آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ تیر

مواظب لامپ های کم مصرف باشید! بخار جیوه با شما شوخی ندارد

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۳۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
مواظب لامپ های کم مصرف باشید! بخار جیوه با شما شوخی ندارد

با گران شدن برق، لامپ های کم مصرف مشتری بیشتری یافتند اما استفاده از این لامپ ها آنچنان هم بی دردسر نیست.مکانیزم تولید نور در لامپ ‌های کم مصرف، تحریک بخار جیوه است. بعد از تحریک شدن بخارات جیوه، نور ماورای بنفش تولید می‌شود. این اشعه مرئی نیست و به همین دلیل لایه ‌ای از فلورسنت از داخل به دیواره لامپ زده می‌شود تا نور مرئی تولید شود.

این دو موضوع از نظر بهداشتی خطر محسوب می‌شوند. از طرف دیگر این لامپ‌ ها قطعات الکترونیکی هم دارند که در صورت بازیافت نشدن، سبب آلودگی محیط زیست می‌شوند. در مجموع لامپ ‌های کم مصرف تا زمانی که شکسته نشوند، خطری برای سلامت ندارند.

متاسفانه سیستم جمع ‌آوری زباله ‌های خطرناک خانگی مانند باتری، داروهای اضافی، مواد شیمیایی، اسپری‌ ها، لامپ‌ های شکسته و… در ایران وجود ندارد و این موضوع عوارض جدی در پی دارد، چرا که ممکن است این زباله ‌های خطرناک خانگی وارد محیط زیست شوند.

جیوه فلزی سنگین است که اعصاب را مسموم و در بدن تجمع می‌کند. در لامپ‌ های کم مصرف، جیوه به شکل بخار وجود دارد، به همین دلیل به راحتی جذب می‌شود و در صورت شکسته شدن، در محیط زندگی پخش خواهد شد و سریع جذب ریه می‌شود.

از سویی دیگر احتمال پراکنده شدن نور ماورای بنفش توسط این لامپ ‌ها در محیط وجود دارد، بنابراین توصیه می‌شود مردم حداقل ۳۰ سانتی متر از آنها فاصله داشته باشند. در عین حال اگر کیفیت لامپ خوب نباشد و لایه فلورسنت به درستی زده نشده باشد، امکان نشت بیشتر پرتوی ماورای بنفش وجود دارد.

وقتی لامپی از این نوع، شکسته شد، ابتدا باید هوای آلوده به بخار جیوه، از محیط خارج شود. بعد از آن با یک دستکش، تکه های درشت لامپ را در کیسه ‌ای جمع کنند. تکه ‌های ریز و پودرمانند نیز با یک دستمال مرطوب جمع‌ آوری شوند. تا جایی که امکان دارد نیز از جاروبرقی استفاده نشود؛ چون باعث معلق شدن بیشتر پودر جیوه در هوا می‌شود.

وزارت نیرو باید تولید کنندگان و وارد کنندگان لامپ ‌های کم مصرف را ملزم به آموزش مصرف کننده کنند، چرا که محصول دست مردم می‌رسد ولی به آنها آموزشی داده نمی‌شود. این جزیی از ارائه خدمات به مشتری است. ساده ‌ترین کاری که می‌شود در این باره انجام داد، نوشتن توضیحات روی محصول است.

علی گورانی – کارشناس مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت

 

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!