آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ فروردین

غذای خانگی برای نوزاد همیشه بهتر نیست

۳۰ شهریور ۱۳۹۵ ۶:۵۰ بعد از ظهر سرآشپز
غذای خانگی برای نوزاد همیشه بهتر نیست

غذاهای خانگی که به طور مخصوص برای نوزادان و کودکان آماده می شوند، همیشه بهتر از غذاهایی که به شکل تجاری وجود دارند، نیست.

این تحقیقات در مجله‌ی آنلاین Archives of Disease in Childhood منتشر شد.

یافته‌ها نشان دادند که در حالی که غذاهای خانگی معمولا به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته می‌شوند و معمولا ارزان‌تر هستند – مگر از محصولات ارگانیک تهیه شوند –  معمولا بیشتر از آن چه توصیه می‌شود، تراکم انرژی و چربی خوراکی دارند.
توصیه می‌شود که دادن غذای جامد به کودک ، که فرآیند از شیر گرفتن نیز خوانده می‌شود،  از ۶ ماهگی کودک آغاز شود. این خوردنی‌ها باید انواع غذاها را شامل شوند تا تغذیه‌ای متعادل را تامین کنند که دامنه‌ی وسیعی از مواد مغذی را در خود جای داده است.
محققان می‌خواستند تا ببینند که غذاهای خانگی و محصولات آماده‌ای که در بازار وجود دارند و برای نوزادان و کودکان خردسال طراحی شده‌اند، تا چه اندازه با توصیه‌هایی که برای مقداری مواد مغذی مورد نیاز بر اساس سن انجام شده است، همخوانی دارد.
به همین منظور، ارزش غذایی، قیمت و تنوع گروه‌های غذایی ۲۷۸ غذای آماده را که ۱۷۴تای آن‌ها ارگانیک بودند با ۴۰۸ غذای خانگی مقایسه کردند که با استفاده از دستورهای پخت ۵۵تا از پرفروش‌ترین کتاب‌های آشپزی برای تغذیه‌ی نوزادان و کودکان خردسال تهیه شده بودند.
از نظر گروه‌های غذایی، ۱۶٪ از غذاهای خانگی بر پایه‌ی گوشت مرغ بودند که این گروه در غذاهای آماده ۲۷٪ را به خود اختصاص داده بود. حدود یک پنجم  (۱۹٪) غذاهای خانگی بر پایه‌ی مواد غذایی دریایی بودند که در مقابل ۷٪ از مواد غذایی آماده قرار گرفتند. تقریبا همین میزان از مواد غذایی خانگی (۲۱٪) بر پایه‌ی گوشت بودند و همچنین ۳۵٪ از موادغذایی آماده و تقریبا نیمی (۴۴٪) از مواد غذایی خانگی بر پایه‌ی سبزیجات بودند .
همچنین غذاهای خانگی، ۲۶٪ انرژی بیشتر و ۴۴٪ پروتئین و مجموع چربی، من جمله چربی اشباع شده‌ی بیشتری از محصولات تجاری داشتند و در حالی که تقریبا دو سوم (۶۵٪) از محصولات تجاری با توصیه‌های انجام شده برای تراکم انرژی مطابقت داشتند اما تنها نزدیک به یک سوم از غذاهای خانگی آن را رعایت کرده بودند و نزدیک به بیش از نیمی (۵۲٪) از آن‌ها از حداکثر بازه گذر کرده بودند اما قیمت تمام شده غذاهای خانگی تقریبا نصف غذاهای تجاری آماده بود.
محققان اشاره کردند که: بر خلاف آن چه برای بزرگسالان توصیه می‌شود که از تراکم انرژی و چربی غذای خود کم کنند، برای نوزادان مهم است که تراکم انرژی مناسبی در مقدار مناسبی از غذایشان باشد تا به رشد و نمو آن‌ها کمک کند.
آن‌ها اخطار دادند که: چربی‌های خوراکی، اسید‌های چرب مورد نیاز و ویتامین‌های محلول در چربی را با هم به همراه انرژی دارند و برای رشد کودک ضروری هستد، اما دریافت بیش از حد آن می‌تواند در چاقی کودک و سلامتی او تاثیر بگذارد.
محققان یاد آور شدند که مقدار پروتئین کمتر در غذاهای آماده می‌تواند به دلیل آن باشد که اکثر محصولات موجود در بازار برای مراحل اولیه هستند و آن چه که برای بارهای اول توصیه می‌شود، غذاهایی است که بر پایه‌ی سبزیجاتند.
علاوه بر آن، شاید که والدین بخواهند آن چه در دستور طبخ نوشته شده را تنوع بخشند و محتمل است که ارزش غذایی مواد اولیه مورد استفاده برابر نباشند. به همین علت، قیاس کردن به شکل مستقیم دشوار است.
آن‌ها گفتند که غذاهای آماده، جایگزین‌های مناسبی هستند اما توصیه کردند که والدینی که می‌خواهند تغذیه‌ی فرزندشان متنوع باشد، نباید صرفا به آن‌ها اکتفا کنند.
همچنین یاد آور شدند که: با توجه به این نکته که توصیه‌های غذایی، افزایش مصرف ماهی‌های روغنی و محدود کردن گوشت قرمز و فرآوری شده را پیشنهاد می‌کنند، کمبود غذاهای دریایی و سهم زیاد غذاها و دستورهایی که بر پایه‌ی گوشت قرمز هستند، نگران کننده است.

 

منبع : آشپزباشی ، ترجمه شده از Science daily

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!