آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ اردیبهشت

شام و مبارزه با چربی

۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۷:۰۲ بعد از ظهر سرآشپز
شام و مبارزه با چربی

آزمایش‌های اولیه‌ای که در زمینه‌ی محدود کردن زمان تغذیه انجام شد، نشان داد که این استراتژی زمان بندی تغذیه، تناوب‌های گرسنگی را کم می‌کند و الگوهای سوختن چربی و کربوهیدرات‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. در غذا خوردن از نظر زمانی محدود و زود هنگام (eTRF)، افراد آخرین وعده‌ی غذاییشان را در میانه‌ی بعد از ظهر می‌خورند و تا صبحانه‌ی فردا، چیز دیگری نمی‌خورند.
پروفسور کورتنی پترسون که این مطالعه را رهبری کرد: محدود کردن خوردن به زمانی کوتاه‌تر از آن چه عموما مردم به آن عادت دارند، می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. ما دریافتیم که اگر بین ۸ صبح تا ۲ ظهر غذا خورده شود و در بازه‌ی ۱۸ ساعته‌ی باقی مانده  چیزی نخوریم،‌ بیش از آن چه به آن عادت داریم که غذا خوردن بین ساعت ۸ صبح تا ۸ بعد ازظهر است، سطح اشتها را ثابت نگه می‌دارد.
این تحقیق بیان کرد که شام زودهنگام یا حتی نخوردن آن، می‌تواند تاثیرات مثبتی در کاهش وزن داشته باشد. بدن یک ساعت درونی دارد و در صبح، متابولیسم از جنبه‌های بسیاری در وضعیت بهینه‌ی خود قرار دارد. از همین رو، غذا خوردن در راستای ساعت بدن و زودهنگام بودن آن می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد و مطالعه ای که بر eTRF انجام شد، نشان داد که این تاثیر بر متابولیسم هم وارد می‌شود. این مطالعه که اولین مطالعه‌ی eTRF است که بر روی انسان‌ها انجام شده است، به دنبال مطالعاتی با این نگرش برای کاهش وزن در جوندگان بود .
برای انجام این مطالعه، دکتر پترسون و همکارانش، ۱۱ مرد و زن را که دچار اضافه وزن بودند، به مدت ۸ روز تحت نظر گرفتند. چهار روز بین ۸ صبح تا ۲ ظهر غذا خوردند (eTRF) و ۴ روز بین ۸ صبح تا ۸ بعد ازظهر (عادت معمول ما). سپس محققین تاثیر eTRF را بر روی کالری سوزانده شده، چربی سوزانده شده و اشتها بررسی کردند. برای آن که تاثیر افراد را حذف کنند، به تمام شرکت کنندگان از هر دو برنامه‌ی غذایی و تعداد کالری برابر در هر دو بار دادند و آن‌ها را تحت آزمون‌های شدید قرار دادند. محققان دریافتند که با این که eTRF بر تعداد کالری سوزانده شده تاثیر نداشت اما از افت و خیز گرسنگی فرد کم کرد و چربی سوزی را در ساعاتی از شب افزایش داد. همچنین انعطاف متابولیک را افزایش داد که توانایی بدن در انتخاب سوزاندن چربی یا کربوهیدرات است. این که آیا eTRF به کاهش وزن کمک می‌کند یا جنبه‌های دیگر سلامتی را هم بهبود می‌دهد، هنوز نامشخص است.
محققین گفتند: این یافته‌های اولیه، برای اولین بار چیزی را در انسان‌ها به ما نشان می‌دهند که در مدل‌های حیوانی دیدیم – تاثیر زمان بندی تغذیه  بر متابولیسم. با تحقیقات آتی در زمینه‌ی محدود کردن تغذیه از نظر زمانی  و زودهنگام بودن آن، یک تصویر کامل‌تر از این روش نوین برای کمک به درمان چاقی می‌توانیم بسازیم.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!