آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ تیر

مدت زمان چاقی یا اضافه وزن در بزرگسالی بر خطر سرطان موثر است

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
مدت زمان چاقی یا اضافه وزن در بزرگسالی بر خطر سرطان موثر است

بر اساس مطالعات، طول بازه‌ی زمان اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی زنان، با خطر سرطان همراه است. این مطالعه، توسط ملینا آرنولد از آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC)، آژانس تخصصی سرطان سازمان بین‌المللی بهداشت، در لیون فرانسه و هدا آنتون-کولور در دانشگاه کالیفرنیا در شهر ایروین انجام شد و از داده‌های طرح سلامتی زنان آمریکایی (WHI) استفاده کردند تا رابطه‌ی بین مدت زمان شاخص توده‌ی بدنی (BMI) بالا و خطر شکل گیری انواع مختلف سرطان را بررسی کردند.

تا به این تاریخ، اکثر مطالعاتی که به تفحص رابطه‌ی بین اضافه وزن و خطر سرطان پرداختند، اطلاعات مقطعی از اضافه وزن و چاقی را در نظر گرفتند. آرنولد و همکارانش با استفاده از چندین اندازه گیری BMI در طول زمان، از حدود ۷۴۰۰۰ زن (با بیش از ۶۰۰۰ تشخیص سرطان در طی به طور میانگین ۱۲.۶ سال پیگیری)، رابطه‌ی بین مدت زمان چاقی و اضافه وزن را با خطر سرطان بررسی کردند و سایر عوامل مرتبط با چاقی مانند فعالیت بدنی، تغذیه، سیگار کشیدن، استفاده از هورمون و دیابت را نیز مدنظر گرفتند. آن‌ها دریافتند که هر ده سال افزایش مدت زمان اضافه وزن در بزرگسالی با ۷٪ افزایش خطر همه‌ی سرطان‌های مرتبط با چاقی (با ۹۵٪ بازه‌ی اطمینان بین ۶٪ تا ۹٪)، ۵٪ افزایش (۳٪ تا ۷٪) خطر سرطان سینه‌ی بعد از یائسگی و ۱۷٪ (۱۲٪ تا ۲۲٪) افزایش خطر سرطان مخاط رحم همراه بود. بعد از دخیل کردن شدت چاقی، این نمودارها به ۸٪ (۵٪ تا ۱۲٪) برای سرطان سینه در بعد از یائسگی و ۳۷٪ (۲۹٪ تا ۴۶٪) برای سرطان مخاط رحم افزایش یافت.
BMI شاخص ایده‌آلی برای چربی بدن نیست و آمار WHI تنها زنان سفیدپوست را شامل می‌شد. در حالی که جنبه‌های طراحی این مطالعه، تعمیم یافته‌های آن را دشوار می‌کند، مقیاس بزرگ آن و طولی بودن داده‌های بی‌ام‌آی، مدارک غیر قابل انکاری را در اختیار می‌گذارد که نشان می‌دهد مدت زمان اضافه وزن عامل مهمی در خطر سرطان است. نویسندگان این مقاله بیان کردند که اگر این یافته‌ها درست باشند، تیم‌های بهداشتی باید نسبت به توانایی کنترل چاقی در پیشگیری از سرطان آگاه شوند و به اهمیت اضافه وزن بدن در زنان و مدیریت آن فارغ از سن و سال بیمار پی ببرند.

 

منبع : آشپزباشی ، ترجمه شده از PLOS Medicine

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!