آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ خرداد

مواد مغذی چگونه و توسط کدام عضو هضم و جذب می شوند

۲۷ آبان ۱۳۹۵ ۲:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
مواد مغذی چگونه و توسط کدام عضو هضم و جذب می شوند

تا کنون به این فکر کرده اید که مواد غذایی چگونه در بدن هضم می شوند؟ روند هاضمه کلید مهم در شکستن مواد غذایی به واحدهای کوچک ‌تر است تا عمل جذب درست کالری‌، اسید آمینه، ویتامین‌ ها، مواد معدنی و‌… انجام بگیرد.

هضم برخی مواد غذایی:

اگر می‌خواهید زمان هضم و جذب این مواد مغذی را بدانید، ادامه این مطلب را به نقل از نیوزویک بخوانید.

کربوهیدرات های ساده

کربوهیدرات ‌های ساده هضم آسانی دارند، برخلاف کربوهیدرات‌ های پیچیده موجود در غلات و بنشن ها. در واقع برخی از آن ها به طور مستقیم از دهان به جریان خون راه پیدا می‌کند. کربوهیدرات ‌های ساده شامل فروکتوز در میوه، ساکاروز یا شکر در شکلات و مالتوز موجود در برخی از سبزی ‌ها، به صرف انرژی برای هضم نیاز ندارد. اگر می خواهید انرژی بدن تان به سرعت افزایش پیدا کند، به خوردن کربوهیدرات ‌های ساده‌ روی بیاورید.

نشاسته

نشاسته‌ های پیچیده دیرتر هضم می‌شود و به‌ عنوان انرژی در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. روند هضم نشاسته در دهان آغاز می‌شود و برخی آنزیم‌ های موجود در بزاق دهان نشاسته ‌های پیچیده را می‌ شکند. در روده کوچک، کربوهیدرات ساده ‌شده مجدد به تکه‌ های ساده ‌تر شکسته می‌شود تا مورد استفاده قرار بگیرد. بهترین ویژگی این کربوهیدرات ‌ها این است که آرام‌ در جریان خون رها می‌شود و یک منبع انرژی ثابت برای فرد محسوب می‌شود.

پروتئین

همه ما می‌ دانیم که پروتئین برای ساخت و حفظ عضلات مهم است. هرچند که پروتئین دیرتر از کربوهیدرات ‌ها هضم می شود و مورد استفاده بدن قرار می‌ گیرد. به گفته کارشناسان، روند هضم پروتئین در معده شروع می‌شود، جایی که برخی از آنزیم‌ های موجود روی مولکول‌ های بزرگ ‌تر تاثیر می ‌گذارد. با شکسته شدن پروتئین به بلوکه ساختاری کوچک ‌تر، مولکول‌ های کوچک‌ تر پروتئین از طریق دیواره‌ های روده‌ کوچک جذب می‌شود. گاهی نیز بدن از پروتئین به‌ عنوان انرژی استفاده می کند. پروتئین ‌های مختلف به میزان متفاوتی جذب می شود. از جمله پروتئین V که در بین ورزشکاران رشته بدنسازی طرفداران زیادی دارد و مقداری از آن در عرض ۱۵ دقیقه وارد جریان خون می‌شود و روند جذب بقیه‌ آن یک ساعت و نیم به طول می انجامد.

چربی

آیا پس از مصرف ماده غذایی حاوی چربی احساس سیری به شما دست می ‌دهد؟ این به دلیل آن است که چربی دیرتر از معده خارج می‌شود. به بیان دیگر قبل از این‌ که به روده‌ کوچک برسد – محلی که مولکول‌ های چربی جذب می‌شود – مدت بیشتری در معده می ماند. بنابراین چربی دیرتر جذب می‌شود و ۸ ساعت طول می‌کشد تا قابل ‌استفاده ‌شود. آنزیم ‌های پانکراس و صفرا از طریق کیسه صفرا با چربی ترکیب می‌شود، سپس وارد روده کوچک و باعث شکسته شدن مواد غذایی می‌شود. این ماده پس از شکسته شدن در قسمت میانی و انتهای روده کوچک جذب می‌شود./روزنامه خراسان

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!