آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

سرفه های خشک را جدی بگیرید

۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ۳:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
سرفه های خشک را جدی بگیرید

سرفه ‌هایی که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد، سرفه مزمن نامیده می‌شود که علل متعددی دارد و با بررسی سابقه بیماری و گرفتن تاریخچه کامل پزشکی بیمار و خانواده او، معاینه دقیق و در صورت نیاز انجام آزمون ‌های آزمایشگاهی از سوی پزشک معالج علت آن تشخیص داده می‌شود، اما سرفه حاد به سرفه‌ های کوتاه ‌تر از سه هفته گفته می‌شود.

در واقع، سرفه ‌های حاد به دنبال عفونت‌ های ریه، سرماخوردگی ‌ها و افتادن جسم خارجی در راه ‌های هوایی ایجاد می‌شود.

سرماخوردگی

شایع‌ ترین علت سرفه سرماخوردگی است، ولی سرفه در حقیقت زنگ خطری در رابطه با بسیاری از بیماری ‌هاست. اگر بعد از سرماخوردگی، سرفه بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد، باید پیگیری شود.

بیماری های قلبی

یکی از مشکلاتی که شب‌ ها ممکن است سراغ هر کسی بیاید سرفه ‌های شبانگاهی است. بسیاری از ما این مشکل را داشته‌ ایم، اما شاید دلیل اصلی به‌ وجود آمدن آن را نمی‌دانید. افرادی که مبتلا به بیماری‌ های قلبی ـ عروقی هستند، دچار سرفه ‌های شبانه می‌شوند و این بیماری دلیلی برای بروز سرفه‌ های شبانه است و گاهی مصرف برخی داروها از جمله داروهای فشار خون می‌تواند تحریک سرفه‌ ای ایجاد کند و بیمار دچار سرفه ‌های خشک و ناخودآگاه شود.

بیماری ریه ها

همچنین سرفه‌ های شبانگاهی ممکن است به‌ دلیل بیماری قلب ناشی از مشکل ریه باشد. پرفشاری خون ریوی عبارت‌ است‌ از نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ در اثر افزایش‌ فشار خون‌ در ریه‌ ها. این‌ وضعیت‌ عارضه ‌ای‌ از بیماری‌ هایی‌ است‌ که‌ جریان‌ خون‌ را در ریه‌ ها آهسته‌ یا متوقف‌ می‌کند.

فشار خون

اگر شما مبتلا به بیماری آنژین هستید، برای درمان فشار خون نیاز به بررسی‌های دقیق ‌تری دارید. این بررسی‌ ها شامل آزمایش خون برای اندازه ‌گیری سطح کلسترول خون شماست. گاهی اوقات برخی داروها می‌تواند باعث ایجاد سرفه شود. در اغلب موارد، بیمارانی که از مصرف داروهای فشار خون در مورد سرفه شکایت دارند، باید فورا با پزشک مشورت کنند.

مصرف دارو

داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) می‌تواند به سرفه ‌های خشک و آزاردهنده منجر شود. اما مصرف این داروها تنگی نفس ایجاد نمی‌کند و زمانی که شما دارو را قطع کنید، سرفه‌ ها متوقف خواهد شد.

ریفلاکس معده و مری (GERD)

ریفلاکس معده و مری هنگامی رخ می‌دهد که محتویات معده به‌جای روده به مری برود. آروغ زدن، طعم و مزه ترش در دهان و بوی بد دهان از علائم شایع ریفلاکس است، اما اسید نیز موجب تحریک اعصاب در پایین مری می‌شود و این اعصاب می‌تواند ریفلکس تولید کرده و باعث سرفه شود. در واقع، حدود یک‌سوم از بیماران مبتلا به ریفلاکس از سرفه التهاب حنجره یا گلودرد شکایت دارند. بنابراین از خوردن وعده‌های غذایی در اواخر شب اجتناب کنید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

معمولا وقتی به مدت یک یا دو هفته سرفه‌ های ملایمی دارید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

  • زمانی که بیش از سه هفته دچار سرفه شده‌ اید.
  • سرفه واقعا شدید باشد و به مرور زمان هم وخیم ‌تر ‌شود.
  • سرفه با خون یا تنگی نفس، اختلالات تنفسی و درد در قفسه سینه همراه باشد.
  • سرفه همراه با علائم نگران کننده دیگر مثل کاهش غیرمنتظره وزن، تغییرات مداوم در صدا، وجود توده یا تورم در گلو باشد.

اگر پزشک شما در مورد علل ایجاد سرفه در شما مردد است، ممکن است شما را برای آزمایشات تخصصی ‌تر به بیمارستان ارجاع دهد. آن ها ممکن است از شما بخواهند تا برخی آزمایش ‌ها را انجام دهید که از آن جمله می‌توان به عکسبرداری از قفسه سینه به ‌وسیله اشعه ایکس، تست‌ های تنفسی و کشت و آنالیز نمونه خلط برای تشخیص عفونت ‌های احتمالی اشاره کرد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!