آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۵ اردیبهشت

خود درمانی و رابطه آن با سواد سلامت

۲ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
خود درمانی و رابطه آن با سواد سلامت

خوددرمانی یکی از ویژگی‌های بارز ما ایرانی‌هاست. در واقع بر اساس آمار خوددرمانی در کشور می‌توان تخمین زد که در هر خانه ۲ الی ۳ پزشک بدون مدرک وجود دارد! از مضرات این کار (خوددرمانی) زیاد گفته شده و باشد که خوددرمانان عزیز به راه راست هدایت شوند! البته صحبت ما اینجا با آن‌هایی است که در نگاه اول خوددرمانی نمی‌کنند و نزد پزشک می‌روند، اما داروی تجویز شده را بر اساس میل خود و نه دستور پزشک مصرف می‌کنند! شاهد این مدعا هم اینکه به گفته دکتر پیرویان معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو، ۲۰ تا ۵۰ درصد بیماران، داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف نمی‌کنند که این مساله موجب هدررفت هزینه‌ها در نظام سلامت می‌شود.

فرزاد پیرویان در اولین نشست تخصصی اقتصاد پیشگیری در دیابت با اشاره به اهمیت سواد سلامت در اقتصاد سلامت، گفت: «کسی که داروهای خود را تا پایان دوره درمانی مصرف نمی‌کند در حقیقت سواد سلامت کمی دارد. طبق مطالعات بین‌المللی، بیش از نیمی از بیماران دستورات دارویی خود را متوجه نمی‌شوند.»

پیرویان در تعریف سواد سلامت گفت: «سواد عمومی را با سواد نوشتاری، سواد پرکردن اسناد، فرم‌ها و سواد محاسبات می‌سنجند اما سواد سلامت به معنای توانایی فرد در فهم و پردازش اطلاعات حوزه سلامت است تا بتواند تصمیم مناسبی در حوزه سلامت بگیرد. هرچه سواد عمومی بیشتر می‌شود انتظار داریم سطح سواد سلامت نیز ارتقا یابد.»

طبق مطالعات انجام شده در آمریکا، سطح سواد سلامت ۱۴ درصد مردم پایین‌تر از سطح پایه این سواد است، سواد سلامت ۲۲ درصد آنان در حد ابتدایی، ۵۳ درصد در حد متوسط است و فقط ۱۲ درصد آنان از سطح سواد سلامت خوبی برخوردارند.

نکات کلیدی حرف‌های دکتر پیرویان:

  • افرادی که سطح سواد سلامت پایین‌تری دارند از خدمات اورژانس بیشتری استفاده می‌کنند، چرا که شرایط استفاده از خدمات اورژانسی را نمی‌دانند.
  • بیش از ۵۶ درصد مردم در چهار استان کشور از سطح سواد سلامت قابل قبولی برخوردارند و حدود ۳۰ درصد نیز سواد سلامت مناسبی ندارند که ارتباط تائید شده‌ای با شاخص‌های دموگرافیک (جمعیت شناختی) دارد.
  • در مناطقی که اقلیت‌ها و نژادهای دیگر زندگی می‌کنند، اختلاف بین سطح سواد سلامت افراد بیشتر می‌شود که در ایران این تفاوت‌ها بیشتر بین مناطق شهری و روستایی مشاهده می‌شود.
  • برخی از بیماران اصلاً نمی‌دانند بیماری آنان چیست و بنابراین نمی‌توانند به توصیه‌های پزشکی و دارویی عمل کنند. ما به همه بیماران با یک زبان، اطلاعات می‌دهیم درحالی که سواد سلامت همه آنها یکسان نیست.
  • افرادی که سواد سلامت آنان نقص دارد بیشتر از دیگران تمایل به بستری شدن دارند.
  • اطلاعات منتقل شده به بیماران باید قابل فهم باشد و ساختار ارتباطات بین پزشک و بیمار نیاز به اصلاح دارد./مهر
کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!