آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ تیر

مقایسه عسل و شکر

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ۵:۳۲ بعد از ظهر مهراد مظاهری
مقایسه عسل و شکر

شکر و عسل را معمولاً با هم مقایسه می کنند و دلیلش آن است که هر دوی این شیرین کننده ها، مصارف مشابهی دارند. برای مثال، شـکر و عسل حاوی گلوکز و فروکتوز هستند. به همین علت است که مزه جفتشان مشابه است. ولی جدای از طعمشان، هر آنچه که در مورد عسل است با شکر، متفاوت است. در این مقاله ما تفاوتهای آنها را فهرست می کنیم.

میزان کالری

یکی از تفاوتهای مهم بین عسل و شـکر، کالری آنهاست. یک قاشق غذاخوری شـکر،۴۶ کالری دارد، در حالی که همان مقدار عسل، ۶۴ کالری دارد. به هرحال، عسل شیرین تر از شکر است. این به معنی آن است که، برای شیرین کردن غذایتان، شما شکر بیشتری نسبت به عسل، استفاده می کنید، و این امر موجب می شود تا مصرف کالری شما به سرعت بالا برود. یک قوطی نوشابه حاوی ۱۰ قاشق غذا خوری شکر است، و یک شکلات معمولی، ۷ قاشق غذاخوری شکر دارد.

هزینه خرید عسل، کمتر از شکر است. درست است که یک شیشه عسل، گرانتر از یک کیسه بزرگ شکر است، ولی در نهایت، مصرف عسل شما کمتر از شکر است و این امر سبب می شود که با خرید عسل، بیشترپس انداز کنید.

شاخص گلسمیک

ترکیب شیمیایی این شیرین کننده ها هم باهم فرق می کند. شکـر از ساکروز ساخته شده است، در حالی که عسل از ساکروز که به گلوکز و فروکتوز تبدیل شده است، تشکیل شده. ساکروز از دو ملکول که با یکدیگر پیوند دارند ، ساخته شده است. ولی ساکروز عسل، به گلوکز و فروکتوز تقسیم می شود، که آنزیم مخصوصی است که از طریق زنبور تولید می شود. این امر، جذب عسل را راحت تر از شـکر می کند.

به علاوه، عسل از شاخص جی ال سالمتری نسبت به شکر برخوردار است. زیرا عسل موجب بالا رفتن سریع و اُفت سطح قند خون نمی شود. شکـر باعث می شود سطح قند خون، سریع افزایش و کاهش یابد. در دراز مدت، ناپایداری سطح قند خون می تواند منجر به دیابت، بیماریهای قلبی-عروقی، بعضی از انواع سرطان، پوکی استخوان و بیماریهای عصبی  بشود.

مواد مغذی

شکر هیچ ارزش غذایی ندارد. برای همین است که غذاهای مملو از شکر، حاوی آن چیزی هستند که آن را ” کالری تهی” می نامند. وقتی کالری تهی در بدن می سوزد، بدن قادر به تبدیل کلسترول و اسید چرب آن نیست. این امر منجر به چاقی، آسیب به بافت و ذخیره چربی در اندامها می شود. به این دلیل است که بدن در حالت  چاقی و اضافه وزن، معتاد به شکر شده است و خطر کبد چرب افزایش می یابد.

از سوی دیگر، عسل تشکیل شده است از دو درصد مواد معدنی، ویتامینها و پروتئین. عسل مقدار کمی هم از ویتامین ب۶، تیامین، نیاسین، ربوفلاوین، اسید پانتوتنیک و اسید آمینه خاص دارد. همچنین عسل حاوی آهن، مس، کلسیم، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، سدیم و زینک است. بین شکر و عسل، دومی به وضوح، مغذی تر است.

فرایندهای تولید

شکر عموماً از نیشکر یا چغندر گرفته می شود. ولی گرفتن این عصاره تا بدانجا ادامه پیدا می کند که تمام مواد مغذی خود را از دست می دهد. در حین فرآیند، پروتئین، ویتامین، مواد معدنی، اسیدهای ارگانیک و عناصر نیتروژن در نیشکر ویا عصاره چغندر از بین می روند. محصول نهایی، کریستالهای سفیدی هستند با ارزش غذایی صفر. از سوی دیگر، عسل خام، فرآوری نشده است، بنابراین ارزش طبیعی این شیرین کننده، باقی مانده است.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از وبسایت ” اصول رژیم غذایی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار مقالات

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!