آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۵ تیر

معروفترین مواد معدنی

۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ۳:۲۷ بعد از ظهر سرآشپز
معروفترین مواد معدنی

بدن ما برای سالم ماندن به مواد معدنی همانند ید، روی، کروم و آهن نیاز دارد. بدن برای استحکام اندامها و افزایش کارایی خود، این مواد معدنی را فراوری می کند. آنها برای آنزیم و هورمون نیز، استفاده می شوند. کمبود مواد معدنی، می تواند منجر به بیماریهای مزمن بشود. صدها مواد معدنی وجود دارند که بدن به آنها نیاز دارد ولی در مقاله امروز، تنها به ۹ عدد از آنها که بسیار حیاتی هستند، اشاره می کنیم:

آهن

آهن ماده ای در هموگلوبین خون است. به تولید سلول قرمز خون و حمل اکسیژن در بدن، کمک می کند. بدون آهن، بدن قادر نخواهد بود با اکسیژن، خود را تغذیه کند. بعلاوه، آهن این امکان را به سلولهای ماهیچه می دهد، تا اکسیژن را ذخیره کنند. این امر، بخش مهمی از رشد و نمو است. این ماده مغذی، سیستم ایمنی را تقویت می کند و به ساخت DNA کمک می کند. گوشتهای مختلف، ماکیان، آرد سویا و اسفناج همه غنی از آهن هستند.

ید

این ماده معدنی برای شکل دادن به تری یدتیرونین و تیراکسین لازم است. تیروئید این هورمون را می سازد. فقدان ید، موجب بزرگ شدن غده تیروئید می شود. این وضعیت را گواتر نامیده می شود. فقدان ید می تواند موجب آسیب مغذی در نوزادان و بچه های تازه متولد شده نیز بشود. برای جلوگیری از کمبود ید، مصرف شیر، تخم مرغ، غذای دریایی و نمک ید دار را افزایش دهید.

فلوراید

فلوراید یک افزودنی محبوب به محصولات مربوط به دهان است، همانند خمیر دندان و دهان شوی. این ماده غذایی به استحکام، تراکم استخوانها و کاهش پوسیدگی دندانها کمک می کند. از فرسایش استخوان و شکنندگی مینای دندانها نیز جلوگیری می کند. منبع اصلی فلوراید، آب فلوراید شده است، و این هم در قهوه و چایی وجود دارد.

مس

مس همانند  آنتی اکسیدان عمل می کند. از آسیب سلولی و اکسیده شدن، جلوگیری می کند. این ماده مغذی، به تبدیل کربوهیدرات به انرژی و پروتئین به چربی، کمک می کند. مس ، ماده مغذی مهمی در شکل دادن بافتهای اتصالی، استخوانها و سلول قرمز خون است. شکلات ، گوشت قرمز و تمام غلات، مملو از مس هستند.

روی

روی ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به شکل گیری آنزیم کمک می کند. گردش خون را نیز افزایش می دهد، پوست را سالم نگه می دارد و به رشد و نمو درست، کمک می کند. غذاهای سرشار از روی، شامل گوشت قرمز، غذای دریایی، تخم مرغ و تمام مغزیجات می باشد.

کروم

کروم به عملکرد طبیعی انسولین کمک می کند. انسولین، هورمونی برای تنظیم میزان گلوکز خون است. این ماده معنوی  به تبدیل کربوهیدرات به انرژی برای عملکرد اندامها، کمک می کند. شما می توانید کروم را از گوشتهای فرآوری شده، تمام دانه ها، پنیر و آجیلها تأمین کنید.

سلنیوم

سلنیم هم، همانند آنتی اکسیدان کار می کند.همراه  ویتامین E  ، سلنیوم از آسیب مولکولی جلوگیری می کند، پوست را سالم نگه می دارد و عملکرد تیروئید را افزایش می دهد. مصرف غذاهایی مملو از سلنیوم، موجب از بین رفتن سرطانهای مشخصی می شود. غذاهای سرشار از سلنیوم شامل غذاهای دریایی، تخم مرغ سفت، آجیل، گوشت قرمز و غلات می باشد.

منگنز

همانند سلنیوم، منگنز هم شبیه آنتی اکسیدان عمل می کند. عملکرد سلول را افزایش می دهد، به شکل گیری آنزیمها کمک می کند و درمان را تسریع می کند. تولید کلاژن را تقویت می کند و از اکسیده شدن جلوگیری می کند. غذاهای مملو از منگنز، شامل آناناس، آجیل و تمام دانه ها می باشد.

مولیبدنوم

مولیبدنوم به عملکرد طبیعی سلول و تولید آنزیمهای مشخص، کمک می کند و درمان را تسریع می کند. بنشن، تمام حبوبات، شیر و آجیل سرشار از این ماده معدنی هستند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!