آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

شایع ترین علل ناباروری در آقایان

۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۸ قبل از ظهر مرضیه شکری
شایع ترین علل ناباروری در آقایان

حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد علل ناباروری ناشناخته است و ۲۰ تا ۳۰ درصد به مردان و ۲۰ تا ۳۰ درصد نیز به زنان بر می گردد. تقریبا همه افراد تعریف ناباروری را می‌دانند؛ زوجی که بدون پیشگیری کردن یک سال پس از ازدواج بچه‌دار نشود.

شایع ترین علل ناباروری در آقایان

شکل بیضه ها

یکی از عللی که در مردان موجب ناباروری می‌شود، عمل فتق است که لوله‌های منتقل کننده اسپرم از بیضه به مجرای تناسلی صدمه می‌بینند. وجود سابقه عمل جراحی در ناحیه کشاله ‌ران می‌تواند موجب صدمه شود.

گاهی نیز در اثر ترومای ناحیه لگن این اتفاق می‌افتد. برای مثال، در حین دوچرخه ‌سواری که حرکت سنگین است فرد یک دفعه به روی زین بیفتد و ضربه یا تروما به بیضه‌ هایش وارد شود. پس اولین اقدام معاینه قوام و شکل بیضه‌ هاست که سلامت آن را تایید می‌کند. این بررسی به ‌طور کامل در صلاحیت پزشکان عمومی است و بهانه ‌ای برای در دسترس نبودن متخصص ارولوژی وجود ندارد.

فاکتورهای مهم

در دوره جنینی بیضه‌ به سمت پایین و کلیه ‌ها از لگن به سمت بالا حرکت می‌کنند. گاهی اتفاق می‌افتد که این‌ها سر جایشان نیستند. اگر کیسه بیضه خالی باشد باید پسربچه کوچک یک ساله تحت درمان قرار گیرد. جای نگرانی نیست چون وجود حتی یک نصفه بیضه برای باروری مردان کافی است.

آزمایش اسپرم

مساله دوم، آزمایش اسپرم است که در بررسی علل ناباروری مردان مهم است. تعداد اسپرم، حرکت و شکل آن فاکتورهای مهمی هستند. گاهی تعداد کافی است اما حرکت ‌شان مختل است. مهم ‌ترین عاملی که این حرکت را تحت اثر قرار می‌دهد واریکوسل (واریسی شدن رگ‌ های بیضه) است. واریکوسل بیماری نیست و بنابراین علامتی هم ندارد.این مشکل درجه‌ بندی‌ هایی دارد و به گرید ۱، ۲ و ۳ تقسیم می‌شود. پزشک شما با توجه به مرحله مشکل، تشخیص و درمان مناسب را انتخاب می‌کند.

۱۰ تا ۱۵ درصد مردان به صورت طبیعی واریکوسل دارند

بنابراین شایع‌ ترین علت ناباروری مردان شامل: واریکوسل، ضربه‌ها یا تروما و مصرف برخی داروهای شیمی‌ درمانی است. واریکوسل با معاینه و سونوگرافی تشخیص داده می‌شود و تحت جراحی کوچکی، درمان می‌شود.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!