آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

آیا نوشیدنی های انرژی زا می‌توانند باعث هپاتیت شوند؟

۶ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۳ بعد از ظهر سرآشپز
آیا نوشیدنی های انرژی زا می‌توانند باعث هپاتیت شوند؟

بر اساس گزارش جدیدی که در  BMJ Case Reports منتشر شد، یک مرد ۵۰ ساله به علت خوردن بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا، دچار هپاتیت شدید شد.
این مرد که هویتش مشخص نشد، یک کارگر ساختمانی است که روزها به سختی و طولانی مدت کار می‌کرد. وقتی او وارد اتاق اورژانس شد، فکر می‌کرد که علائمش مانند بی‌اشتهایی، درد شکم، اسهال و استفراغ، نشانه‌های یک سرماخوردگی بودند. او وقتی نگران شد که رنگ ادرارش تیره شد و چشمان و پوستش زرد شد که هر دوی آن‌ها، نشانه‌های هپاتیت هستند.
قبل از آن که بیمار شود، وضعیت سلامتی خوبی داشت و از تنباکو و الکل و مخدرهای دیگر پرهیز می‌کرد. به تازگی رژیم غذاییش را تغییر نداده بود و داروی خاصی دریافت نکرده بود. در ۲۰ سالگیش یک خالکوبی انجام داده بود اما هیچ وقت انتقال خون و رفتارهای جنسی پرخطر نداشت که هر دوی آن‌ها راه‌های معمول برای انتقال هپاتیت است. در نهایت، او هیچ تاریخچه‌ی خانوادگی‌ای از بیماری‌های کبدی نداشت.
تنها چیزی که در کارنامه‌ی پاک سلامتی او توجه محققین را جلب کرد، خوردن ۴ یا ۵ نوشیدنی انرژی‌زا در روز، به مدت سه هفته قبل از آن که بستری شود بود. نوع نوشیدنی انرژی‌زا نیز در این گزارش مشخص نشد.

خطر هپاتیت

آزمایشات نشان دادند که بیمار، دچار هپاتیت سی مزمن یا HCV شده بود اما محققان دریافتند که این ویروس دلیل هپاتیت شدید او نبود. خون بیمار پادتن HCV را در خود داشت که تا ۱۰ هفته بعد از ابتلا به ویروس به وجود نمی‌آید. از آن جایی که بیمار علائم را تنها برای دو هفته بود که نشان می‌داد، از پادتن‌های در خون او می‌شد پی برد که به هپاتیت مزمن مبتلا بود نه HCV حاد.
HCV یک ویروس رایج است که باعث التهاب کبد می‌شود. در حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد موارد HCV، ابتلای حاد به HCV مزمن تبدیل می‌شود. سرطان کبد و سیروز، یا جراحت می‌تواند نتایج HCV مزمن باشد.
در بیشتر موارد، ویروس از طریق خون یا مایعات بدن یا از زن باردار به جنینش منتقل می‌شود. رابطه‌ی جنسی محافظت نشده، استفاده از سوزن‌های آلوده یا تماس داشتن با خون آلوده، می‌تواند افراد را در خطر ابتلا به این ویروس قرار دهد. HCV از طریق آب، غذا یا تماس‌های معمول انتقال نمی‌یابد.
با این که بعضی از بیماران مبتلا به HCV علائمی نشان نمی‌دهند، اما دیگران ممکن است نشانه‌هایی مانند خستگی شدید، یرقان و درد در قسمت بالایی و سمت چپ چارک شکم، در جایی که کبد است، نشان دهند.
بعد از آن که بیمار، علائم فیزیکی HCV را نشان داد، آزمایش خون، سونوگرافی و بیوپسی (بافت برداری) انجام دادند تا آسیب وارد شده با کبد را اندازه‌گیری کنند.
محققین بعد از آن که دلایل دیگر ابتلای او را حذف کردند، نتیجه گرفتند که کبد او به علت مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا آسیب دیده است.
رسیدن به نوشیدنی‌های انرژی‌زا
قبل از آن که تقصیرها را به گردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا بیاندازیم، محققین فرضیات دیگری را مورد آزمایش قرار دادند.
کارگر بیمار را نسبت به هپاتیت ایسکمیک که با کمبود خون در کبد ایجاد می‌شود نیز آزمایش کردند اما هیچ نشانه‌ای از کمبود اکسیژن در اعضای او نبود و کلیه‌هایش طبیعی کار می‌کرد. جواب آزمایش خون برای دلایل دیگر هپاتیت منفی بود.
در نهایت، بیوپسی نشان داد که آسیب کبد قابل تشخیص نبوده است و این به آن معنی است که توسط دارو و یا مواد سمی به وجود آمده، نه ویروس.
دونیکا اسمالز، سخنگوی بخش هپاتیت در CDC: نوشیدنی‌های انرژی‌زا، منبع ویروس هپاتیت نیستند. نمونه‌ی خون بیمار نشان داد که مقادیر فولات و ویتامین بی ۱۲ در خون بیمار، بیش از مقادیر قابل اندازه گیری بود. فولات یا فولیک اسید و بی ۱۲، مواد اولیه رایج در نوشیدنی‌های انرژی‌زا هستند. اگر به شکل افراطی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده شود، این ویتامین‌ها می‌توانند در کبد رسوب کنند و سمی شوند.
آسیبی که به کبد بیمار رسیده بود، مستقیما به به علت مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا بود و قطع استفاده از این محصولات را به بیمار توصیه کردند و او را بعد از ۶ روز مرخص کردند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!