آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

مغز ما در این ساعت بهترین عملکرد را دارد

۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ۹:۱۷ قبل از ظهر مرضیه شکری
مغز ما در این ساعت بهترین عملکرد را دارد

دانشمندان دریافته‌اند زمانی از روز بهترین فرصت برای انجام کارهایی خاص است زیرا در آن هنگام اوج بهره‌وری مغز است. تحقیق جدید نشان می دهد زمان های مشخصی از روز برای انجام کارهای خاص بهترین هستند. گوش دادن به ساعت طبیعی بدن می‌تواند به بهرمندی بیشتر، از ۲۴ ساعت روز کمک کند. به گفته علم، بهترین زمان اوج بهره‌وری طبیعی بدن اواخر صبح است.

به گفته استیو کی، عضو تیم تحقیق، دمای بدن ما درست قبل از بیدار شدن از خواب به هنگام صبح شروع به افزایش می‌کند و این روند افزایشی تا اواسط روز ادامه می‌یابد. این افزایش تدریجی در دمای بدن به معنای بهبود تدریجی عملکرد حافظه، سطح هوشیاری و تمرکز خواهد بود که تا اواسط صبح به اوج می‌رسد.

سطح هوشیاری معمولا بعد از این مرحله اُفت می‌کند، اما طبق یافته‌های یک مطالعه، خستگی نیمروز ممکن است موجب تقویت توانایی‌های ابتکاری و خلاقیت در ما شود. در مطالعه سال ۲۰۱۱، از ۴۲۸ نفر خواسته شد تا مجموعه‌ای از دو نوع مسئله را که یا نیاز به تفکر تحلیلی یا تفکر خلاقانه داشت، حل کنند. نتایج نشان داد عملکرد آنها در مورد دومین نوع مسئله زمانی بهترین بود که آنها خسته بودند.

همچنین علم نشان داده است که با افزایش سن، توانایی تفکر سریع و یادآوری اطلاعات نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اوج آن در حدود سن ۲۰ سالگی است. اما مطالعه سال ۲۰۱۵ نشان داد اوج سن مغز بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد و این نتیجه‌گیری استنباط شد که در حدود ۳۰ زیرمجموعه هوشی وجود دارد و اوج هریک در سنین مختلف و برای افراد متفاوت فرق می‌کند.

به عنوان مثال، سرعت اولیه پردازش اطلاعات در حدود سن ۱۸ یا ۱۹ سالگی به اوج می‌رسد، و بلافاصله سیر نزولی پیدا می‌کند، اما حافظه کوتاه مدت همچنان تا حدود سن ۲۵ سالگی بهبود می‌یابد و سپس در سن ۳۵ سالگی تنزل پیدا می‌کند.

همچنین توانایی ارزیابی سایر حالات احساسی افراد در دهه ۴۰ یا ۵۰ زندگی به اوج می‌رسد. بعلاوه دامنه لغات ما در دهه ۶۰ یا ۷۰ زندگی در بالاترین حالت قرار دارد. افراد صبح که مایلند زود از خواب بیدار شده و زود هم بخوابند و معمولا در اوایل روز بیشترین میزان بهره‌وری را دارند و افراد شب که مایلند دیر از خواب بیدار شوند و در هنگام غروب تا شب بهره‌وری بالایی دارند./سلامتی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!