آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

فواید سویا برای قلب

۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
فواید سویا برای قلب

ریز مغذی‌ای در سویا وجود دارد که با هضم آن محصولی به دست می‌آید که می‌تواند دلیل فواید غذاهای درست شده از سویا برای قلب باشد. این فواید می‌توانند در بعضی شکل بگیرند و در بعضی نه.
بدن مردان ژاپنی که می‌تواند اکول (equol) تولید کند – ماده‌ای که به وسیله‌ی باکتری‌های خوب روده با واکنش بر روی ایزوفلاون‌ها (ریزمغذی‌هایی که در سویای خوراکی وجود دارد) درست می‌شود – در معرض خطر بیماری‌های قلبی کمتری قرار دارد.
دکتر آکیرا سکیکاوا، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه: مدت مدیدی است که دانشمندان می‌دانند ایزوفلاون‌ها از شکل گیری آتروما در سرخرگ‌ها – این بیماری را با نام تصلب شرایین می‌شناسند – در میمون‌ها پیشگیری می‌کند و در مردم کشورهای آسیایی کاهش آمار بیماری‌های قلبی عروقی را به همراه دارد. اما وقتی آزمایش وسیعی بر روی ایزوفلاون‌ها در آمریکا انجام شد، نشانی از تاثیرات مثبت بر روی افراد مبتلا به تصلب شرایین در کشورهای غربی مشاهده نشد و این مسئله ما را بسیار متعجب کرد. ولی حال به نظر می‌آید که دلیل آن را کشف کرده‌ایم.
همه‌ی میمون‌ها می‌توانند ایکول را در بدن خود تولید کنند، همین طور ۵۰ تا ۶۰ درصد از افراد در کشورهای آسیایی نیز این قابلیت را دارند. اما در کشورهای غربی این قابلیت متعلق به ۲۰ تا ۳۰ درصد از افراد است.
سکیکاوا و همکارانش، از ۲۷۲ مرد ژاپنی در بازه‌ی سنی ۴۰ تا ۴۹ سال نمونه‌ی خون گرفتند تا توانایی آن‌ها در تولید ایکول را بررسی کنند. بعد از آن که عواملی مانند فشار خون بالا، کلسترول، دخانیات و چاقی که باعث بیماری‌های قلبی می‌شوند را در نظر گرفتند، محققان دریافتند که افرادی که می‌توانستند ایکول تولید کنند نسبت به افرادی که نمی‌توانستند، ۹۰ درصد کمتر احتمال داشت تا کلسیم در عروق کرونر آن‌ها جمع شود. جمع شدن کلسیم در عروق کرونر (کلسیفیکاسیون)، از نشانه‌های اولیه‌ی بیماری‌های قلبی است.
مقدار ایزوفلاونی که به صورت روزانه در رژیم یک فرد ژاپنی یا چینی وجود دارد، به واسطه‌ی غذاهای سنتی مانند توفو، میسو و شیر سویا که همگی از سویا درست می‌شوند، حدود ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم است، در حالی که در کشورهای غربی حدود ۲ میلی‌گرم است. ایکول به صورت مکمل موجود است – که شما را از نیاز به باکتری‌های روده برای تولید آن بی‌نیاز می‌کند – با این حال هیچ آزمایش بالینی‌ای انجام نشده است که نشان دهد مقداری مشخص از ایکول برای حفاظت از قلب وجود دارد یا حتی این حفاظت را انجام می‌دهد.
سکیکاوا گفت: من توصیه نمی‌کنم که افراد شروع به استفاده از مکمل‌های ایکول کنند تا سلامت قلبشان را بهبود بخشند یا هر دلیل دیگری که به تشخیص پزشک نباشد. برای چنین نتیجه‌هایی به مطالعات بسیار بیشتری نیاز است.

منبع: آشپزباشی، ترجمه شده از Science Daily

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!