آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

علائم و عوارض کم کاری تیروئید

۲۹ آذر ۱۳۹۵ ۳:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
علائم و عوارض کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده مترشحه هورمون ‌های داخلی بدن است که نقش بسیار مهمی در تنظیم سلامت و متابولیسم بدن دارد. نزدیک ۲ تا ۴ درصد مردم کم ‌کاری تیروئید دارند. هر چه سن بالاتر می ‌رود، کم‌ کاری تیروئید نیز افزایش می ‌یابد و معمولاً عوارضی همچون افزایش وزن،‌ ورم بدن مخصوصاً هنگام صبح و دور چشم و احساس سرما و خواب ‌آلودگی، رنگ ‌پریدگی و همچنین اختلالات در مکانیزم تنظیمی بدن اتفاق می‌افتد.

علائم کم کاری تیروئید

در کم‌ کاری تیروئید فرد کم‌ خون می‌شود، دچار تأخیرات فشار خون شده و همچنین ممکن است دچار اختلالاتی همچون نازایی شود. کم‌ اشتهایی (علی ‌رغم افزایش وزن)، نیز یکی از عوارض شایع کم‌ کاری تیروئید خواهد بود و کلاً متابولیسم پایه بدن کاهش می‌ یابد.

در کم ‌کاری تیروئید انسان احساس خواب ‌آلودگی کرده و همه این علائم بستگی به درجه کم ‌کاری تیروئید دارد مثلاً هر چه این کم ‌کاری بیشتر باشد عوارض شدیدتر خواهد بود و در مادران باردار این عوارض روی مادر و جنین به یکسان اثر خواهد گذاشت.

تشخیص و درمان

تشخیص کم‌ کاری تیروئید بسیار راحت است. بیمار به پزشک مراجعه کرده و بر طبق علائمی که دارد آزمایشات اولیه داده می‌شود. درمان این بیماری کامل است و داروی آن نیز همه جا در دسترس و ارزان ‌قیمت است. در این بیماری در اکثر موارد خواسته می‌شود بیمار مادام‌ العمر دارو را مصرف کند.

زمینه های بروز بیماری

این بیماری می ‌تواند از زمان تولد خود را نشان دهد، که در ایران نیز شیوع این مسئله بسیار زیاد است. شایع‌ ترین علت کم‌ کاری تیروئید کاهش ید دریافتی بدن است. اما در کشورهایی که از لحاظ دریافت ید به خودکفایی رسیده ‌اند که ایران نیز جزو آن هاست، اختلالات سیستم ایمنی بدن و جراحی تیروئید از دلایل دیگر است.

فرزانه سروقدی – فوق‌تخصص غدد درونی و متابولیسم

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!