آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

ضرورت استفاده از کرم در روزهای سرد

۲۴ آبان ۱۳۹۵ ۴:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
ضرورت استفاده از کرم در روزهای سرد

اگر دست‌ ها مدت زمان زیادی به خصوص در فصول سرد سال در معرض هوای آزاد بماند، زود آسیب می‌بیند. برای رفع این مشکل، کِرِم های ترمیم ‌کننده‌ ای وجود دارد که مقادیر مناسبی مواد فعال ضروری برای حفاظت از پوست دارند.

دست ‌ها به‌ طور مرتب با آب و شوینده ‌ها ‌شسته می‌ شود و در معرض سرما، باد و برخورد با محیط قرار می‌گیرند. پس بهتر است تا حد ممکن بین دفعات شست‌ و شوی دست‌ ها فاصله باشد، دست‌ها را با آب ولرم و شوینده‌ های ملایم بشویید. سپس آنها را به دقت خشک کنید. علاوه بر این، استفاده از مرطوب ‌کننده ‌ها حداقل دو بار در طول روز خصوصا برای مادران جوان و برخی افرادی که به خاطر موقعیت شغلی به طور مدام باید دست‌ هایشان را بشویند، ضروری است. کرم به اندازه یک نخود برای آغشته کردن مچ‌ ها تا ناخن کفایت می‌کند.

مواد تشکیل‌ دهنده کرم مناسب

مواد چرب: مواد چرب، تأثیر حفاظتی چربی‌ های ضروری برای مرطوب ‌کردن پوست را دارند. چربی (مانند عصاره گیاهان یا ترکیبات گوناگون، گلیسیرین، سرامید و…) مانند بتون باعث تقویت انسجام اپیدرم (سطحی‌ترین لایه پوست) می‌شود. این مواد لایه ‌ای محافظتی نیز روی پوست بر جا می‌گذارد.

مواد مرطوب‌ کننده: مواد مرطوب ‌کننده ‌ای مانند اوره، اسید لاکتیک، اسیدهای آمینه، املاح معدنی و قندها (گلوکز) باعث می ‌شود آب موجود در پوست تنظیم شود. علاوه بر این مانع تبخیر آب می ‌شوند و میزان رطوبت را در حد مطلوب حفظ می‌کنند.

مواد تسکین‌دهنده: مواد تسکین ‌دهنده برای آرام‌ کردن التهاب‌ هایی که به دنبال خشک ‌شدن پوست به وجود می آیند، ضروری ‌اند و به سرعت احساس آزردگی و کشش را تسکین می‌دهند. این همان نقشی است که توسط بیسابولول و ویتامین E ایفا می‌شود.

عوامل ترمیم‌کننده: سوکرالفیت و پانتنول B5 موادی است که به منظور سرعت بخشیدن به ترمیم زخم ‌های قدیمی به کرم‌ ها اضافه می‌شود. در واقع این عوامل باعث رشد پوست می‌شود.

اهمیت ضد آفتاب ها

همچنین ضد آفتاب ‌ها که منشایی شیمیایی یا معدنی (تیتانیوم، روی، سنگ میکا) دارند، باعث حفاظت از دست ‌ها می‌شوند. دست‌ ها بیشتر از سایر اعضای بدن در معرض تابش نور آفتاب و پرتوهای فرابنفش قرار دارند، در نتیجه بیشتر از سایر نواحی بدن مستعد بروز لک‌های متأثر از تابش آفتاب هستند.

همچنین موادی مانند اسیدهای هیالورونیک، عصاره سویا و ویتامین C در گروه عوامل ضدپیری قرار دارند. بی‌شک دست‌ ها بیشتر از سایر اعضا در اثر افزایش سن آسیب می ‌بینند. از ۴۰ سالگی به بعد می‌توان از کرم‌ هایی برای مبارزه با پیری پوست دست و لکه‌ های قهوه‌ ای استفاده کرد.

نکات احتیاطی

  • عطرها و برخی عصاره ‌های گیاهی، آلرژی‌ زا هستند.
  • پوست دست ‌ها به برخی آسیب ‌های حساسیتی مانند لکه‌ های قرمز و کشیدگی حساس ‌اند. بنابراین در صورت مشاهده چنین عوارضی، استفاده از کرم را متوقف سازید.
کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!