آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

شیرینی استرس را کاهش می دهد، اما این راهش نیست!

۸ شهریور ۱۳۹۵ ۹:۴۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
شیرینی استرس را کاهش می دهد، اما این راهش نیست!

به گفته محققان نباید از شیرینی جات به عنوان وسیله ای برای کاهش استرس استفاده کرد. مسلما خوردن مقدار زیاد قند به کاهش میزان استرس در طولانی‌ مدت کمک نمی‌کند. نمی‌توان مغز را هنگامی که به قند تمایل دارد، فریب داد. تقریبا همه افراد این تجربه را دارند که قند استرس را کاهش می‌دهد و این را می‌توان از ۸۰ درصد محصولات غذایی در بازار فهمید.

محققان دانشگاه کالیفرنیا چگونگی توانایی قند در کاهش استرس و نهایتا جلوگیری از مصرف بی ‌رویه حاصل از آن را مورد بررسی قرار دادند. این بررسی در مجله متابولیسم منتشر شد و نشان داد هورمون استرس کورتیزول در زنانی که دو هفته ساکاروز یا قند و شکر خورده بودند، کاهش یافت.

وقتی از آن‌ها خواسته شد تعدادی مسئله ریاضی انجام دهند، سطح کورتیزول آن‌ها نسبت به زنانی که آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی) خورده بودند، کاهش یافت. در مرحله بعد از مغز این زنان عکسبرداری MRI صورت گرفت و محققان پی بردند قند فعالیت استرس را در هیپوکامپ کاهش می‌دهد. هیپوکامپ بخشی در مغز است که مسئول تنظیم دمای بدن، تشنگی، گرسنگی،‌ خواب، ریتم شبانه‌ روزی، میل جنسی و هورمون ‌ها است.

چرا قند ضد استرس است؟

قند یک کربوهیدرات ساده است، یعنی به سرعت در بدن تجزیه می شود و باعث می شود فرد برای پر کردن جای خالی آن قند بیشتری بخواهد. به گفته محققان، چرخه استرس- قند تکرار می‌شود تا عادت الگوهای خوردن بد را شکل دهد. اختلالات اضطراب مزمن مسئله‌ ای در حال افزایش در آمریکایی‌ ها است و شاید به همین خاطر مردم به مصرف بی‌رویه قند در غذاها و نوشیدنی‌ ها روی آورده‌اند.

در سال گذشته ۷۷ درصد آمریکایی‌ها اعلام کرده اند که مرتب علائم استرس را داشته اند. تغذیه ضعیف اولین دلیل ایجاد استرس است و این در افرادی که مقدار زیادی کافئین، غذاهای فرآوری شده یا قند تصفیه شده، که همگی رژیمی ناکافی هستند،‌ مصرف کردند، دیده شد. محققان هشدار می‌دهند که قند نباید به عنوان راهی برای کاهش اضطراب استفاده شود. مسلما خوردن مقدار زیاد قند به کاهش میزان استرس در طولانی ‌مدت کمک نمی‌کند.

دانشگاه سین‌سیناتی،‌ ۱۰ سال پیش نتایج مشابهی را در موش ‌های آزمایشگاهی گرفته بود و دیده شده بود که مصرف قند به موش ‌ها در غلبه بر شرایط سخت کمک می‌کند. اما محققان پی بردند شیرین ‌کننده مصنوعی ساخارین نیز استرس را کاهش می‌دهد، ولی اثر آن به اندازه قند نیست.

این حقیقت که قند بیشتر از شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی استرس را کاهش می‌دهد، نباید باعث شود مردم برای کاهش استرس به قند پناه ببرند. در واقع باید برای کاهش استرس از خوردن خوراکی ‌های حاوی کافئین و پرچربی و قند،‌ پرهیز کرد./سلامتی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!