آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

فایده‌ی ترکیبات چای سبز در درمان سندروم داون

۱۹ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۰۳ قبل از ظهر سرآشپز
فایده‌ی ترکیبات چای سبز در درمان سندروم داون

بر اساس مقاله‌ای که به تازگی در The Lancet Neurology منتشر شد، ترکیبی در چای سبز یافت شد که در درمان سندروم داون مفید واقع شد.
یکی از سرپرستان مطالعات، دکتر مارا دیرسن، از مرکز CRG در بارسلونا و همکارانش نشان دادند که چگونه ترکیب «اپی‌گالوکتشین گالات» (EGCG)، عملکرد شناختی افراد مبتلا به این بیماری را بهبود بخشید.
بر اساس گفته‌ی محققین، این اولین بار است که در مطالعاتی، راهی برای بهبود مهارت‌های شناختی افراد مبتلا به سندروم داون ارائه شده است.
سندروم داون وقتی اتفاق می‌افتد که یک فرد، یک کپی اضافی ناقص یا کامل از کرومزوم ۲۱ داشته باشد. یعنی به جای حالت طبیعی که یک جفت از این کرومزوم است، سه عدد داشته باشد.
این کرومزوم اضافی به بیش از حد رخ دادن بیان ژن منجر می شود، که می‌تواند یک سری علائم فیزیکی داشته باشد، مانند کاهش کشش ماهیچه‌ای، سر، گوش، و دهان کوچک، نیم رخ صاف و چشمان اریب به سمت بالا.
ممکن است که افراد مبتلا به سندروم داون مشکلاتی در عملکرد شناختی نیز داشته باشند. مشکلاتی مانند تاخیر در زبان و توانایی گفتار، اختلالات در یادگیری و حافظه و ضعف در تمرکز.

بهبود عملکرد شناختی در سه بخش با مقدار روزانه‌ی EGCG

EGCG ترکیبی است که در چای سبز وجود دارد و در خانواده‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها قرار می‌گیرد که پلی‌فنل نام دارد. مطالعات نشان داده‌اند که این خانواده از آنتی‌اکسیدان‌ها، از بدن در مقابل صدمه‌ی سلول‌ها که می‌تواند منجر به بیماری شود، جلوگیری می‌کند.
دکتر دیرسن و همکارانش، ۸۴ نفر مبتلا به سندروم داون در سن بین ۱۶ تا ۳۴ سال را برای مطالعاتشان بررسی کردند.
بیماران برای ۱۲ ماه، به شکل تصادفی یا مقداری از چای سبز بدون کافئین که EGCG داشت – ۹ میلی‌گرم در کیلوگرم – دریافت کردند یا یک پلاسیبو*. همچنین هر دو گروه، تحت تمرینات شناختی قرار گرفتند.
آزمایشات انجام شده، دوسو کور بودند. یعنی هیچ کدام از محققین، شرکت کنندگان و خانواده‌هایشان نمی‌دانستند که هر نفر، کدام یک از موارد را دریافت کردند.
برای تمام شرکت کنندگان، آزمایشات شناختی و تصویر برداری مغز در ماه‌های ۳،۶ و ۱۲ از آزمایش و ۶ ماه بعد از اتمام آزمایش، انجام شد.
بعد از قیاس دو گروه، محققین دریافتند آن‌هایی که EGCG دریافت کردند، در بخش‌های خاصی از آزمون‌های عملکرد شناختی، نمرات بهتری گرفتند.
مخصوصا در این سه زمینه بهبود چشمگیری را نشان دادند:
حافظه‌ی شناخت تصویری – توانایی یادآوری و تمیز دادن اجسام
خویشتنداری – توانایی مقاومت در برابر حواس پرتی و دوری از عمل کردن با اولین انگیزش
رفتار انطباقی – توانایی استفاده از مهارت‌های ادراکی، اجتماعی و کاربردی در کارهای روزانه
علاوه بر این، با بررسی تصاویر گرفته شده از مغز شرکت کنندگان، تیم تحقیقاتی دریافتند در افرادی که EGCG دریافت کردند، ارتباط موثر بیشتری بین سلول‌های عصبیشان به وجود آمد
دکتر رافائل دی لا توره: جالب بود که مشاهده کردیم، تنها در شناخت افراد – ظرفیت استدلال، آموزش، حافظه و توجه – تغییر ایجاد نشد، بلکه تصاویر مغز نشان داد که در ارتباط موثر بین نورون‌ها نیز تغییراتی ایجاد شد.
در مجموع، محققین باور دارند که نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که EGCG می‌تواند یک راه درمان موثر برای افراد مبتلا به سندروم داون باشد.
علاوه بر این که در آزمایشات و تحقیقات آینده، تاثیر و امنیت EGCG در گروه‌های بزرگتر باید بررسی شوند، همچنین این تیم برنامه دارد تا تاثیر ترکیبات چای سبز را بر روی عملکرد شناختی کودکان مبتلا به سندروم داون بررسی کند.
در حال حاضر هم نتایجی که به دست آورده‌ایم به شکل کلی در بزرگسالان مثبت است، که در این سن، انعطاف پذیری مغزی محدود است، چون مغز کاملا رشد یافته است. دانشمندان گفتند: ما باور داریم که اگر از این روش درمان در کودکان استفاده کنیم، ممکن است حتی به نتایج بهتری برسیم.

* استفاده از روش‌های درمانی صوری و تلقینی که می‌تواند با فریب مریض، اثر مثبتی در روند بهبودی وی داشته باشد

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!