آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

لیمو ترش ، نقش یک «جادوگر» در افزایش قیمت !

۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۴۸ قبل از ظهر سرآشپز
نقش یک «جادوگر» در افزایش قیمت لیمو ترش!

لیمو ترش محصولی است که آب از لب و لوچه‌ها سرازیر می‌کند، اما نه به هر قیمتی! در حالی که فصل برداشت لیموترش از باغ‌های کشور آغاز شده و به گفته وزارت جهاد کشاورزی و باغداران هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد، قیمت این محصول از تولید تا بازار مصرف با افزایش ۱۰۰ درصدی مواجه شده است. از نیمه‌های تیرماه هر سال برداشت لیموترش در استان‌های مختلف کشور آغاز می‌شود و فصل خرید لیمو و آبلیموگیری آغاز می‌شود.

اما هر ساله بیماری «جاروک جادوگر» این محصول را محکوم به نابودی می‌کند و بخشی از آن را از بین می‌برد؛ به گونه‌ای که حتی وزارت کشاورزی تغییر قطب تولید لیموترش را از استان هرمزگان به کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شیوع آفت در دستور کار خود قرار داده است. بیماری خانه‌مان سوز جاروک جادوگر که هر ساله بخشی از لیموترش را از بین برده است، سبب شده هر ساله بازار لیموترش با نوسانات قیمت و مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کند.

تولید داخلی جوابگوی نیازهاست

به گفته ابوالقاسم حسن‌پور – مدیر کل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، امسال وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود از حدود ۳۲ هزار هکتار باغ لیموترش ۵۰۰ هزار تن محصول تولید و به بازار عرضه شود که برای نیاز داخلی کفایت می‌کند.

استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب کرمان از جمله استان‌های تولیدکننده این محصول هستند که اوج برداشت این محصول در هرمزگان و فارس وجود دارد که پیش‌بینی می‌‌شود کهگیلویه و بویراحمد نیز که تازه به جمع تولیدکنندگان این محصول پیوسته است بتواند تولید مناسبی داشته باشد.

برای خرید لیمو ترش عجله نکنید

مجتبی شادلو – نایب رییس اتحادیه باغداران – درباره وضعیت تولید و بازار لیموترش گفت: «گرچه سال‌هاست بیماری جاروک جادوگر لیموترش به تولید این محصول ضربه سنگینی وارد کرده است، اما طی سال‌های اخیر بخشی از باغات اصلاح و جایگزین شده‌اند که هم‌اکنون در مراحل اولیه تولید بوده و هر سالانه تولیدشان بیشتر از سال‌های قبل می‌شود.»

شادلو یکی از دلایل بالابودن قیمت لیمو ترش در بازار را بدبینی مردم نسبت به آبلیموی صنعتی و ابلاغ اطلاعیه وزارت بهداشت مبنی بر طبیعی نبودن آن عنوان و تصریح کرد: «دستگاه‌های نظارتی باید نسبت به بازار محصولات کشاورزی حساسیت به خرج دهند و اجازه ندهند عده‌ای سوء‌استفاده کنند، چرا که عرضه‌کنندگان لیموترش حتی از پالپ و پوست این محصول استفاده می‌کنند، اما آن را با دو برابر قیمت به مردم می‌فروشند.»

او با بیان این‌که هم‌اکنون در فصل نوبرانه عرضه لیموترش در بازار هستیم، گفت: «هر چه به شهریور و مهرماه نزدیک‌تر شویم لیموترش عرضه شده در بازار کیفی‌تر و آبلیموگیری از آن بیشتر می‌شود، بنابراین بهترین فصل برای خرید لیمو و آبلیموگیری در این دو ماه است و از مردم تقاضا می‌کنیم تا قدری صبر کنند و تا آن زمان که به اوج عرضه این محصول می‌رسیم تنها به اندازه نیاز روزانه خود لیموترش خریداری کنند.»/ایسنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

یک نظر

  1. احمدی ۳ مهر ۱۳۹۶ گفتهپاسخ
    برای ناخن هم خیلی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!