آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ تیر

نان مصرفی ایرانی ها تا ۳ برابر حد مجاز نمک دارد !

۲۹ مهر ۱۳۹۶ ۴:۱۰ بعد از ظهر آشپز باشی
نان مصرفی ایرانی ها تا ۳ برابر حد مجاز نمک دارد !

اخیرا وزیر بهداشت نسبت به بالا بودن میزان نمک در نان ایرانی  به این دلیل که تا سه برابر حد مجاز است ، اعتراض کرده است. رییس اتحادیه نانوایان سنتی این ادعا را به نوعی هم تایید کرد و هم تکذیب! چرا که به گفته او، وزارت بهداشت از کاهش میزان نمک در نان‌های سنتی طی سال جاری تقدیر کرده بود و اگر در نانوایی بیش از حد مجاز از نمک استفاده می‌شود، ناشی از بی‌کیفیت بودن گندمی است که آرد می‌شود.
وزیر بهداشت در حالی که نسبت به نمک نان های سنتی اعتراض کرده تاکید کرده است که نان غذای اصلی در کشور است و اگر نان سالمی به مردم بدهیم بخشی از وظیفه‌مان را انجام داده‌ایم، چرا که وزارت بهداشت برای شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی سخت‌گیری می‌کند تا نمک‌شان را به میزان یک گرم یا یک دهم گرم کاهش دهند اما از آن طرف نانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد که میزان نمکش سه برابر حد مجاز است.

به گفته وی، هنگامی که به نانوا می‌گوییم چرا به میزان زیاد از نمک استفاده می‌کنی، می‌گوید : ” آردی که به من می‌دهند مناسب نیست و خمیرش شل است و در تنور می‌ریزد بنابراین باید گندم وارداتی را با آن مخلوط کنم این در حالی است که دو برابر قیمت جهانی گندم  ، برای خرید گندم ایرانی پول می‌دهیم و از طرفی نمکی که به آن اضافه می‌کنیم،  بیماری و هزینه اضافی ایجاد می‌کند”.

این در حالی است که قاسم زارعت‌کار – رییس اتحادیه نانوان سنتی‌ – در این باره گفت: اخیرا وزارت بهداشت پس از بازرسی‌های متعدد انجام شده اعلام کرد که میزان مصرف نمک از ۱.۸ گرم به یک گرم کاهش پیدا کرد و از این بابت از خبازان تقدیر کرد و مشخص نیست منظور وزیر بهداشت چه بوده است؟ البته اگر در نانوایی میزان مصرف نمک بیش از حد مجاز باشد دلیلش پایین بودن گلوتن گندمی است که به آرد تبدیل شده و به دلیل این مساله، برای استحکام‌بخشی و قوام‌بخشی بیشتر به خمیر نان به آن نمک می‌زنند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!