آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

علائم حیاتی بدن بر اساس اعداد و ارقام

۱۰ آذر ۱۳۹۵ ۵:۰۶ بعد از ظهر مرضیه شکری
علائم حیاتی بدن بر اساس اعداد و ارقام

فناوری ‌های پیشرفته هر روز بیشتر از قبل ما را احاطه می ‌کند.پس از ساخت انواع ابزارهای هوشمند، نظیر گوشی‌ های تلفن همراه و تبلت، وقت آن رسیده تا عموم مردم از ابزارهای پوشیدنی نظیر ساعت، عینک و مچ‌ بندهای هوشمندی که فعالیت‌ های حیاتی افراد را زیرنظر می‌ گیرند نیز استفاده کنند. در واقع گام بعدی زیر نظر گرفتن بهتر وضع سلامت تک ‌تک ماست.

به این علائم توجه کنید:

اما پرسشی که برای بسیاری از افراد پیش می‌ آید این است که این همه عدد و رقمی که از وضع سلامت ما به دست می ‌آید چه تفسیری دارد؟ آیا ۷۰ تا ۷۵ مرتبه ضربان قلب در دقیقه عدد خوبی است یا پیاده‌ روی معادل ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ گام در روز ممکن است تضمینی برای سلامت ما باشد؟ در این مقاله به بررسی چند مورد از مهم ‌ترین علائم حیاتی بدن می‌ پردازیم که بسیاری از دستگاه‌ های نوین مبتنی بر سلامت به آن ها توجه ویژه‌ ای دارند.

پیاده‌ روی در روز

برای آن ‌که بدن سالمی داشته باشیم نیاز است روزانه ده هزار گام برداریم. اگر شمردن برای شما سخت است، می ‌توانید از دستبندهای مخصوص یا برنامه‌ هایی که برای گوشی‌ های هوشمند تلفن همراه تهیه شده استفاده کنید. اگر هم تمایلی به استفاده از هیچ‌ کدام این ابزارها ندارید، می‌ توانید روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیاده ‌روی را در برنامه خود بگنجانید.

تپش قلب در دقیقه

اگر از دستگاه‌ های فشارسنج استفاده می‌ کنید یا ابزار هوشمندی دارید که قادر است میزان ضربان قلب شما را اندازه ‌گیری کند، عدد ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه ممکن است نشانه ‌ای از سلامت جسمی شما باشد. البته توجه کنید که نباید انتظار داشته باشید در حین انجام فعالیت‌ های ورزشی این بازه عددی درست باشد.

درصد اکسیژن در خون

میزان اکسیژن موجود در خون، ‌به خصوص برای ورزشکارانی که می‌ خواهند پس از انجام فعالیت ورزشی بدن خود را ترمیم کنند، بسیار مهم است. محدوده طبیعی برای میزان اکسیژن موجود در خون بین ۹۵ تا ۹۹ درصد است.

دمای بدن

دمای بدن یکی دیگر از نشانه‌ های سلامت ماست که به خصوص در این روزهای پاییزی، وقتی یکی از اعضای خانواده تب می‌ کند و از دماسنج استفاده می‌ کنیم، بیشتر برایمان ملموس می‌ شود. محدوده طبیعی برای دمای بدن از۳۶/۵ تا ۳۷ درجه سلسیوس است.

خواب

از دیگر نشانه ‌های بدنی سالم داشتن حداقل ۷ تا ۹ ساعت خواب کافی در شب است. اگر دیر وقت به تختخواب می ‌روید و صبح با خستگی مفرط بیدار می‌ شوید، شاید بهتر است کمی زودتر بخوابید و حداقل دو ساعت قبل از خواب از خوردن وعده غذایی سنگین خودداری کنید.

قند خون

قند خون یکی دیگر از عوامل‌ مهم در سلامت افراد است. وقتی که چکاپ سالانه را انجام می‌ دهید و برگه جواب آزمایش را از سر کنجکاوی بررسی می ‌کنید، شاید از خود بپرسید قند خون طبیعی انسان چقدر است؟ محدوده طبیعی برای قند خون عددی بین ۸۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم در هر یک دهم لیتر (دسی لیتر) است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!