آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ مرداد

فیبر بیشتر در رژیم دوران نوجوانی ، می‌تواند از سرطان سینه پیشگیری کند

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۳:۳۰ بعد از ظهر سرآشپز
فیبر بیشتر در رژیم دوران نوجوانی ، می‌تواند از سرطان سینه پیشگیری کند

این هم دلیلی دیگر تا بیشتر مواظب رژیم غذایی دختر نوجوانتان باشید. مطالعات جدید نشان دادند ، زنانی که فیبر بیشتری در رژیم غذایی دوران نوجوانی و اوایل ۲۰ سالگیشان قرار داشته است ، در خطر کمتری مقابل سرطان سینه قرار گرفتند.

مطالعه‌ی ۲۰ ساله‌ی بیش از ۹۰۰۰۰ زن ، حاکی از آن بود که افرادی که بیشترین مقدار مصرف فیبر را در جوانی خود داشتند ، ۱۶ درصد در خطر کمتری از آن‌ّهایی که کمترین مقدار مصرف فیبر را داشتند در مقابل سرطان سینه قرار گرفتند و حتی ۲۴ درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه قبل از یائسگی ، که گونه‌ی سخت‌تری برای درمان است ، در آن‌ها کمتر بود.

محققین دلیل این اتفاق را ، تاثیر فیبر در کاهش هورمون استروژن ، که به بسیاری از انواع سرطان سینه می‌انجامد ، پیش بینی کردند. و افزودند : بر اساس بسیاری از سایر تحقیقات ، می‌دانیم که بافت سینه از سرطان‌زا‌ها و ضد سرطان‌زا‌ها در دوران کودکی و بلوغ تاثیر می‌گیرد.  ما هم اکنون مدارکی  در دست داریم که نشان می‌دهد آن چه در این بازه‌های زمانی به فرزندانمان می‌خورانیم نقش مهمی در خطر ابتلا به سرطان آن‌ها ایفا می‌کند.

در سال ۱۹۹۱ ، زنانی در بازه‌ی سنی ۲۷ تا ۴۴ سال شروع به پاسخ دادن به سوالاتی راجع به چیز‌هایی که می‌خوردند ، کردند. در ۱۹۹۸ ، نیمی از آن‌ها پرسشنامه‌ای مبنی بر آن‌چه در دوران دبیرستانشان خورند نیز پر کردند.

بیشترین مقدار مصرف فیبر ۲۸ گرم در روز بود و در مقابل ، کمترین مقدار ۱۵ گرم و شاید مقداری کمتر از آن در روز بود.

۲۰ سال بعد ، محققان به دنبال کسانی که سرطان سینه گرفتند و زمان ابتلا‌ی آنان گشتند.

هر چه میزان فیبر خورده شده به گفته‌ی اشخاص بیشتر بود ، کمتر سرطان سینه در آن ‌ها دیده می‌شد. به ازای هر ۱۰ گرم فیبر خورده شده در روز ، ۱۳ در صد احتمال رخ دادن سرطان سینه در آن‌ها کاهش داشت.

محققین بیشترین تاثیر فیبر را در آن‌هایی که از میوه‌ها و سبزیجات جذب شده بودند دیدند.

سایر دانشمندان نیز تایید کردند که مدارک بسیاری مربوط به تاثیر فیبر جذب شده در کاهش سطح استروژن وجود دارد.

بهترین منابع فیبر

نخود ، لوبیا و عدس منابع بسیار خوبی هستند.

یک فنجان از عدس یا لوبیا سیاه ۱۵ گرم ، یک فنجان از تمشک ۸ گرم ، یک موز ، سیب زمینی یا پرتقال ۳ گرم ، یک فنجان بروکلی ۵ گرم ، یک فنجان برنج سیاه ۳٫۵ گرم و یک فنجان از ماکارونی درست شده از گندم ۶٫۳ گرم فیبر دارند.

میوه‌های رنگارنگ و سبزیجات نیز سرشار از آنتی‌اکسیدان و ترکیبات دیگر هستند که احتمال سرطان ، حمله قلبی ، دیابت و سایر بیماری‌ها را نیز کاهش می‌دهند.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!