آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

غذاهای ارگانیک

۴ مرداد ۱۳۹۴ ۵:۴۴ قبل از ظهر ستاره بذرکار
غذاهای ارگانیک

غذاهای ارگانیک 

این نوع غذاها براساس یکی سری استانداردهای ویژه و به دور از هرگونه آفت کش، علف کش، حشره کش و افزودنی های مصنوعی تولید می شود. تولیدکنندگان غذاهای ارگانیک تلاش می کنند تا غذاهائی هر چند بیشتر طبیعی و به دور از هرگونه اسیدچرب ترانس، فرآورده های اصلاح ژنتیکی و بیشتر افزودنی ها تولید کنند. سیستم کشاورزی ارگانیک بر پایهٔ روش های طبیعی و عدم استفاده از عوامل شیمیائی مصنوعی بنا شده است. در این سیستم علاوه بر سلامتی انسان ها، سلامتی خاک نیز تضمین می شود زیرا با کشاورزی بدون استفاده از آفت کش، قارچ کش و سایر اصلاح کننده های شیمیائی خاک از تخریب باز می ماند.

 

در کشاورزی ارگانیک به گلهٔ دام های اهلی اجازهٔ عبور و مرور به زمین های تحت کشت داده نمی شود. زیرا دام هائی که در مراکز تخصصی پرورش می یابند به علت تزریق دارو ممکن است فضولاتی غیرارگانیک داشته که رها شدن آنها در زمین های مزبور محصولات تولیدی را از حالت ارگانیک خارج می کند. انتخاب کشاورزی ارگانیک و غذاهای حاصل از آن منافع بی شماری را متوجهٔ ما می سازد که می توان به بعضی از آنها اشاره کرد:

 

۱. غذاهای ارگانیک طعم بهتری دارند. زیرا کشاورزی ارگانیک با تغذیهٔ طبیعی خاک آغاز می شود و همین امر منجر به تغذیهٔ گیاه و در نهایت رضایت ذائقهٔ ما می شود بسیاری از مردم تنها به این دلیل که غذاهای ارگانیک طعم بهتری دارند آنها را انتخاب می کنند.

 

۲. تولید غذاهای ارگانیک باعث سلامت نسل های آینده می گردد. به طور متوسط بچه ها ۴ برابر افراد بزرگسال در برابر آفت کش های موجود در غذاها که سرطان زا هستند آسیب پذیرند. انتخاب غذاهای ارگانیک سلامت بچه های ما را چه در حال حاضر و چه در آینده تضمین می کند.۲۲۲۴۰۳_۵۴۶۹۶۳۶۶۱۹۸۴۷۰۶_۱۱۳۸۳۵۲۴۷_n

 

۳. غذاهای ارگانیک موادمغذی بیشتری دارند. تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که این غذاها حاوی ویتامین، موادمعدنی و مغذی بیشتری است. مخصوصاً مقدار آنتی اکسیدان ها، ویتامینC، آهن، منیزیوم، کلسیم و فسفر آنها از موادغذائی معمولی بیشتر است. جالب اینجاست که غذاهای ارگانیک ۶ برابر غذاهای عادی اسید سالیسیلیک دارند. اسید سالیسیلیک که به طور طبیعی در گیاهان تولید می شود یک ترکیب محافظ در برابر بیماری و استرس است، به عنوان یک ضدالتهاب عمل کرده و با تنگ شدن عروق خونی مبارزه می کند.

 

۴. کشاورزی ارگانیک به جلوگیری از تخریب خاک کمک کرده و باعث سلامت آن می شود زیرا از روش های طبیعی به جای کودهای شیمیائی و آفت کش استفاده می کند. در مقایسه با خاک زمین های معمولی، زمین های ارگانیک مقدار کمتری نیتروژن داشته، توانائی حفظ موادمغذی بهتر و تخریب کمتری دارد و چرخش موادمغذی بیولوژیک به نحو مؤثری در آن صورت می گیرد.

از محصولات سالم در انواع غذاهای خود استفاده نمایید تا سالم بمانید

امروزه کشاورزی با محصولات اصلاح ژنتیکی رایج شده است. بعضی از این مواد طوری طراحی شده اند که حاوی نوعی سم بوده، با آن با حشرات و آفات مبارزه می کنند. ریشهٔ این گیاهان سم مزبور را به داخل خاک رها می کند که فعالیت آن حداقل برای ۲۳۴ روز باقی می ماند. این امر تغییرات عمده ای را در سیستم خاک ایجاد می کند که به تخریب هر چه بیشتر آن می انجامد.

