آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ فروردین

با این مسکن طبیعی التهاب و درد را کاهش دهید

۱۲ آذر ۱۳۹۵ ۳:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
با این مسکن طبیعی التهاب و درد را کاهش دهید

زنجبیل گیاهی بسیار گرم و کمی خشک است.از قدیم زنجبیل برای درمان ناراحتی معده، تهوع و استفراغ ناشی از بارداری یا شیمی درمانی و به عنوان ماده ضد التهاب در درمان سردرد میگرنی، روماتیسم و ناراحتی های عضلانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

خاستگاه زنجبیل

گیاه زنجبیل یا «Ginger Officinale» بومی جنوب شرقی آسیا، هند و چین است. اگرچه معمولا از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده این گیاه، ساقه متورم شده زیر زمینی آن است که ریزوم نام دارد. اثرات درمانی زنجبیل به زمان های بسیار دور بر می گردد.

گیاه ضد التهاب

سازمان بهداشت جهانی زنجبیل را به عنوان یک مکمل غذایی در نظر گرفته است. مطالعات متعدد نشان داده است که این گیاه جهت کاهش علایم آرتروز بسیار سودمند است. در این بیماری تولید برخی از سیتوکین های التهاب زا نقش مهمی در بروز درد و التهاب ایفا می کند. همچنین مطالعات نشان داده اند که مهار ترکیبات التهاب زا می تواند به کاهش درد در این بیماران کمک کند.

ضد درد طبیعی

به علاوه کاهش درد یکی از مهمترین اهداف درمانی در افراد مبتلا به آرتروز زانو است. زنجبیل با دارا بودن ترکیبات فعالی نظیر جینجرول (Gingerols) قادر است به کاهش التهاب و در نتیجه تسکین درد در آرتروز کمک زیادی کند. در مطالعه ای که در دانمارک صورت گرفت مشخص شد که مصرف زنجبیل موجب تسکین درد بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، استئو آرتریت و ناراحتی عضلانی می شود. همچنین در بررسی دیگری بیماران اظهار کردند مصرف زنجبیل نسبت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز شده در تسکین درد، التهاب و خشکی حرکت پاسخ بهتری می دهد.

مقدار و روش مصرف زنجبیل

میزان زنجبیل برای پیشگیری از تهوع و استفراغ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم پودر زنجبیل معادل ۲ تا ۴ گرم ریزوم تازه است که باید یک ساعت قبل از حرکت مصرف شود. همچنین مقداری که برای درمان روماتیسم یا آرتروز گزارش شده است ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم ریزوم پودر شده زنجبیل در روز است.

چه کسانی نباید زنجبیل بخورند

زنجبیل صفرا آور است و برای افرادی که سنگ صفرا دارند بدون نظر پزشک تجوز نمی‌شود. همچنین این گیاه باعث رقیق شدن خون می‌شود و مصرف آن برای بیماران هموفیلی و افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند، ممنوع است.

زنجبیل محرک قاعدگی است و مصرف بیش از اندازه آن باعث خونریزی و سقط جنین می شود. به همین دلیل خانم های باردار نیز از مصرف این گیاه منع شده اند. مصرف زنجبیل با معده خالی باعث زخم‌های گوارشی شده و بهتر است با معده خالی مصرف نشود.

اشکال دارویی زنجبیل

فرآورده های دارویی زنجبیل به صورت گرد، عصاره، قرص و تنتور است. پودر یا گرد زنجبیل را باید دور از نور و در جای خشک و خنک نگهداری کرد و آن را در قوطی های سربسته (غیر پلاستیکی) قرار داد تا از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری شود.

اَشکال دارویی این گیاه، کپسول ۱۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌گرم و قرص های جویدنی ۶۷/۵ میلی‌گرم است و آنچه که در منزل مصرف می‌شود به صورت پودر است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!