آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ خرداد

مرغ‌ ها به بورس می‌روند !

۲ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۰ قبل از ظهر سرآشپز
مرغ‌ ها به بورس می‌روند !

بر اساس اطلاعات ویکی‌پدیایی (که ظاهراً چندان هم مورد اعتماد نیست!) واژه بورس (Bourse) در زبان فرانسوی به معنای کیف پول است. حالا خبر رسیده که مرغ‌ها قرار است به بورس بروند! خب، بورس کالا یکی از روش‌های معامله محصول یا بازاری نوین است که اخیراً محصولات کشاورزی نیز در آن ورود پیدا کردند و به گفته مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران، در آینده نزدیک گوشت مرغ نیز در بورس کالا عرضه می‌شود که می‌تواند به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تمام شود.

به گفته محمدعلی کمالی سروستانی، زمانی یک کالا یا محصول می‌تواند در بورس عرضه شود که آن کالا رقابتی باشد و عرضه به اندازه تقاضا وجود داشته باشد که در زمینه گوشت مرغ با توجه به پتانسیل تولید دو میلیون و ۸۰۰ هزار تنی تا سه میلیون تنی آن و نیاز دو میلیون تنی کشور به این محصول، می‌توان گفت که این ماده غذایی به عنوان یک محصول رقابتی به راحتی قابلیت عرضه در بورس کالا را دارد.

سروستانی تاکید دارد برای بورسی‌شدن آن در بازار ایران باید نظام تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بازار و قیمت بر مبنای عرضه و تقاضای محصول شکل بگیرد و دست دولت از تصمیم‌گیری درباره‌ بازار این محصول کوتاه شود، چرا که نباید در این شرایط در بازار گوشت مرغ دخالت کند.

کمالی سروستانی با بیان اینکه در بازار شفاف بورسی دلالان نمی‌توانند سواستفاده کنند و هر قیمتی را که دلشان می‌خواهد روی محصول‌شان بگذارند، گفت: «اگر بتوان زمینه‌ها و الزامات بورسی شدن بازار گوشت مرغ را فراهم کرد نه تنها گوشت مرغ گران نمی‌شود، بلکه به نفع مصرف‌کنندگان تمام می‌شود و تولیدکنندگان نیز با چشم بازتری تولید می‌کنند.»

او همچنین در خصوص گوشت منجمد تاکید کرد هیچ مشکلی برای بورسی شدن آن وجود ندارد و می‌توان برای سازمان‌ها و دستگاه‌های بسیاری این محصول را تأمین کرد، اما باید فرهنگ مصرف مردم به سمت گوشت مرغ منجمد سوق داده شود، چرا که گوشت مرغ منجمد با توجه به کدگذاری و نظارت بر فرآیند تولید آن از سلامت و کیفیت بالاتری برخوردار بوده و مطمئن‌تر از گوشت تازه مرغ است./ایسنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!