آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

مکرر سرفه می کنید؟ حتماً مشکلی در میان است

۳۰ آذر ۱۳۹۵ ۴:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
مکرر سرفه می کنید؟ حتماً مشکلی در میان است

سرفه کردن راهی مهم برای پاک نگه داشتن گلو، حلق و راه‌های انتقال هوا است. با این وجود سرفه زیاد می‌تواند نشان دهنده بیماری باشد. سرفه زیاد فقط یک علامت بوده و به خودی خود یک بیماری محسوب نمی‌شود. در این خصوص سرفه‌ های مکرر آزار دهنده است و آرامش و خواب را از میان می ‌برد و وضعیت جسمی را با مشکل مواجه می‌کند. البته سرفه ‌های گاه به گاه مشکلی ندارد و طبیعی است، اما سرفه‌ ای که مدتی طولانی ادامه یابد، نشانه مشکل دیگری است که باید آن را برطرف کرد.

دلایل سرفه تکرار شونده

در برخی موارد وقتی محرکی مانند اسید معده، عطر، اسپری یا حتی غذایی تند موجب تحریک اعصاب دستگاه تنفسی شوند، سرفه شروع می‌شود که در این باره سرفه‌ های مکرر موجب احساس خستگی و گاهی عصبانیت به ویژه در کودکان می‌شود. آبریزش و ترشحات بینی، آسم، بیماری ریفلاکس معده، عفونت دستگاه تنفسی، داروهای فشار خون، برونشیت مزمن و سرطان ریه از جمله دلایلی هستند که ممکن است این مشکل را به وجود آورند و موجب سرفه‌ های مکرر شود.

سرفه‌ های تحریکی و مکرر در خانواده، ممکن است به علت گازهای ناشی از سوخت گاز یا گرد و غبار باشد. موارد مشابه ناشی از نشتی گاز بخاری، شکستگی و احتمالا نشتی گرد و غبار از جارو برقی و هوای آلوده می ‌تواند در سرفه‌ های مکرر تاثیرگذار باشد.

آسیب پذیری کودکان

متاسفانه یکی از علل سرماخوردگی کودکان و در نتیجه سرفه ‌های مکرر آن ‌ها نیز پوشاندن زیاد لباس است. کودکانی که با لباس ‌های زیاد عرق می‌کنند، در محیط باز سرما می ‌خورند. از این رو نباید کودکان را زیاد پوشاند. استنشاق هوای سرد برای کودکان مبتلا به آسم و حساسیت ریوی نیز مضر است. اینکه برخی از خانواده‌ ها بدون دلیل از بخور سرد استفاده می‌کنند، اصلا توصیه نمی‌شود، به ویژه در موارد مشکوک به آسم، گاهی بخور سبب تشدید سرفه ‌ها می‌شود. اگر شما یا فرزندان تان به هر دلیلی دچار سرفه های قطع نشدنی هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!