آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ تیر

قهوه ، دشمن افسردگی، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۳۶ قبل از ظهر مرضیه شکری
قهوه ، دشمن افسردگی، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان

قهوه از آن نوع خوراکی‌هایی است که محققان همچنان روی مفید یا مضر بودنش مشغول تحقیق هستند. بر اساس یکی از جدیدترین مطالعات جدید، مصرف روزانه قهوه می‌تواند از خطر افسردگی بکاهد. تحقیقات تازه حاکی‌ست زنانی که روزانه دو یا سه فنجان قهوه می‌نوشند با خطر کمتر ابتلا به افسردگی روبرو هستند. معلوم نیست چرا ممکن است چنین اثری داشته باشد اما برخی کارشناسان معتقدند که کافئین موجود در آن ممکن است باعث تغییرات شیمیایی در مغز شود. البته، قهوه بدون کافئین اثر مشابهی ندارد.

این یافته‌ها که در نشریه «آرشیوهای پزشکی داخلی»، حاصل مطالعه بر بیش از ۵۰ هزار پرستار زن در آمریکاست. کارشناسان اکنون توصیه می‌کنند که مطالعات بیشتری برای درک این ارتباط انجام شود. آنها می‌گویند هنوز زود است که به زنان توصیه شود برای بهبود حال روحی قهوه بیشتری بنوشند.

تیم محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد وضعیت سلامتی زنان را طی یک دهه از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶ زیر نظر گرفت و برای ضبط میزان مصرف قهوه توسط آنها از پرسشنامه‌هایی استفاده کرد. در این مدت کمی بیش از ۲۶۰۰ زن به افسردگی مبتلا شدند. بیشتر این زنان اصلاً قهوه نمی‌نوشیدند یا فقط عادت به نوشیدن مقدار کمی داشتند.

خطر ابتلا به افسردگی برای کسانی که روزانه دو یا سه فنجان قهوه می‌خوردند، در مقایسه با زنانی که هفته‌ای یک فنجان یا کمتر قهوه کافئین دار می‌نوشیدند، ۱۵ درصد کمتر بود. کاهش خطر ابتلا به افسردگی برای کسانی که روزانه چهار فنجان یا بیشتر قهوه می‌خوردند ۲۰ درصد بود. احتمال آنکه کسانی که مرتب قهوه می‌نوشیدند سیگار بکشند یا الکل مصرف کنند بیشتر بود و کمتر احتمال داشت که به کلیسا بروند و کارهای داوطلبانه انجام دهند. همچنین احتمال اضافه وزن، فشار خون یا دیابت در آنها کمتر بود. حتی پس از احتساب همه این متغیرها، روند ارتباط افزایش مصرف قهوه با کاهش افسردگی برقرار بود.

تشدید احساس اضطراب با مصرف زیاد کافئین 

پروفسور رتیل فردهولم کارشناس دارو و فیزیولوژی در موسسه سوئدی کارولینسکا با بیان این که که این یافته‌ها برای دوستداران قهوه اطمینان بخش است، گفت: «این با مقدار زیادی از مطالعات قبلی و آنچه درباره کافئین و مغز می‌دانستیم جور در می‌آید. کافئین آدنوسین را مسدود می‌کند، که تاثیری شبیه به افزایش تولید دوپامین دارد و بیش از پیش روشن می‌شود که نواحی غنی از دوپامین در مغز خیلی بیش از آنکه قبلاً فرض می‌شد در افسردگی نقش دارد.»

علیرغم بعضی تلاش‌های جانانه برای نشان دادن خطرات قهوه، تا حالا این مساله ثابت نشده است. این مطالعه تازه یکی دیگر از نگرانی‌ها در مورد مصرف کافئین را برطرف می‌کند. شواهد قوی وجود دارد که اگر به اندازه مصرف شود، از چیزهایی نیست که به سلامت ما آسیب بزند.

چای و قهوه محافظی در برابر بیماری قلبی 

مطالعه‌ای ۱۳ ساله در هلند نشان داده است که نوشیدن چندین فنجان چای یا قهوه در روز ظاهراً محافظ خوبی در برابر بیماری قلبی است. این مطالعه بر مجموعه‌ای از شواهد درباره فواید بهداشتی این نوشیدنی‌های داغ می‌افزاید. این مطالعه بر ۴۰ هزار نفر نشان داد خطر بیماری قلبی در کسانی که روزانه بیش از شش فنجان چای می‌نوشند به اندازه یک سوم (۳۳ درصد) کاهش می‌یابد.

مصرف دو تا چهار فنجان قهوه در روز نیز از خطر بیماری قلبی می‌کاهد. هر چند اثر محافظتی آن در صورت نوشیدن بیش از ۴ فنجان از میان رفت، اما خطر مرگ در اثر سایر عوامل مانند سکته مغزی یا سرطان در کسانی که اینقدر قهوه می‌نوشیدند – در مقایسه با کسانی که نمی‌خوردند – بیشتر نبود.

هلندی‌ها معمولاً قهوه را با مقدار کمی شیر و چای را بدون شیر می‌نوشند. گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد اینکه آیا شیر تا حدود زیادی اثر پلی فنول ها را خنثی می‌کند وجود دارد. پلی فنول ها مفیدترین ماده موجود در چای تصور می‌شوند.

قهوه دارای خواصی است که به لحاظ نظری به طور همزمان می‌تواند برای سلامتی مفید یا زیانبار باشد. این نوشیدنی از یک سو به طور بالقوه باعث افزایش کلسترول می‌شود و از سوی دیگر با تورم ناشی از بیماری قلبی مقابله کند.

اما این مطالعه که نتایج آن در نشریه «انجمن قلب آمریکا» منتشر شده است دریافت خطر بیماری قلبی در کسانی که روزانه دو تا چهار فنجان قهوه می‌نوشند ۲۰ درصد کاهش یافت.

به گفته پروفسور ایوان ون در شو سرپرست تحقیقات، این اساساً خبر خوبی برای کسانی است که قهوه یا چای دوست دارند. به نظر می‌رسد این نوشیدنی‌ها دارای فوایدی برای قلب باشند بدون آنکه خطر مرگ در اثر سایر عوامل را افزایش دهند./انتخاب

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!