آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۶ دی

معاینات پزشکی لازم برای آقایان

۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۰۱ قبل از ظهر مرضیه شکری
معاینات پزشکی لازم برای آقایان

آقایان معمولا حتی زمانی که بیمار می‌شوند نیز به پزشک مراجعه نمی‌کنند، چه رسد به اینکه به آنها بگویید برای چکاپ نزد پزشک بروند. اما متخصصان چند معاینه پزشکی را برای مردان ضروری می دانند. آقایان باید بدانند که حساس بودن نسبت به وضعیت سلامتی و پیشگیری از بیماری ‌ها تنها با چند آزمایش ساده در جوانی و میانسالی موجب می‌شود که در دوران پیری و سالمندی زمان خیلی کمتری را برای درمان بیماری ‌های جدی و مزمن در مطب ‌ها، درمانگاه ‌ها و بیمارستان ‌ها تلف کنند.

افراد با توجه به سن، وراثت و سابقه خانوادگی و همچنین عوامل مختلف تاثیرگذار در سبک زندگی در طول عمر خود نیاز به انجام برخی معاینات و آزمایشات سنجش سلامت دارند.

برخی آزمایشات و معاینات پزشکی ضروری برای مردان که نباید از آن ها غفلت کرد و انجام شان را به تعویق انداخت به شرح زیر است:

آزمایش قند

شاید مادامی که علائم خطرزا نظیر کلسترول یا فشارخون بالا را نداشته و وزن متناسبی دارید، نیازی به انجام تست دیابت احساس نکنید اما برای بسیاری از مردان بالای ۴۵ سال به ویژه آن هایی که اضافه وزن دارند، انجام یک آزمایش قندخون ناشتا یا تست هموگلوبین بسیار مفید است. اداره بهداشت و خدمات درمانی ایالات متحده همچنین به افراد زیر ۴۵ سال و دارای اضافه وزن که در اطرافیان آنها سابقه ابتلا به دیابت وجود دارد توصیه می‌کند که تست قند خون بدهند. آزمایش قندخون ناشتا و تست هموگلوبین دو آزمایشی هستند که در مطب پزشکان نیز قابل انجامند. البته برای انجام آزمایش تست هموگلوبین نیازی به ناشتا بودن نیست اما در صورتی که دکتر بخواهد قند پلاسمای شما را اندازه‌ گیری کند از شما می‌ خواهد که به مدت هشت ساعت قبل از انجام این آزمایش از خوردن و آشامیدن هر چیزی غیر از آب خودداری کنید.

تست بیماری‌ های مقاربتی

حتی در صورت نداشتن روابط جنسی کنترل ‌نشده نیز انجام آزمایش خون برای بیماری ‌های مقاربتی ضرری ندارد، چرا که بسیاری از بیماری‌ های مقاربتی برای سال ‌ها بدون تشخیص باقی می‌ مانند. به عنوان مثال افراد حتی ممکن است ۱۰ سال بدون نشان دادن هیچ علائمی، ناقل بیماری ایدز باشند. گروه ضربت پیشگیری از بیماری ‌های آمریکا توصیه می‌ کند کلیه افراد ۱۵ تا ۶۵ سال دست ‌کم یک بار نسبت به انجام آزمایش خون در زمینه تشخیص بیماری‌ های مقاربتی اقدام کنند.

این آزمایش به ویژه در افرادی که روابط جنسی حفاظت نشده و پرخطر و یا سابقه تزریق مواد مخدر داشته یا خون اهدایی دریافت کرده ‌اند، اهمیت بسیاری دارد. از سوی دیگر مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) انجام آزمایش هپاتیت C را برای افراد متولد سال‌ های ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۵ میلادی ضروری می‌ داند و اعلام می ‌کند که این افراد حتی در صورت عدم مشاهده علایم این بیماری باید نسبت به آزمایش خون اقدام کنند. طبق آمار در بسیاری از موارد ابتلا به هپاتیت C در آمریکا، افراد هیچ‌ گونه علائمی مبنی بر ابتلا به این بیماری نداشته و یا نمی‌دانسته ‌اند که علایم بیماری در آنها مربوط به هپاتیت C هستند.

اندازه ‌گیری شاخص توده بدنی (BMI)

برای انجام این آزمایش نیاز به مراجعه به پزشک نیست. شما به راحتی می‌ توانید با شاخص توده بدنی خود را با استفاده از اندازه‌ گیری قد و وزن به دست آورید. بدون توجه به اینکه این سنجش توسط خودتان انجام می‌شود یا پزشک، فقط باید نسبت به این عدد بسیار دقیق باشید.

