آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۵ خرداد

مواجه با آسیب دیدگی چشم با مواد شیمیایی

۱۰ آذر ۱۳۹۵ ۲:۰۴ بعد از ظهر مرضیه شکری
در هنگام آسیب دیدگی چشم با مواد شیمیایی چه کنیم

آسیب های شیمیایی برای چشم زیاد اتفاق می افتند و می ‌توانند از یک تحریک خفیف تا از دست رفتن بینایی و یا حتی گاهی از دست رفتن چشم را سبب شوند.
آسیب شیمیایی چشم یک وضعیت اورژانس است.

علائم آسیب شیمیایی

علائم آسیب شیمیایی عبارتند از: احساس سوزش در چشم، اشک ریزش شدید، درد، قرمزی چشم و سطح پلک. مدت علائم و آسیب به چشم به نوع ماده شیمیایی و مقداری که به چشم وارد شده بستگی دارد.

پیشگیری

بهترین راه پیشگیری استفاده از عینک های محافظ است. مهمترین نکته ‌ای که باید در هنگام ورود مواد شیمیایی به چشم به خاطر سپرد شست و شوی فراوان و مستمر با آب است.

درمان

مهمترین درمان شست و شوی چشم با آب فراوان در اسرع وقت است. قبل از مراجعه به پزشک و بلافاصله پس از ورود مواد شیمیایی، چشم را زیر شیر آب بگیرید و با آب فراوان بشویید. بهتر است از آب سرد استفاده کنید و این کار را حداقل ۱۰ دقیقه به صورت مستمر ادامه دهید. هر چند توصیه می‌شود شست و شو را تا زمان مراجعه به چشم پزشک ادامه دهید.

نحوه شست و شو

برای شستشو باید با دو انگشت یک دست پلک‌ ها را باز نگهدارید و صورت خود را به صورت کج زیر شیر آب بگیرید به طوری که چشم مبتلا پایین و چشم سالم بالا قرار گیرد و آب از روی قسمت بالایی بینی به روی چشم مبتلا بریزد. این وضعیت باعث می‌شود چشم سالم آلوده نشود.

در صورتی که هر دو چشم دچار آسیب شده باشند می ‌توان چشم ها را یکی در میان شستشو داد و یا صورت را به گونه ‌ای زیر آب گرفت که هر دو چشم شست و شو شوند. در صورتی که امکان گرفتن صورت زیر شیر آب وجود نداشته باشد می‌تواند از یک نفر دیگر کمک گرفت تا آب را روی چشم بریزد و بیمار پلک خود را باز نگهدارد. در صورتی که به آب دسترسی نباشد می ‌تواند از شیر هم استفاده کرد.

در صورتی که از کنتاکت لنز استفاده می‌کنید سعی نکنید قبل از شست و شوی چشم لنز خود را در آورید. اگر بعد از چندین دقیقه شست و شو لنز هنوز در چشم باقی مانده باشد می توانید لنز را از چشم خارج کنید. حتی بعد از شست و شو هم از مالیدن چشم خودداری کنید.

شست و شو توسط پزشک

پس از مراجعه به چشم پزشک، او شست و شو را با محلول نرمال سالین ادامه خواهد داد. معمولاً قبل از آن با استفاده از قطره بی حس کننده چشم بی ‌حس می‌شود. چشم پزشک ممکن است پلک‌ ها را با وسیله مخصوصی باز نگهدارد. بعد از شستشوی کامل pH (اسیدیته) چشم اندازه گیری می‌شود. شستشو تا زمانی که pH به حد طبیعی و یا نزدیک آن برسد، ادامه خواهد یافت.

در بعضی موارد به ویژه بعد از سوختگی های شدید با مواد قلیایی، ممکن است لازم باشد شست و شو تا ۲۴ ساعت نیز ادامه یابد. پس از تکمیل شست و شو، چشم پزشک چشم را معاینه کرده و در صورت وجود، اجسام خارجی را از آن خارج می‌کند. همچنین فشار چشم اندازه گیری می‌شود. پماد آنتی بیوتیک نیز برای پیشگیری از عفونت تجویز شده و چشم پانسمان و بسته می‌شود. موارد شدید آسیب شیمیایی به چشم ممکن است جهت کنترل مرتب فشار چشم و سیر ترمیم قرنیه در بیمارستان بستری شوند.

نکته

پیش آگهی آسیب شیمیایی چشم متغیر بوده و به ماهیت و شدت تماس ماده شیمیایی با چشم بستگی دارد. بیشتر بیماران کاملا بهبود می‌ یابند. البته عوارضی نظیر گلوکوم، آسیب قرنیه و خشکی چشم نیز ممکن است ایجاد شود. موارد خیلی شدید آسیب شیمیایی ممکن است با از دست رفتن بینایی یا حتی چشم همراه باشند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!