آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ فروردین

مرگ مغزی و تفاوت آن با کما

۱۴ دی ۱۳۹۵ ۳:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
مرگ مغزی و تفاوت آن با کما

مرگ مغزی به وضعیت غیر قابل بازگشت همه عملکردهای مغز اطلاق می‌شود. در چنین وضعیتی همه نورون‌های مغز درنتیجه هیپوکسی تخریب می‌شوند. برای تشخیص مرگ مغزی باید تمامی اعمال مغزی به صورت غیر قابل برگشت از بین رفته ‌باشند.

دلایل مرگ مغزی

تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، خونریزی‌ های داخلی مغز، سکته مغزی و مسمومیت ‌های شدید از علل مهم مرگ مغزی به شمار می‌روند.

معیارهای فعلی برای تعیین مرگ مغزی عبارتنداز:

۱- عدم پاسخ دهی به تحریکات (تخریب منتشر کورتکس مغز)

بیمار باید به تحریکات حسی شامل درد و کلام پاسخی نشان ندهد.

۲- از بین رفتن رفلکس‌ های ساقه مغز (تخریب ساقه مغز)

رفلکس ‌های مردمک، قرنیه و حلقی دهانی باید از بین رفته باشند. رفلکس‌ اکولوسفالیک و رفلکس اکولووستیبولار سبب حرکت چشم‌ ها نمی‌شوند.

۳- آپنه (تخریب تنه مغزی)

فعالیت تنفسی وجود ندارند. که با رسیدن فشار دی ‌اکسید کربن بیمار به ۶۰ میلی ‌متر جیوه مشخص می‌شود به‌ طوری که با تجویز اکسیژن ۱۰۰ درصد نیز فعالیت تنفسی وجود ندارد.

۴- نتایج الکتروآنسفالوگرام

در الکترو انسفالوگرافی امواج الکترو آنسفالوگرام مغزی صاف است. معیارهای مرگ مغزی باید به مدت کافی ادامه یابند. برگشت پذیری اختلال عملکرد مغز و علت اغما باید مشخص شود. مسمومیت با داروهای آرام‌ بخش، هیپوترمی، بلوک عصبی عضلانی و شوک باید رد شوند، زیرا این اختلالات سبب بروز سندروم بالینی شبیه به مرگ مغزی می‌شوند که برگشت پذیرند.

تفاوت های مرگ مغزی با کما

در حالت کما شانس بهبود برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتی که در مرگ مغزی بهبود بیمار غیرممکن و مرگ او ظرف چند روز حتمی است. کما یک نوع اختلال در کارکرد مغز است که در آن شخص ـ مشابه مرگ مغزی به دلیل کمبود خون و اکسیژن رسانی به مغز ـ دچار کاهش شدید سطح هوشیاری می‌شود و به هیچ یک از تحریکات پیرامونش پاسخ نمی‌دهد.

در حالت کما شخص ممکن است برای مدت طولانی زنده بماند و زندگی نباتی پیدا کند و حتی افرادی که به کما رفته ‌اند در صورت سالم بودن ساقه مغز، در اغلب موارد به تنفس غیرارادی خود ادامه داده و ضربان قلب منظمی نیز دارند. هوشیاری بیماران در حالت کما بسته به میزان پاسخ آن ها به محرک‌ های گوناگون درجه‌ بندی می‌شود.

در جریان مرگ مغزی اعضای دیگر بدن مانند قلب، کلیه‌ ها یا کبد تا مدتی زنده و قابل پیوند هستند و این ارگان ‌ها در صورت اقدام به موقع می‌توانند در بدن شخص دیگری به وسیله پیوند اعضا استفاده شوند. با این حال، تخریب اعضای بدن به فاصله کمی پس از مرگ مغزی شروع می‌شود و به همین علت است که فرایند پیوند اعضا باید هرچه زودتر انجام شود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!