BMI بین ۵/۱۸ تا ۹/۲ به عنوان وزن طبیعی شناخته می‌شود. اگرچه این شیوه بدون نقص نیست و در برخی موارد افراد سالم را دارای اضافه وزن و بالعکس نشان می‌ دهد اما بسیاری از پزشکان همچنان معتقدند که این شیوه برای سنجش سلامت کلی بدن مهم است.

آزمایش کلسترول

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند مردان پس از ۲۰ سالگی هر چهار یا شش ماه یک بار آزمایش کلسترول بدهند زیرا خطر بیماری‌ های قلبی و عروقی در مردان بیش از زنان است و در این زمینه کلسترول معمولا نقش مهمی را ایفا می‌کند. با این حال پزشکان در صورت مشاهده عوامل خطرزا نظیر دیابت، استعمال دخانیات و فشار خون بالا ترجیح می ‌دهند که شما زودتر این آزمایش خون را انجام دهید. برای سنجش کلسترول، آزمایش خون انجام می‌شود که پزشکان توصیه می‌کنند حدود ۹ تا ۱۲ ساعت پیش از انجام آزمایش، چیزی نخورید. در آزمایش کلسترول، میزان کلی کلسترول، کلسترول خوب (HDL) کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید اندازه ‌گیری می‌شود. با توجه به نتایج این آزمایش، پزشک ممکن است برای شما رژیم غذایی خاصی را در نظر بگیرد یا داروی کاهنده کلسترول تجویز کند.

تست فشارخون

فشارخون بالا نیز مانند کلسترول بالا معمولا یک عارضه بدون نشانه است اما خوشبختانه آزمایش مربوط به فشار خون هم بدون درد است و هم سریع و با بالا زدن آستین و گرفتن نبض انجام می‌شود. توصیه می‌شود پس از سن ۱۸ سالگی هر بار که نزد پزشک می ‌روید، فشار خون خود را اندازه بگیرید. اگر زیاد نزد پزشک نمی ‌روید در صورتی که فشار شما آخرین بار بالای ۱۲ روی هشت بود، دست‌ کم دو سال یک بار یا حداقل سالی یک بار فشارخون خود را اندازه بگیرید. همچنین می ‌توانید فشار خون خود را در هر مکانی مثل نمایشگاه‌ های سلامت، داروخانه‌ ها یا حتی منزل با استفاده از دستگاه ‌های فشار خون اندازه بگیرید. در صورتی که فشار خون سیستولیک عدد ۱۳۰ و فشار دیاستولیک عدد ۸۵ را رد کند، پزشک توصیه می‌کند در شیوه زندگی فرد تغییراتی اعمال کنید. مثلا بیشتر ورزش کرده و مصرف نمک را محدود کنید. حتی ممکن است دکتر برای شما دارو تجویز کند.

کولونوسکوپی

بسیاری از مردان باید پس از ورود به ۵۰ سالگی برای تشخیص سرطان روده بزرگ، اقدام و کولونوسکوپی انجام دهند اما افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند باید بسیار زودتر برای کولونوسکوپی اقدام کنند. اما دشوارترین مرحله انجام این آزمایش در واقع مرحله آمادگی پیش از انجام آن است که باید کل شکم خالی باشد. به طوری که حتی دو تا سه روز پیش از آن، هیچ غذای جامدی نخورده و آب فراوان بنوشید و یا قرص‌ های مسهل مصرف کنید. از آنجا که این عمل با بی‌ حسی انجام می‌شود در طول کولونوسکوپی زیاد اذیت نمی ‌شوید. اما خبر خوش این است که در صورت پیدا نشدن مورد مشکوک توسط پزشک دست‌کم تا ۱۰ سال آینده نیاز به کولونوسکوپی ندارید.

معاینه پروستات

معاینات مربوط به سرطان پروستات نسبت به سایر سرطان‌ ها بحث برانگیزتر است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که این آزمایش گران و غیرضروری است و بسیاری از این آزمایشات بیشتر از اینکه مفید باشند، مضر هستند. با این حال توصیه می‌شود تمام مردان بالای ۵۰ سال درباره فواید و مضرات این آزمایش برای آن ها با پزشک مشورت کنند. اگرچه آزمایش پروستات می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد اما ممکن است در برخی موارد منتهی به نتایج اشتباه و منفی شود. همچنین از آنجا که بسیاری از سرطان ‌های پروستات به کندی پیشرفت می‌کنند لذا برخی از مردان به ویژه مردان مسن از درمان ‌های پرفشار این بیماری بهره نمی ‌برند. تصمیم‌ گیری نسبت به انجام آزمایش پروستات برعهده پزشک است.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

یک نظر

  1. ثمین ۹ آبان ۱۳۹۶ گفتهپاسخ دادن
    سلام برای مشکلات جنسی اقایان باید به اورولوژ مراجعه کرد یا سکسولوژیست؟

پاسخ دهید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!