آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ تیر

نوشیدنی انرژی زا و گروه ویتامین های بی !

۲۴ آذر ۱۳۹۵ ۶:۲۶ بعد از ظهر سرآشپز
نوشیدنی انرژی زا و گروه ویتامین های بی !

معمولا، مقدار کافئین نوشیدنی‌های انرژی‌زا مورد بررسی قرار می‌گیرد اما ممکن است از مواد اولیه‌ای مانند ویتامین بی که مقادیر بسیاری از نوشیدنی‌های انرژی زا را تشکیل می‌دهند، چشم‌پوشی شود.
هر بطری از نوشیدنی‌های انرژی‌زای طراحی شده برای مردان، ۴۰ میلی‌گرم نیاسین دارد که دو برابر مقدار پیشنهاد شده‌ی روزانه است. بعضی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، مقادیر زیادی از ویتامین بی۶ و بی۱۲ نیز دارند. خوردن بیش از یک نوشیدنی انرژی‌زا، می‌تواند مصرف کننده را هزاران برابر بیشتر از نیاز روزانه‌اش در معرض ویتامین بی قرار دهد که خطر مسمومیت را افزایش می‌دهد.
بسیاری از افراد به اشتباه این تصور را دارند که این مواد بی‌ضررند. اما بیش از دوز پیشنهادی مصرف کردن ویتامین‌ها می‌تواند عواقب جدی‌ای داشته باشد.
از آن‌جایی که بازار نوشیدنی های انرژی‌زا روز به روز در حال گسترش است، مصرف کنندگان باید نسبت به خطرات احتمالی مواد اولیه‌ی متفاوت استفاده شده در آن‌ها آگاه باشند. ویتامین‌ها و مواد مغذی مانند نیاسین در مقادیری وجود دارند که بیش از مقدار پیشنهادی برای دریافت روزانه هستند که منجر به خطر رسوب و مسمومیت می شوند.
از تمام موارد نقص کبد که سالانه در آمریکا گزارش می‌شود، حدود نیمی از آن‌ها به علت آسیب‌های دارویی وارد شده به کبد است. لیست داروهای آسیب رسان و سمی، بعضی از مکمل‌های غذایی را که در نوشیدنی‌های انرژی‌زا یافت می‌شوند، نیز شامل می‌شود.
درمان اصلی کبد آسیب دیده با مواد سمی، توقف استفاده از محصولی که باعث آن شده و بررسی آن است. در اکثر بیماران، کنار گذاشتن ماده‌ی مسموم، باعث بهبودی می‌شود.

آیا باید از نیاسین پرهیز کنیم؟

درست است که بسیاری از مواد اولیه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا، در صورت مصرف بیش از دوز لازم مسمومیت زا هستند اما تنها نیاسین می‌تواند به کبد آسیب برساند.
نیاسین می‌تواند باعث شود تا ترنس آمیناز‌ها افزایش پیدا کنند که نشانه‌ای از آسیب کبدی است. این اتفاق در ۲۰٪ از مردم که روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم نیاسین دریافت می‌کنند اتفاق می‌افتد.
لاورن کین، سخنگوی سازمان نوشیدنی‌های آمریکا از امنیت نوشیدنی‌های انرژی‌زا دریافت کرد و گفت: بر روی هر نوشیدنی انرژی‌زا، مقدار نیاسین آن مشخص شده است و همچنین مقداری که از نیاز روزانه تامین می‌کند نیز در جدول ارزش غذایی برای مشتری یاد شده است تا ببیند.
با این که اوردوز نیاسین به شدت نادر است، اما باید از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا پرهیز کنیم.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!