آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

نکات بهداشتی در تهیه غذا

۱۴ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۳ بعد از ظهر سرآشپز
نکات بهداشتی در تهیه غذا

درست کردن غذای ظهر بچه ها امری ساده است که نیاز به تلاش زیادی ندارد، ولی برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی، بسیار مهم است که نکات سلامتی و ایمنی را رعایت کنیم تا از سلامت فرزندانمان خاطر جمع شویم. به یاد داشته باشید، امنیت، ابتدا از خانه شروع می شود.

در مقاله امروز، ما راه های متعددی را  فهرست می کنیم تا از بابت پاکیزگی و امنیت غذاها خاطر جمع شوید:

دستتان را تمیز نگه دارید

آیا می دانید که دست های آلوده، بیشترین عامل آلوده کردن غذا هستند؟ برای مطمئن شدن از غذاهای خانگی سعی کنید شستن دست ها، قبل از درست کردن هر غذایی، عادتتان بشود. قبل از شستشو با آب، دستتان را با صابون بشویید. بعد از  دست زدن به غذاهای خام، رفتن به دستشویی و دست زدن به کیفتان، دستتان را بشویید. بهتر است بعد از دست زدن به حیوانات خانگی نیز، دسستان شسته شود.

لوازم و اسباب آشپزخانه را تمیز نگه دارید

تمیز نگه داشتن اسباب و وسایل آشپزخانه، برای سالم نگه داشتن غذاها، بسیار حائز اهمیت است. اسباب و وسایل آشپزخانه بعد و قبل از استفاده باید تمیز باشند. میز کابینت و تخته آشپزی خود را تمیز و پاکیزه نگه دارید. فراموش نکنید که لباس آشپزی و حوله آشپزخانه خود را مرتب عوض کنید.

غذاهای خام را به شکل مناسبی نگه داری کنید

همیشه غذاهای خام را به شکل صحیح ذخیره کنید. غذاهای خام مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی ، حاوی باکتری های مضری هستند که به راحتی آشپزخانه را آلوده می سازند. اگر مواد خام را لمس کردید یا پختید، آشپزخانه را تمیز و ضد عفونی بکنید. مکان غذاهای آماده ی خوردن (مثل میوه و نان) را از غذاهای خام جدا سازید. غذاهای آماده ی خوردن را نمی پزیم، پس اگر آلوده بشوند، موجب بیماری می شوند. گوشت ها را برای طولانی مدت در آشپزخانه نگذارید. در معرض هوا بودن گوشت ها، می تواند موجب شیوع باکتری ها در آشپزخانه بشود.

از تخته آشپزی مجزا برای گوشت و سبزیجات استفاده کنید

از تخته آشپزی مجزایی برای بریدن گوشت و خرد کردن سبزیجات استفاده کنید. باید تخته های آشپزی این غذاها را از هم جدا کنید تا از ایجاد آلودگی جلوگیری کنید. توصیه ما این است که یک تخته آشپزی  برای گوشت نگه دارید و یک تخته آشپزی برای سبزیجات.

برچسب را بررسی کنید

سعی کنید بررسی برچسب محصولات، به عنوان یک عادت برایتان  در بیاید. اینکه محصولات چگونه باید ذخیره شوند و تاریخ انقضاء آنها کی است را بررسی کنید. بعضی از غذاها بسرعت خراب می شوند، پس نحوه نگه داری آنها بعد از باز کردن سرپوش آنها اهمیت زیادی دارد. با خاطر جمع می توانید غذاها را قبل از اتمام تاریخ مصرفشان، استفاده کنید. تاریخ انقضاء، بیشتر برمی گردد به کیفیت غذا تا بی خطر بودن آن.
به هرحال، تخم مرغ را بعد از تاریخ انقضاء آن استفاده نکنید. برخلاف غذاهای دیگر، تخم مرغ خراب می تواند محیط مساعدی برای رشد باکتری سالمونلا باشد.

از یک سری از غذاها اجتناب کنید

کودکان در مقابل غذاهای خاصی آسیب پذیرترند. برای همین بهتر است از خوردن یک سری از غذاها، همانند لبنیات پاستوریزه نشده، عسل خام و آب میوه های تازه پرهیز کنیم. همیشه از لبنیات پاستوریزه استفده کنید تا در امان باشید. اگر می خواهید آبمیوه تازه بنوشید، خاطر جمع شوید که میوه ها را با آب شسته باشید. هرگزبه بچه ها حبوبات خام یا نیم پز و یا جوانه آنها را ندهید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!