آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

فواید بیشمار زردچوبه

۲۳ دی ۱۳۹۵ ۶:۰۱ بعد از ظهر سرآشپز
فواید بیشمار زردچوبه

زردچوبه گیاهی است که از دیر باز بوده است و متعلق به خانواده زنجبیل است. مشخصات زردچوبه همان رنگ زرد پررنگ، طعم تیز و بوی خوش آن است. زردچوبه همان چیزی است که به کاری (غذای محبوب هندی ها) رنگ طلائی می دهد. زردچوبه فقط یک ادویه نیست و فواید بیشماری دارد. زردچوبه به خاطر خواص درمانیش، بسیار با ارزش است. این خواص شامل مُسَکن، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد ویروس، ضد سرطان، آنتی موتاژنیک و خواص ضد التهابی است و سرشار از ویتامین های ضروری. همانند مواد معدنی و فعال زیستی مفید است.

در زیر برخی از خواص درمانی زردچوبه فهرست شده اند:

جلوگیری از بیماری های مزمن

زردچوبه حاوی آنتی اکسیدان قوی، بنام کورکومین است. کورکومین حاوی مواد ضد التهاب و ضد سرطان است. میزان معینی از کورکومین، به بدن در حفاظت، در برابر بیماری های مزمن که سلول را تخریب می کنند، کمک می کند. زردچوبه سیستم ایمنی را تقویت می کند، از بیشتر بیماری های مزمن جلوگیری می کند و حتی به کاهش وزن نیز کمک می کند.
به هرحال، کورکومین به تنهایی و به طور کامل نمی تواند جذب جریان خون شود و نیاز به مواد دیگری از قبیل فلفل سیاه دارد. فلفل سیاه حاوی پایپرین است، ماده ای که به افزایش جذب کورکومین تا ۲۰۰۰% کمک می کند.

جلوگیری از تخریب سلول

یکی از عوامل اختلال در سلامتی، آسیب اکسیده شدن است. این امر زمانی اتفاق می افتد که مولکول های بسیار واکنش پذیر به نام رادیکال آزاد، به سلول های سالم هجوم می برند و به آنها آسیب می رسانند. تخریب سلول های سالم ، پیش درآمد بسیاری از بیماری ها از قبیل بیماری های قلبی-عروقی و سرطان است. مواد زیستی زردچوبه، به محافظت از بدن در برابر آسیب سلولی، با خنثی کردن رادیکال های آزاد، کمک می کند. آنتی اکسیدان های زردچوبه ، رادیکال های آزاد را مستقیما متوقف می کنند و مکانیسم های ضد اکسیده شدن خود بدن را، افزایش می دهند.

تقویت عملکرد مغز

زردچوبه با افزایش عامل نوروتروفیک مغز یا BDNF در مغز مرتبط است. عامل نوروتروفیک مغز، هورمونی است که قدرت مغز را تقویت می کند. از آنجا که زردچوبه به افزایش عامل نوروتروفیک مغز کمک می کند، دانشمندان اعتقاد دارند که این امر می تواند بسیاری از بیماری های مغزی را که با بالا رفتن سن، افزایش می یابند، به تأخیر بیاندازد و یا متوقف کند. زردچوبه به تقویت حافظه کمک می کند و عملکرد تشخیص و یادگیری را افزایش می دهد.

جلوگیری از بیماری قلبی

میلیون ها نفر در سال از بیماری های قلبی می میرند. بیماری قلبی، یکی از قاتل های بزرگ دنیاست. متأسفانه، عامل بیماری قلبی به دلیل شرایط و موارد متعدد، مشخص نیست و بسیاری ازعوامل، در بروز و تشدید بیماری قلبی دخیل هستند که شامل کیفیت غذایی که می خوریم، روش زندگی کردنمان و محیطی که در آن زندگی می کنیم، می شود.
کورکومین ( ماده فعال زردچوبه) ممکن است قادر باشد از طریق تقویت پوشش رگهای خونی به نام اندوتلیوم، ابتلا به بیماری های قلبی را به حداقل رساند. یکی از عناصر اصلی، که موجب شیوع مشکلات قلبی می شود، اختلال عملکرد اندوتلیال است. این وضعیت موجب ناتوانی در تنظیم فشار خون می شود، خطر لخته شدن خون در رگ ها و سایر عوامل ، که موجب مشکلات قلبی است را افزایش می دهد. اثرات مضر اختلال عملکرد اندوتلیال را، می توان با مصرف مواد غذایی غنی از کورکومین و ورزش منظم، بر طرف کرد.

جلوگیری از بیماری های عصبی

بیماری زوال عقل و آلزایمر، هیچ گونه درمانی ندارند. به هرحال، مطالعات جدید به جلوگیری از علائم حاد این دو نوع بیماری عصبی کمک کرده اند. محققان عقیده دارند که آسیب اکسیده شدن و التهابات، ممکن است منجر به بیماری آلزایمر بشود. یکی از عواملی که باعث این وضعیت می شود، تجمع لایه ای پروتئینی به نام پلاک “آمیلوئید” است. مواد زیستی فعال زردچوبه، امکان دارد که پلاک آمیلوئید را از بین ببرند، همانطور که از آسیب اکسیده شدن و التهابات نیز جلوگیری می کنند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!