آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

مرگ و میر بیشتر پروتئین حیوانی

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ۵:۰۱ بعد از ظهر سرآشپز
مرگ و میر بیشتر پروتئین حیوانی

بزرگترین مطالعاتی که برای بررسی تاثیرات منابع مختلف پروتئین خوراکی انجام شد، دریافت که مصرف زیاد پروتئین‌هایی که منابع حیوانی دارند – عمدتا گوشت قرمز فرآوری شده و نشده – با میزان بیشتر مرگ و میر همراه بود، در حالی که مصرف زیاد پروتئین‌هایی که منابع گیاهی داشتند، خطر مرگ کمتری به دنبال داشت.

پروتئین حیوانی یا گیاهی

نتایج این مطالعه – که داده‌های دو مطالعه‌ی بلند مدت اپیدمیولوژیک را بررسی کرد – در نسخه‌ی ۱ آگوست  JAMA Internal Medicine منتشر شد.

مینگیانگ سانگ، نویسنده‌ی مسؤول این گزارش، محقق در بخش بالینی و کاربردی سازی اپیدمیولوژی (CTEU) و بخش گوارش بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH): در کل، یافته‌های ما، اهمیت منبع پروتئین خوراکی را در طولانی مدت برای سلامتی نشان می‌دهد. در حالی که مطالعات پیشین در وحله‌ی اول بر مقدار پروتئین دریافتی تمرکز کرده‌اند – که مهم است – از یک نگاه وسیع به تغذیه می‌توان دریافت که غذاهای بخصوصی که افراد برای دریافت پروتئین استفاده می‌کنند، به همان میزان مهم است. همچنین یافته‌های ما استفاده‌هایی برای بهداشت عمومی نیز دارد و با در نظر گرفتن این مسئله که تنها میزان پروتئین دریافتی مهم نیست و منبع آن نیز برای سلامت طولانی مدت مهم است، می‌توان به تصحیح توصیه‌های غذایی‌ای که در حال حاضر برای دریافت پروتئین وجود دارند کمک کرد.
محققان اشاره کردند که درحالی که مطالعات مختلفی این فرضیه را که جایگزینی پروتئین با کربوهیدرات در تغذیه، فواید مختلفی برای سلامتی دارد – شامل کنترل وزن، کاهش فشار خون و عوامل خطرزای قلبی عروقی دیگر – بررسی کردند، مطالعات کمی به آزمایش منابع مشخص پروتئین پرداختند و آن‌هایی که این کار را انجام دادند، نسبتا کوچک بودند و تنها یکبار رژیم غذایی شرکت کنندگان را بررسی کردند. این مطالعه، داده‌های به دست آمده از مطالعات NHS و HPFS که اطلاعات سلامتی جامعی از بیش از ۱۷۰۰۰۰ نفر از دهه‌ی ۱۹۸۰ تا به حال را به دست آوردند، تحلیل کردند. علاوه بر آن که شرکت کنندگان هر دو سال یک بار پرسشنامه‌های کاملی را راجع به سلامتیشان پر کردند، اطلاعاتی را راجع به تغذیه‌ی خود نیز هر چهار سال یکبار در اختیار محققین قرار دادند – به طور مشخص از تعداد دفعاتی که از غذاهایی مشخص در طی این سال‌ها خوردند.
محققین داده‌های به دست آمده از شرکت کنندگان NHS در بیش از ۳۰ سال و شرکت کنندگان HPFS در ۲۶ سال را بررسی کردند که در مجموع ۳٫۵ ملیوین نفر را در سال شامل می‌شد. در طی این بازه‌های زمانی، ۳۶۰۰۰ مرگ در میان شرکت کنندگان ثبت شد – تقریبا ۹۰۰۰ نفر از بیماری‌های قلبی عروقی، ۱۳۰۰۰ نفر از سرطان و ۱۴۰۰۰ نفر به دلایل دیگر. بعد از دخیل کردن سبک زندگی و عوامل خطرزای دیگر که به تغذیه مرتبط بود، مصرف زیاد پروتئینی که منبع حیوانی داشت – هر نوع گوشت، تخم مرغ یا لبنیات – همراهی ضعیفی با افزایش آمار مرگ و میر داشت، در حالی که مصرف زیاد پروتئین‌هایی که منبع گیاهی داشتند – نان، غلات، پاستا، لوبیا، آجیل و عدس – با خطر مرگ و میر کمتری همراه بود.
بررسی دقیق‌تر نشان داد که همراهی پروتئین حیوانی با خطر مرگ و میر بالا، تنها برای افرادی صادق بود که حداقل یک عامل از سبک زندگی ناسالم داشتند – چاقی یا کمبود وزن داشتن، استفاده‌ی شدید الکل، تاریخچه‌ی استفاده از دخانیت، یا نداشتن فعالیت بدنی. در واقع این همراهی در افرادی که سبک زندگی سالم داشتند ناپدید شد. تحلیلی که بر پایه‌ی منابع مشخصی از پروتئین انجام شد، نشان داد که خطر مرگی که با پروتئین حیوانی همراه بود، عمدتا مربوط به گوشت قرمز فرآوری شده و نشده بود که گوشت گاو و خوک را شامل می‌شود و به پروتئین ماهی و ماکیان مربوط نبود.
سانگ گفت:  ما انتظار داشتیم که در گروه افرادی که سبک زندگی سالمی داشتند، همراهی ضعیف‌تری را ببینیم، اما توقع نداشتیم که آن‌ها ناپدید شوند. ولی وقتی عمیق‌تر به داده‌ها نگاه کردیم، دریافتیم که – در سطوح مشابه از دریافت پروتئین حیوانی – افرادی که در گروه سبک زندگی ناسالم قرار داشتند، بیشتر از گوشت قرمز، تخم مرغ و لبنیات پرچرب استفاده می‌کردند، در حالی که افراد حاضر در گروه سبک زندگی سالم، بیشتر از ماهی و ماکیان مصرف داشتند. به همین جهت شک کردیم که شاید تفاوت در منابع پروتئین حیوانی دریافتی بین دو گروه منجر به قوی‌تر شدن نتایج در گروه سبک زندگی ناسالم شده باشد.
او افزود: یافته‌های ما بیان می‌کند که مردم باید استفاده‌ی بیشتر از پروتئین‌های گیاهی تا پروتئین‌های حیوانی را در نظر بگیرند، و وقتی می‌خواهند در بین منابع پروتئین حیوانی انتخاب کنند، ماهی و ماکیان احتمالا انتخابات بهتری هستند. مطالعات آتی باید به آزمایش مکانیسم حاضر در پس تاثیرات متفاوت پروتئین‌های حیوانی و گیاهی – در کنار منابع مختلف پروتئین حیوانی – بر سلامت کلی انسان، بپردازند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!