آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

عقبگرد حافظه‌ی متابولیک با متفورمین

۱۳ دی ۱۳۹۵ ۶:۰۲ بعد از ظهر سرآشپز
عقبگرد حافظه‌ی متابولیک با متفورمین

عوامل بسیاری مانند کمبود فعالیت بدنی، تغذیه و ژنتیک، افراد را در خطر بیشتری برای دیابت قرار می‌دهند. تغذیه‌ی پرچرب، در طولانی مدت می‌تواند باعث تغییرات ژنتیکی شود و یا حتی بعد از رسیدن به سطح طبیعی قند خون، حافظه‌ای متابولیک از حالت پیشین ایجاد کند.

مقاله‌ای که به تازگی در مجله‌ی Journal of Biological Chemistry منتشر شد، آزمایش کرد که چگونه سلول‌هایی که در بهبودی از آسیب‌های وارد شده از یک رژیم پرچرب قرار دارند، می‌توانند با دارویی برای دیابت نوع ۲ به نام متفورمین ، درمان شوند تا تاثیرات حافظه‌ی متابولیک را معکوس کنند.

بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند، تقلا می‌کنند تا تعادلی طبیعی از سطح گلوکز را حفظ کنند. وقتی کار دشوار می‌شود که گلوکز اضافی در خون وجود داشته باشد یا انسولین به سطح افزایش یافته‌ی گلوکز پاسخ ندهد. در حالی که اثبات شده است که بهبود تغذیه و افزایش فعالیت بدنی، این بیماری و علائم آن را در افرادی که مبتلا به آن شناخته شده‌اند تسکین می‌هد اما برگرداندن تاثیرات مدیریت نادرست گلوکز در بلند مدت، در سطح سلولی در کلیه‌ها و کبد، می‌تواند دشوارتر باشد.

منظور از حافظه‌ی متابولیک ، قابلیت حس گلوکز سلول‌ها است که حتی زمانی که گلوکز بالا نیست، طوری عمل می‌کنند که بالا است. مدارک اخیر بیان می‌کنند که حتی بعد از زمانی که به مقادیر طبیعی گلوکز می‌رسیم، به دلیل حافظه‌ی متابولیک سلول‌های حساس به گلوکز، سلول‌های کلیه و کبد در حالتی حساس باقی می‌مانند. در این مقاله، تاثیرات متفورمین – دارویی که برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می‌شود – بر مدلی از موش‌ها که برای دیابت طراحی شده بودند، در زمینه‌ی ارتباط حافظه‌ی متابولیک با برگشتن به رژیم سابق، بررسی شد.

محققان به موش‌ها برای ۱۶ هفته رژیمی معمولی یا پرچربی دادند. رژیم پرچرب، قند خون بالا در طولانی مدت را شبیه سازی کرد. سپس موش‌هایی که رژیم پرچرب داشتند به سه گروه تقسیم شدند و سه رژیم متفاوت دریافت کردند: یک رژیم پرچرب برای طولانی مدت، یک رژیم طبیعی برای شبیه سازی برگشتن به رژیم سابق و یک رژیم طبیعی به همراه متفورمین. به مدت ۸ هفته از این رژیم‌ها پیروی کردند. سپس محققین، وزن بدن و نشانگرهای زیستی مانند سطح گلوکز، پروفایل لیپید و عملکرد کلیه را در هفته‌ی هشتم، شانزدهم و در پایان مطالعات که هفته‌ی بیست و چهارم بود، اندازه‌گیری کردند.

نویسندگان نتیجه گرفتند که ۱۶ هفته رژیم پرچرب ، باعث مقاومت در برابر انسولین در موش‌ ها شد که نشانه‌ ی دیابت نوع ۲ است . بعد از ۱۶ هفته رژیم پرچرب ، موش‌ هایی که به رژیم معمولی بازگشتند، نشانه‌هایی از حافظه‌ی متابولیک داشتند. با این حال، موش‌هایی که به رژیم قبلی بازگشتند و متفورمین هم دریافت کردند، نتایج بهتری نسبت به موش‌هایی که تنها به رژیم قبلی خود بازگشته بودند داشتند. این موضوع نشان می‌دهد که دریافت متفورمین می‌تواند تاثیرات منفی حافظه‌ی متابولیک که دیابت را با خود به همراه دارد، کاهش دهد.

منبع : آشپزباشی ، ترجمه شده از Science Daily

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!