 

۵. کشاورزی ارگانیک باعث حفظ کیفیت آب می شود. آفت کش ها و دیگر ترکیبات شیمیائی که به طور گسترده در کشاورزی امروزی مصرف می شود باعث آلودگی آب های زیرزمینی، رودخانه و سایر منابع آب آشامیدنی می شود.

 

۶. غذاهای ارگانیک فاقد افزودنی های مصنوعی هستند. این افزودنی های شیمیائی باعث بروز بیماری های مختلفی همچون پوکی استخوان، بیماری های قلبی، میگرن و بیش فعالی و حساسیت می شود. استفاده از آنتی بیوتیک ها، ضدمیکروب ها، هورمون ها و دیگر عوامل تحریک کنندهٔ رشد در تولید محصولات ارگانیک ممنوع است. در حالتی که حیوانات با دارو یا مواد شیمیائی تحت درمان قرار می گیرند به هیچ عنوان نباید تحت عنوان ارگانیک فروخته شوند. استفاده از نگهدارنده ها، رنگ ها، آنتی اکسیدان ها و غیره در فرآوری غذاهای ارگانیک ممنوع است.

 

۷. باقی ماندهٔ مواد شیمیائی در غذاهای ارگانیک وجود ندارد یا بسیار کم است. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که عمدهٔ موادغذائی امروزی دارای بقایای آفت کش ها و دیگر عوامل شیمیائی مورد استفاده در بهبود خاک و گیاه است. بیش از ۴۰۰ آفت کش شیمیائی در کشاورزی مدرن مصرف می شود که بقایای آن اغلب در غذاهای غیر ارگانیک یافت می شود. تحقیقات نشان می دهد که ۳۰ درصد حشره کش ها، ۶۰ درصد علف کش ها و ۹۰ درصد قارچ کش ها عوامل سرطان زا هستند و می توانند منجر به مشکلات عصبی و داخلی شوند.۸۱۵۷۷۶۱۸-۶۳۹۸۹۴۴

 

۸. تولید غذاهای ارگانیک نسبت به تولید غذاهای معمولی به انرژی کمتری احتیاج دارد. کشاورزی مدرن امروزی نفت و مواد سوختی بیشتری نسبت به سایر صنایع مصرف می کند. انرژی مصرف شده کلیهٔ مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول را شامل می شود. اما کشاورزی ارگانیک بر پایهٔ کار انسانی همچون وجین دستی و استفاده از کودهای سبز به جای کودهای شیمیائی نیاز به انرژی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

۹. کشاورزی ارگانیک از کشاورزان فقیر حمایت می کند. هنگامی که ما غذاهای ارگانیک خریداری می کنیم از سیستم کشاورزی سنتی حمایت می کنیم. بیشتر زمین های تحت کشت فرآورده های ارگانیک کوچک بوده و کمتر از ۵۰ هکتار است. بسیاری از کشاورزان در طول دو دههٔ گذشته به دنبال سیستم کشاورزی مدرن مجبور به فروش زمین های کوچک خود شدند. زیرا هزینهٔ لازم برای مدرنیزه کردن زمین های خود را نداشتند. اما رواج کشاورزی ارگانیک می تواند یکی از راه های بقای این کشاورزان باشد.

برای تهیه غذای سالم از مواد غذایی ارگانیک استفاده نمایید ۱۱۳۰۵۹_۶۰۲

۱۰. غذاهای ارگانیک نیترات کمتری دارند. استفاده از کودهای شیمیائی محلول باعث افزایش مقدار نیترات خاک شده و در نتیجه مقدار این ماده در غذاهای ما مخصوصاً سبزی ها و میوه های زیادی می شود. وجود نیترات در خاک باعث آلودگی آب شرب نیز می شود. وجود نتیرات در آب و غذا منجر به تولید ترکیب سرطان زای نیتروزامید در بدن می شود. هم چنین وجود نیترات توانائی حمل اکسیژن خون را کاهش داده و فرد را در خطر ابتلا به مت هموگلو بینمیا می کند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!