آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ تیر

ماهی به عنوان شام در دوران بارداری می تواند مغز جنین را بزرگ کند

۱۱ فروردین ۱۳۹۵ ۱:۰۸ بعد از ظهر مهراد مظاهری
ماهی به عنوان شام در دوران بارداری می تواند مغز جنین را بزرگ کند

تاثیر رژیم غذایی بر جنین نه تنها بحثی مهم بلکه بسیار پیچیده هم است. یکی از آخرین مطالعات ، به بررسی مکانیسم موجود بین اسید چرب امگا و رشد مغز جنین می پردازد.

اهمیت رژیم غذایی در دوران بارداری بر همه مبرهن است و نیاز به توضیح چندانی ندارد.

جنین در حال رشد به تمام مواد لازم برای ساختن بدنی کارآمد نیاز دارد.

به علت پایان یافتن اکثر مراحل شکل گیری مغز به هنگامی که جنین در رحم قرار دارد ، تاثیر کمبود هر ماده غذایی در دوران جنینی بر رشد مغز بیشتر از سایر اعضا دیده می شود.

مطالعات اخیر در دانشکده پزشکی دانشگاه توهوکو در ژاپن به بررسی نقش اسید های چرب خوراکی ( امگا ۶ و امگا ۳ ) در رشد جنین موش ها پرداخته است.

مقالات بسیاری در باب اهمیت اسید های امگا نوشته شده است اما مقاله ی اخیر ، به سرپرستی پروفسور نوریکو اسومی ، بر مکانیسم اسید های چرب به هنگام رشد مغز جنین تاکید کرده است.

اهمیت اسید های چرب امگا ۳

از هر دو ی امگا ۳ و امگا ۶ به عنوان اسید های چرب ضروری یاد می شود. چون بدن به تنهایی نمی تواند آن ها را تولید کند. به همین دلیل باید از طریق رژیم غذایی دریافت شوند.

نقش روغن های امگا شامل ذخیره سازی انرژی ، انتقال اکسیژن ، عمل به عنوان غشاء سلولی و شرکت در روند بهبود التهاب است.

عمدتا روغن های امگا ۳ را می توان در ماهی های آب شیرین یافت. رایج ترین انواع این روغن ها ، اسید دوکوساهکسائنویک و اسید ایکوزاپنتانوئیک است.

به علت کمبود سرانه ماهی در رژیم غذایی مردم آمریکا ، این روغن ها به میزان کافی دریافت نمی شوند.

تحقیقات قبلی اهمیت امگا ۳ را در دوران بارداری نشان داده بود. از نقش های آن می توان به مشخص کردن مدت زمان بارداری و جلو گیری از افسردگی قبل و بعد از زایمان اشاره کرد.

همچنین نشان داده شده است که روغن های امگا ۳ ، افزایش میزان رشد مغز در دوران جنینی و سال اول زندگی را به همراه دارد. یکی ازموارد اهمیت این روغن ها نقششان در شکل گیری چشم است. تغییر قابل ملاحظه ای را در دید و رفتار جنین حیواناتی که از کمبود امگا ۳ رنج می بردند می توان ملاحظه کرد که با رژیم سالم بعد از تولد هم حتی قابل اصلاح نیست.

نسبت امگا ۶ و امگا ۳

یکی از مسائل بررسی شده توسط پروفسور اسومی و تیمش ، تاثیرات تغییر نسبت در روغن های امگا بود. آن ها برای الگو سازی یکی از نسبت های معمول این روغن ها در دنیا ، یک موش باردار را با رژیمی که سرشار از امگا ۶ بود اما امگا ۳ کمی داشت تغذیه کردند.

دانه های روغنی سرشار از امگا ۶ هستند و امگا ۳ را تنها در ماهی ها می توان یافت.

 

بعد از به دنیا آمدن نوزاد های موش مادر ، محققان به کوچکتر بودن مغز نوزادان موش تغذیه شده با رژیم پر امگا ۶ و کم امگا ۳ نسبت به نوزادان موش تغذیه شده با رژیم دارای نسبت برابری از امگا ۶ و امگا ۳ پی بردند.

بسیار جالب و شاید نگران کننده است اگر یافته ها را مقایسه کنیم ، نوزادانی که مادرشان با رژیم نا متعادل تغذیه شده بود ، در رفتار و خلق و خویشان نیز تغییراتی ایجاد شد.

نوزادان با میزان دریافت امگا ۳ کم ، با این که با رژیمی سالم بعد از تولدشان تغذیه شدند، اضطراب بیشتری از خود در بزرگسالیشان نشان دادند.

تغییرات بر پایه امگا

کمبود های مشابهی در یافته های گذشته نشان داده شده بود اما پروفسور اسومی و همکارانش بر مکانیسم پشت یافته ها متمرکز شدند تا مشخصا تغییرات رخ داده بر مغز جنین را به هنگام رشد و در چنین شرایطی ببینند.

این تیم تحقیق کننده اولین اندازه گیری جامع در مواد لیپیدی مورد نیاز برای سوخت و ساز مغز در حال رشد را انجام داد و یافتند که روغن های امگا برای سلول های بنیادی عصبی به عنوان تعدیل کننده ای اساسی در سوخت و سازشان شرکت دارند. این سلول ها در ادامه ی مسیر شکل گیریشان به سلول های کارآمد مغز تبدیل می شوند.

در موش هایی که رژیم غذاییشان از امگا ۶ غنی تر بود ، سلول های بنیادی عصبی زودتر به مرحله ی فرسودگی می رسند. نتایجی که در مجله “Stem Cells” منتشر شد نشان داد که میزان زیاد امگا ۶ به تولید بیشتر اکسید امگا ۶ می انجامد. این مشتقات امگا ۶ باعث رشد نابالغانه سلول های بنیادی عصبی جنین می شوند.

نویسنده این تحقیق نتیجه گرفت :

این یافته ها مدارک غیر قابل انکاری راجع به نتیجه دادن مصرف زیاد امگا ۶ به همراه کمبود امگا ۳ در دوران بارداری به فعالیت های مغزی غیر طبیعی است که می تواند تاثیرات دراز مدتی بر وضعیت ذهنی نوزاد داشته باشد.

توصیه عمومی ، استفاده از امگا ۶ و امگا ۳ به نسبت ۱ به ۱ است اما در رژیم روزانه بعضی آمریکایی ها ۱۶ به ۱ این مواد وجود دارد. یکی از دلایل کم شدن میزان خوردن ماهی های آب شیرین می تواند ترس عمومی از مسموم شدن با جیوه باشد.

به علت همین نگرانی ، پیشنهاد سازمان غذا و دارو آمریکا مصرف هفته ای ۸ تا ۱۲ انس (۲۲۶ تا ۳۴۰ گرم ) ماهی است.

این تحقیق تاثیر مثبت امگا ۳ را به رخ می کشد و خطر مسمومیت با جیوه را کوچک می نماید.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!