آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

محصولات ارگانیک را بشناسیم

۳۱ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۴۹ قبل از ظهر مهراد مظاهری
محصولات ارگانیک را بشناسیم

محصولات ارگانیک را بشناسیم

در دنیای امروزی با توجه به رشد و فزونی انواع مواد شیمیایی ، از جمله انواع مکمل ها ، کود ها و آنتی بیوتیک های گوناگون که در طی رشد یک گیاه و یا یک حیوان و به منظور بهره وری از محصولات زراعی و دامی با کیفیت بالا به حیوانات و گیاهان افزوده میگردد لزوم استفاده از مفهوم مواد غذایی ارگانیک ضرورت بیشتری می یابد.محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تهیه آنها از انواع مواد شیمیایی استفاده نمی شود . ما در وبسایت اشپزی طی مقاله ای درباره ی اهمیت غذای سالم و به طبع آن غذای ارگانیک صحبت کردیم که از طریق لینک مقابل قابل دسترس می باشد:

غذای ارگانیک چیست؟

حال قصد داریم تا درباره اینکه چگونه محصولات ارگانیک را از محصولات غیر ارگانیک تشخیص دهید اطلاعاتی را ارائه دهیم.همچنین قصد داریم تا در وبسایت آموزش آشپزی درباره محصولات ارگانیک توضیحات بیشتری را به تفصیل و در قسمت دستورغذایی قرار دهیم.

مدیر موسسه تغذیه،سلامت و توسعه، بهترین راه شناخت محصولات ارگانیک را داشتن برچسب تایید ارگانیک یا همان برچسب‌هایی که مورد تایید وزارت کشاورزی قرار گرفته باشد، می‌داند و اضافه می‌کند: برخی موسسات خارجی در کشور وجود دارد که می‌توانند مواد غذایی را مورد آزمایش و تایید قرار دهند. از آنجا که هزینه اعطای تاییدیه توسط این موسسات، بسیار بالاست، بهره‌گیری از خدمات آنها برای کشاورزان ارگانیک کار ما ممکن و مقرون به صرفه نیست. مردم هم قدرت خرید غذای ارگانیک را که با قیمت بسیار گران‌تر از محصولات غیرارگانیک عرضه شوند، ندارند. در چنین شرایطی انتظار اصلی هر کشاورز و مردم معطوف به وزارت کشاورزی برای راه‌اندازی و تجهیز آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت محصولات کشاورزی، تدوین و اجرای ساز و کارهایی برای ملزم کردن کشاورزان به تولید محصولات ارگانیک است.
غلامرضا میرکی، مدیرکل دفتر محیط‌زیست و توسعه پایدار وزارت کشاورزی نیز با اشاره به این که بسیاری از کارشناسان کشاورزی برخورداری از رنگ، طعم و اندازه طبیعی و نه بسیار درشت تولیدات باغی را از شاخص‌های محصولات ارگانیک تلقی می‌کنند، می‌گوید: مردم نباید برای شناخت محصولات ارگانیک صرفا به شاخص‌های ظاهری توجه کنند.
البته مشاهده محصولی بسیار درشت‌تر از اندازه‌های معمول می‌تواند شک‌برانگیز باشد و احتمال تجمع درصد بالایی از نیترات را در آن تقویت کند، اما مطمئن‌ترین راه تشخیص، درج

محصولات ارگانیک
محصولات ارگانیک

برچسب تایید سلامت همراه با لوگوی ملی استاندارد روی محصول است. چنین برچسبی باید تاییدکننده این مساله باشد که در تمام مراحل پرورش محصول، نظارت کارشناسی مورد تایید وزارت کشاورزی بر آن صورت گرفته است. همچنین امکان ردیابی محصول از طریق مبدا تولید درج شده روی برچسب ممکن باشد.

میرکی با تایید این که روند استفاده از نهاده‌های کشاورزی چون کود و سموم شیمیایی به شکلی نظارت نشده، بتدریج کشاورزان و زمین‌های کشاورزی ما را معتاد کرده است، می‌گوید: کنترل نشدن بقایای عناصر مغذی چون نیترات و فسفات در محصولات کشاورزی زمینه بروز برخی از بیماری‌ها و تهدید سلامت عمومی‌ مردم را فراهم آورده است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!