استفاده کمتر از ۳ بار در هفته کباب و گوشت های کبابی می شود. به علاوه این که در رژیم غذایی باید به مصرف میوه ها توجه بیشتری شود. در ضمن کاهش وزن به میزان چند کیلو نقش موثری در کاهش بروز خطر سرطان کلیه خواهد داشت.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!